Բրյուսելի ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքներով 2 հայ կդառնա ավագանու անդամ
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրյուսելում հոկտեմբերի 13-ին կայացած ՏԻՄ ընտրություններին առաջադրված մոտ չորս տասնյակ հայ թեկնածուներից երկուսն ընտրվել են իրենց համայնքի ավագանու անդամ՝ Աննա Հովսեփյանը՝ Ժետում, Տոնի Տարոն Օքմենը՝ Զավենթեմում։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը հետ զրույցում Աննա Հովսեփյանը նշել է՝ այս հաղթանակն իր համար շատ իմաստալից է՝ նշանավորում է իր առաջին քաղաքական մանդատի մեկնարկը՝ մի նպատակ, որին նա միշտ ցանկացել է հասնել։
«Այս հաղթանակը ցույց է տալիս այն վստահությունը, որ Ժետի բնակիչները ցուցաբերեցին իմ և նախագծերիս հանդեպ, ինչը մոտիվացիայի հսկայական աղբյուր է: Ես խորապես երախտապարտ եմ նրանց աջակցության համար։ Սա քաղաքապետարանում կոնկրետ փոփոխություններ կատարելու և քաղաքացիների մտահոգություններին արձագանքելու բացառիկ հնարավորություն է: Այս հաղթանակը խրախուսում է ինձ ամրապնդել իմ հավատարմությունը այն արժեքներին, որոնք ես պաշտպանում եմ և ներուժս լիովին ներդնել այս նոր դերում»,-ասել է Աննա Հովսեփյանը։
Քաղաքականություն մտնելուց առաջ Աննա Հովսեփյանը «Ռեֆորմիստական շարժում» կուսակցության համակիրն է եղել. կուսակցությունը լիովին համապատասխանում է նրա համոզմունքներին և Բրյուսելի ավելի լավ ապագայի տեսլականին։
««Ռեֆորմիստական շարժում»-ը պաշտպանում է այնպիսի արժեքներ, որոնք հոգեհարազատ են ինձ․ դրանք են՝ անհատի ազատությունը, հավասար հնարավորությունները և կայուն զարգացումը։ Ես խորապես հավատում եմ նորարարական քաղաքականության խթանման անհրաժեշտությանը, որն արձագանքում է մեր հասարակության ներկա մարտահրավերներին՝ լինեն դրանք շարժունակության, կրթության և այլ ոլորտների խնդիրները, թե անհավասարության դեմ պայքարը: Այս կուսակցության ներսում իմ հանձնառությունն ինձ թույլ է տալիս կոնկրետ լուծումներ առաջարկել և քաղաքացիներին ներգրավել իրենց քաղաքը զարգացնելու գործում»,-հավելել է Աննա Հովսեփյանը։
Հովսեփյանի ստացած քվեների քանակը երրորդ լավագույն արդյունքն է՝ Բրյուսելի տարածաշրջանի ֆինանսների և բյուջեի նախարար Սվեն Գացի և ավագանու անդամ Ջենիֆեր Ժեսկիերի գրանցած արդյունքներից հետո։ Այս արդյունքը Աննա Հովսեփյանին թույլ է տալիս զբաղեցնել ավագանիում որևէ ոլորտի համար պատասխանատու անձի մանդատ, որը նա ստանձնելու է դեկտեմբերի 1-ին։

По итогам выборов в органы местного самоуправления в Брюсселе двое армян станут членами Совета старейшин
Двое из почти четырех десятков армянских кандидатов, выдвинутых на выборах в органы местного самоуправления (ОМУ), прошедших в Брюсселе 13 октября, были избраны членами совета старейшин своих общин: Анна Овсепян в Жете, Тони Тарон Окмен в Завентеме.
Анна Овсепян в беседе с корреспондентом Арменпресс в Брюсселе заявила, что эта победа очень значима для нее, она знаменует собой начало ее первого политического мандата, цели, которой она всегда хотела достичь.
«Эта победа показывает доверие, которое жители Джета оказали мне и моим проектам, что является огромным источником мотивации. Я глубоко благодарна им за поддержку. Это уникальная возможность внести конкретные изменения в муниципалитете и отреагировать на обеспокоенность граждан. Эта победа побуждает меня укрепить свою верность ценностям, которые я защищаю, и полностью вложить свой потенциал в эту новую роль", - сказала Анна Овсепян.
До прихода в политику Анна Овсепян была сторонницей партии «Реформистское движение». партия полностью соответствует ее убеждениям и видению лучшего будущего Брюсселя.
««Реформистское движение» защищает ценности, которые близки моему сердцу. это индивидуальная свобода, равные возможности и устойчивое развитие. Я твердо верю в необходимость продвижения инновационной политики, отвечающей текущим вызовам нашего общества, будь то мобильность, образование и другие вопросы или борьба с неравенством. Моя приверженность внутри этой партии позволяет мне предлагать конкретные решения и вовлекать граждан в развитие своего города», - добавила Анна Овсепян.
Число голосов, полученных Овсепян, - это третий лучший результат после тех, что зафиксировали министр финансов и бюджета Брюссельского региона Свен Гац и советник Дженнифер Жескьер. Этот результат позволяет Анне Овсепян занять в Совете старейшин мандат должность ответственного в любой сфере, в которую она вступит 1 декабря.