Volkswagen-ի և BMW-ի աշխատակիցները Գերմանիայում գործադուլ են անցկացնում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայում սկսվել են մետալուրգիական և էլեկտրատեխնիկական արդյունաբերության աշխատողների գործադուլները․ նրանց հետ միասին գործադուլ են անում նաև Volkswagen (VW) և BMW ավտոկոնցեռնների աշխատակիցները։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից։
«Լույս հոկտեմբերի 29-ի գիշերը IG Metall արհմիությունն սկսել է բողոքի ցույցերի առաջին ալիքը Գերմանիայի մետալուրգիական և էլեկտրական արդյունաբերության ոլորտում։ Դրանց մասնակցում են նաև VW և BMW ավտոարտադրողների աշխատողները։ Օրվա ընթացքում ամբողջ Գերմանիայում աշխատանքը կդադարեցվի», - հայտնել է արհմիությունը։
IG Metall-ի տվյալներով՝ Օսնաբրյուկում նախազգուշական գործադուլին մասնակցում է փակման սպառնալիքի տակ հայտնված Volkswagen գործարանի 250 աշխատակից։ Ռեգենսբուրգում BMW գործարանի առջև նույնպես հավաքվել են աշխատակիցները՝ պաստառներով։ Գործադուլ է նախատեսվում նաև Ինգոլշտադտի Audi գործարանում։
Գործատուների հետ բանակցությունների ընթացիկ փուլի գլխավոր պահանջը աշխատավարձի 7 %-ով բարձրացումն է, ինչպես նաև վերապատրաստվողների վարձավճարի բարձրացումը 170 եվրոյով։ Արհմիությունը նման միջոցների անհրաժեշտությունը բացատրում է գնաճով։
VW-ի արտադրական խորհրդի ղեկավար Դանիելա Կավալոն ավելի վաղ հայտնել էր, որ կոնցեռնը մտադիր է խնայողություն անելու նպատակով առնվազն երեք գործարան փակել Գերմանիայում և դրանով իսկ կրճատել տասնյակ հազարավոր աշխատատեղեր: Գերմանիայում շուրջ 120 000 մարդ է աշխատում է ընկերության տասը գործարաններում։ Կոնցեռնում խնայողության կոշտ միջոցների կողմնակիցները ցանկանում են կրճատել մինչև 30 000 աշխատակցի։
Ի պատասխան այս պլանների՝ Volkswagen-ի աշխատակիցներին ներկայացնող արհմիությունները սպառնացել են գործադուլներով:

Сотрудники Volkswagen и BMW проводят забастовки в Германии
В Германии начались забастовки работников металлургической и электротехнической промышленности, вместе с ними бастуют сотрудники автоконцернов Volkswagen (VW) и BMW. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщило издание Bild.
"Профсоюз IG Metall в ночь на вторник начал первую волну протестов в металлургической и электротехнической промышленности Германии. В них также принимают участие работники автопроизводителей VW и BMW. В течение дня по всей Германии будет приостановлена работа", — указано в материале со ссылкой на профсоюз.
По данным IG Metall, в Оснабрюке в предупредительной забастовке участвуют 250 сотрудников завода Volkswagen, которому грозит закрытие. В Регенсбурге перед заводом BMW также собрались сотрудники с плакатами. Днем ожидается забастовка у завода Audi в Ингольштадте.
Также на акцию протеста вышли около 200 сотрудников производителя аккумуляторов Clarios в Ганновере, с собой они принесли факелы и плакаты. Бастуют около 400 сотрудников компаний Jensen GmbH, KSM Castings Group, Robert Bosch, Waggonbau Graaff и ZF CV Systems в Хильдесхайме.
Главное требование текущего раунда переговоров с работодателями — повышение заработной платы на семь процентов, а также оклада стажеров на 170 евро. Необходимость таких мер профсоюз объясняет инфляцией в Германии.
Глава производственного совета VW Даниэла Кавалло ранее сообщила, что концерн намерен в рамках мер по экономии закрыть как минимум три завода в ФРГ и тем самым сократить десятки тысяч рабочих мест. В Германии работают около 120 000 человек на десяти заводах компании.
В Volkswagen и до этого не исключали увольнений и закрытия производств в ФРГ ради экономии. По словам главы концерна Оливера Блуме, новый курс на экономию связан со стремлением некоторых конкурентов обосноваться в Европе и падением конкурентоспособности Германии. По сообщениям СМИ, увольнения могут начаться с 1 июля 2025 года, а сторонники жестких мер экономии внутри концерна хотят сократить до 30 тысяч сотрудников.