Բռնատիրությունն ու կլիմայի փրկությունն անհամատեղելի են. ադրբեջանցի ակտիվիստները բողոքի են դուրս եկել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Stop COP 29»` կոչ են անում ադրբեջանցի ընդդիմադիր ակտիվիստները՝ փորձելով միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խնդրի վրա։ Գերմանիայում տեղի է ունեցել բողոքի ցույց՝ Բաքվում ՄԱԿ-ի կլիմայական գագաթնաժողովի անցկացման նախօրեին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի հոդվածում։
«Կլիմայի փոփոխությունը, որը կարող է աղետալի հետևանքներ ունենալ ողջ մարդկության համար, ամբողջ աշխարհին հուզող հարցերից մեկն է։ Այն դարձել է նաև գլոբալ առաջնորդների քաղաքական օրակարգի կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը։
Կան պետություններ, որոնց ղեկավարները փորձում են «որսալ» պահը և մտնել կլիմայական օրակարգ՝ այն դարձնելով սեփական PR-ի (ճանաչելիության) գործիք, շեղելով հանրության ուշադրությունը սեփական հանցանքներից, բռնություններից ու ագրեսիվ գործողություններից։
Այսպես՝ Ադրբեջանը 2024 թվականի նոյեմբերի 11-ին ընդունելու է COP 29 կլիմայական 11-րդ գագաթնաժողովը, որին մասնակցելու են հազարավոր ներկայացուցիչներ տարբեր երկրներից։ Ամենամյա այս միջոցառումների շարքը նպատակ ունի լուծումներ գտնել կլիմայական հրատապ խնդիրների համար։
Բաքվի ընտրությունը՝ որպես ՄԱԿ-ի հովանու ներքո անցկացվող կլիմայական խոշոր միջոցառում հյուրընկալող երկիր, բազմաթիվ քննադատությունների պատճառ է դարձել։ Իրավապաշտպան կառույցները, միջազգային լրատվամիջոցները, բազմաթիվ քաղաքական գործիչներ տարակուսանք են հայտնել այս առթիվ։ Ըստ նրանց՝ ինչպե՞ս կարող են մի պետության վստահել այդպիսի գագաթնաժողովի անցկացումը, որի ղեկավարությունն էթնիկ զտման է ենթարկել Արցախը, հետապնդում է ընդդիմադիրներին, երկրում փակում է լրատվամիջոցները, սահմանափակում խոսքի ազատությունը։
Ադրբեջանում, բացի մարդու իրավունքների խնդիրներից, առկա են նաև բնապահպանական լրջագույն խնդիրներ։ Երկրում պարբերաբար բողոքի ցույցեր են տեղի ունենում հողի, օդի, ջրի աղտոտման դեմ, բայց երկրի իշխանությունները դրանց արձագանքում են բնակիչների նկատմամբ բռնությունների կիրառմամբ։
Իրավիճակից դժգոհ են նաև Ադրբեջանից դուրս բնակվող ընդդիմադիր ակտիվիստները, ովքեր քաղաքական հալածանքների են ենթարկվել։ Նրանք նշել են, որ Ադրբեջանի բանտերում բազմաթիվ քաղբանտարկյալներ կան, մարդու իրավունքների վիճակը տագնապալի է, իսկ խոսքի ու հավաքների ազատությունը սահմանափակված է։ Ներկայումս ադրբեջանական բանտերում 347 քաղբանտարկյալ կա, որոնցից 30-ը լրագրողներ են։ Ցույցի մասնակիցները նշել են, որ անգամ գագաթնաժողովի անցկացման իրավունքն ստանալուց հետո երկրում որևէ դրական փոփոխություն չի արձանագրվել։
Ավելին՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը շարունակում է ձերբակալել, բռնության ենթարկել ու հետապնդել ավելի մեծ թվով ընդդիմախոսների։
Ցույցի մասնակիցները նաև կոչով դիմել են COP 29-ին մասնակցող երկրների առաջնորդներին ու խորհրդարաններին, ինչպես նաև ՄԱԿ-ին ու Եվրոպական խորհրդարանին՝ խնդրելով աջակցել Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների ազատման գործում։
Բաքվում անցկացվելիք գագաթնաժողովը հեգնանք է կլիմայական խնդիրների նկատմամբ․ այն միտված է նավթադոլարների միջոցով Ալիևի հեղինակությունը պահպանելուն և Բաքվի հանցավոր գործողությունները քողարկելուն»,- ասվում է հոդվածում։

Тирания и климатические действия несовместимы: азербайджанские активисты вышли на протест
Активисты азербайджанской оппозиции призывают “Остановить COP29”, пытаясь привлечь внимание международного сообщества к проблемам прав человека в Азербайджане. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аналитического центра “Гегард”, в Германии прошла акция протеста перед климатическим саммитом ООН в Баку.
“Изменение климата, которое может иметь катастрофические последствия для всего человечества, является одной из актуальных глобальных проблем. Оно также стало важнейшим компонентом политической повестки дня мировых лидеров. Лидеры некоторых стран пытаются «поймать момент» и проникнуть в климатическую повестку, используя ее как инструмент собственного пиара и отвлекая внимание общественности от собственных преступлений, насилия и агрессивных действий.
11 ноября 2024 года в Азербайджане пройдет Конференция ООН по изменению климата (COP 29), в которой примут участие тысячи представителей из разных стран. Это ежегодное мероприятие направлено на поиск решений неотложных климатических проблем.
Выбор Азербайджана в качестве страны-организатора крупного климатического мероприятия под эгидой ООН вызвал широкую критику. Правозащитные организации, международные СМИ и многие политические деятели выразили недоумение по поводу этого решения. По их словам, как можно доверять проведение такого саммита в стране, руководство которой подвергло Арцах этнической чистке, преследует оппозиционеров, закрывает СМИ и ограничивает свободу слова?
В Азербайджане, помимо проблем с правами человека, существуют и серьезные экологические проблемы. В стране регулярно проходят акции протеста против загрязнения почвы, воздуха и воды, однако власти реагируют на эти акции насилием в отношении жителей.
Недовольны ситуацией и активисты оппозиции, проживающие за пределами Азербайджана и подвергающиеся политическим преследованиям. Они отметили, что в азербайджанских тюрьмах находится множество политзаключенных, ситуация с правами человека тревожная, а свобода слова и собраний ограничена. В настоящее время в азербайджанских тюрьмах содержится 347 политзаключенных, 30 из которых — журналисты. Участники протеста отмечают, что даже после того, как страна получила право провести саммит, никаких позитивных изменений в стране не наблюдается.
Более того, руководство Азербайджана продолжает арестовывать, подвергать насилию и преследовать все большее число оппонентов.
Участники акции протеста также обратились к лидерам и парламентам стран-участниц COP-29, а также к ООН и Европейскому парламенту с просьбой оказать поддержку в освобождении политзаключенных в Азербайджане.
Климатическая конференция в Баку — это издевательство над климатическими проблемами, ее цель — сохранить репутацию Алиева за счет нефтедолларов и скрыть преступные действия Баку”, - говорится в статье аналитического центра “Гегард”.