Սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգն Ադրբեջանի կողմից չվավերացնելու դեպքում ուժի մեջ չի մտնելու. Ռուբինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգն Ադրբեջանի կողմից չվավերացնելու դեպքում ուժի մեջ չի մտնելու։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում այս մասին ասաց Ազգային ժողովի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ անդրադառնալով ընդդիմադիր պատգամավորների մտահոգություններին, թե չի բացառվում, որ Ադրբեջանն ընդհանրապես հրաժարվի կանոնակարգը վավերացնելուց։
Ռուբինյանն անդրադարձավ նաև ընդդիմադիր պատգամավորների կարծիքներին, թե կանոնակարգը դավաճանական և կոլաբորացիոնիստական փաստաթուղթ է, ինչպես նաև այն մտահոգությանը, թե Ադրբեջանը կարող է, ի վերջո, վավերացնել կանոնակարգը, բայց վերապահումներով։
«Հարցնում եք՝ բա որ Ադրբեջանը չվավերացնի կանոնակարգը։ Թող չվավերացնի, ուժի մեջ չի մտնի սա։ Ի՞նչն է խնդիրը։ Եթե մենք հիմա վավերացնենք, և պարզվի, որ Ադրբեջանը չի վավերացնում, այդ համաձայնությունը կհամարվի տեղի չունեցած։
Հաջորդը՝ եթե դուք պնդում ենք, որ կանոնակարգը դավաճանական է, կոլաբորացիոնիստական է, վտանգավոր է, ապա ինչո՞ւ Ադրբեջանն այն չի վավերացնում ձեր տրամաբանության շրջանակներում։
Հարցնում եք՝ բա որ վերապահումներով վավերացնի Ադրբեջանը։ Վերապահումներով վավերացնում են միջազգային կոնվենցիաները․ երբ 100 երկիր ստորագրում է և վավերացնում է, ինչ-որ երկիր մի մասով վերապահում է անում և ասում, որ սա չի գործելու։ Երկկողմ համաձայնության մեջ վերապահումը ո՞րն է։ Դա տրամաբանական չէ»,-շեշտեց Ռուբինյանը։

Регламент демаркационных комиссий не вступит в силу, если Азербайджан не ратифицирует его: вице-спикер НС Армении
Регламент пограничных комиссий Армении и Азербайджана не вступит в силу, если Азербайджан его не ратифицирует.
Как сообщает Арменпресс, об этом в Национальном собрании заявил вице-спикер НС Рубен Рубинян, отвечая на вопросы оппозиционных депутатов, что не исключено, что Азербайджан откажется ратифицировать этот регламент.
Рубинян коснулся и мнения оппозиционных депутатов, что этот регламент является предательским и коллаборационистским документом, а также опасений, что Азербайджан в конечном итоге может ратифицировать его, но с оговорками.
“Вы спрашиваете, а если Азербайджан не ратифицирует этот тегламент. Пускай не ратифицирует, и он не вступит. В чем проблема? Если мы сейчас ратифицируем, а окажется, что Азербайджан не ратифицирует, то этот регламент будет считаться несостоявшимся.
Далее, если вы утверждаете, что этот регламент является предательским, коллаборационистским, опасным, то почему же в рамках вашей логики Азербайджан не станет его ратифицировать?
Вы спрашиваете, может ли Азербайджан ратифицировать регламент с оговорками. Международные конвенции ратифицируются с оговорками, когда 100 стран подписывают и ратифицируют их, какая-то страна делает оговорку и говорит, что это не сработает. Какая оговорка в двустороннем соглашении? Это не логично”, - подчеркнул Рубинян.