Բռնատիրությունն ու կլիմայի փրկությունն անհամատեղելի են. ադրբեջանցի ակտիվիստները բողոքի են դուրս եկել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Stop COP 29»` կոչ են անում ադրբեջանցի ընդդիմադիր ակտիվիստները՝ փորձելով միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խնդրի վրա։ Գերմանիայում տեղի է ունեցել բողոքի ցույց՝ Բաքվում ՄԱԿ-ի կլիմայական գագաթնաժողովի անցկացման նախօրեին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի հոդվածում։
«Կլիմայի փոփոխությունը, որը կարող է աղետալի հետևանքներ ունենալ ողջ մարդկության համար, ամբողջ աշխարհին հուզող հարցերից մեկն է։ Այն դարձել է նաև գլոբալ առաջնորդների քաղաքական օրակարգի կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը։
Կան պետություններ, որոնց ղեկավարները փորձում են «որսալ» պահը և մտնել կլիմայական օրակարգ՝ այն դարձնելով սեփական PR-ի (ճանաչելիության) գործիք, շեղելով հանրության ուշադրությունը սեփական հանցանքներից, բռնություններից ու ագրեսիվ գործողություններից։
Այսպես՝ Ադրբեջանը 2024 թվականի նոյեմբերի 11-ին ընդունելու է COP 29 կլիմայական 11-րդ գագաթնաժողովը, որին մասնակցելու են հազարավոր ներկայացուցիչներ տարբեր երկրներից։ Ամենամյա այս միջոցառումների շարքը նպատակ ունի լուծումներ գտնել կլիմայական հրատապ խնդիրների համար։
Բաքվի ընտրությունը՝ որպես ՄԱԿ-ի հովանու ներքո անցկացվող կլիմայական խոշոր միջոցառում հյուրընկալող երկիր, բազմաթիվ քննադատությունների պատճառ է դարձել։ Իրավապաշտպան կառույցները, միջազգային լրատվամիջոցները, բազմաթիվ քաղաքական գործիչներ տարակուսանք են հայտնել այս առթիվ։ Ըստ նրանց՝ ինչպե՞ս կարող են մի պետության վստահել այդպիսի գագաթնաժողովի անցկացումը, որի ղեկավարությունն էթնիկ զտման է ենթարկել Արցախը, հետապնդում է ընդդիմադիրներին, երկրում փակում է լրատվամիջոցները, սահմանափակում խոսքի ազատությունը։
Ադրբեջանում, բացի մարդու իրավունքների խնդիրներից, առկա են նաև բնապահպանական լրջագույն խնդիրներ։ Երկրում պարբերաբար բողոքի ցույցեր են տեղի ունենում հողի, օդի, ջրի աղտոտման դեմ, բայց երկրի իշխանությունները դրանց արձագանքում են բնակիչների նկատմամբ բռնությունների կիրառմամբ։
Իրավիճակից դժգոհ են նաև Ադրբեջանից դուրս բնակվող ընդդիմադիր ակտիվիստները, ովքեր քաղաքական հալածանքների են ենթարկվել։ Նրանք նշել են, որ Ադրբեջանի բանտերում բազմաթիվ քաղբանտարկյալներ կան, մարդու իրավունքների վիճակը տագնապալի է, իսկ խոսքի ու հավաքների ազատությունը սահմանափակված է։ Ներկայումս ադրբեջանական բանտերում 347 քաղբանտարկյալ կա, որոնցից 30-ը լրագրողներ են։ Ցույցի մասնակիցները նշել են, որ անգամ գագաթնաժողովի անցկացման իրավունքն ստանալուց հետո երկրում որևէ դրական փոփոխություն չի արձանագրվել։
Ավելին՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը շարունակում է ձերբակալել, բռնության ենթարկել ու հետապնդել ավելի մեծ թվով ընդդիմախոսների։
Ցույցի մասնակիցները նաև կոչով դիմել են COP 29-ին մասնակցող երկրների առաջնորդներին ու խորհրդարաններին, ինչպես նաև ՄԱԿ-ին ու Եվրոպական խորհրդարանին՝ խնդրելով աջակցել Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների ազատման գործում։
Բաքվում անցկացվելիք գագաթնաժողովը հեգնանք է կլիմայական խնդիրների նկատմամբ․ այն միտված է նավթադոլարների միջոցով Ալիևի հեղինակությունը պահպանելուն և Բաքվի հանցավոր գործողությունները քողարկելուն»,- ասվում է հոդվածում։

Tyranny and climate action are incompatible. Azerbaijani activists protest
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS.  Azerbaijani opposition activists are calling 'Stop COP 29' in an attempt to draw the international community's attention to human rights issues in Azerbaijan. A protest was held in Germany ahead of the UN Climate Summit in Baku, according to an article by the "Geghard" Scientific-Analytical Foundation.
"Climate change, which could have catastrophic consequences for all of humanity, is one of the pressing global issues. It has also become a critical component of the political agenda for global leaders. Some countries' leaders are trying to 'catch the moment' and penetrate into the climate agenda, using it as a tool for their own PR and diverting public attention from their own crimes, violence, and aggressive actions.
Azerbaijan will host the UN Climate Change Conference (COP 29) on November 11, 2024, with thousands of representatives from different countries participating. This annual event aims to find solutions to urgent climate issues.
The selection of Baku as the host country for the major climate event under the UN's auspices has sparked widespread criticism. Human rights organizations, international media outlets, and many political figures have expressed bewilderment about this decision. According to them, how can such a summit be trusted to be held in a country whose leadership has subjected Artsakh to ethnic cleansing, persecutes opposition figures, shuts down media outlets, and restricts freedom of speech?
In Azerbaijan, in addition to human rights issues, there are also serious environmental problems. Protests regularly occur in the country against soil, air, and water pollution, but the authorities respond to these protests with violence against the residents.
Opposition activists living outside Azerbaijan, who have been subjected to political persecution, are also dissatisfied with the situation. They have pointed out that there are numerous political prisoners in Azerbaijani prisons, the human rights situation is alarming, and freedom of speech and assembly are restricted. Currently, there are 347 political prisoners in Azerbaijani prisons, 30 of whom are journalists. Protest participants have noted that even after the country secured the right to host the summit, no positive changes have been observed in the country.
Moreover, the Azerbaijani leadership continues to arrest, subject to violence, and persecute an increasing number of opponents.
The participants of the protest have also appealed to the leaders and parliaments of the countries participating in COP 29, as well as to the UN and the European Parliament, asking for their support in the release of political prisoners in Azerbaijan.
The climate conference in Baku is a mockery of climate issues; it aims to preserve Aliyev’s reputation through oil dollars and to conceal Baku’s criminal actions,'' reads the article.