Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահին Մոսկվայում հանձնել են Բարեկամության շքանշանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը Մոսկվայում պարգեւատրվել է Բարեկամության շքանշանով։ Այն Զաքարյանին էր շնորհվել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրով ՝ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի զարգացման գործում ներդրած մեծ ավանդի, ինչպես նաև ժողովուրդների միջև խաղաղության և բարեկամության ամրապնդման համար։
Պարգևն Իշխան Զաքարյանին հանձնել է Մերձավոր Արևելքի և Աֆրիկայի երկրների հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Բոգդանովը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀԽՀԿ լրատվական ծառայությունից, պարգևատրման արարողությանը ներկա են եղել նաև Պետդումայի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի կոմիտեի ղեկավար Օլեգ Մատիցինը, «Պաղեստինյան կայսերական ուղղափառ ընկերության» նախագահ Սերգեյ Ստեպաշինը, ՌԴ Թենիսի ֆեդերացիայի նախագահ Շամիլ Տարպիշևը, ՌԴ Դահուկային Ֆեդերացիայի նախագահ, Օլիմպիական խաղերի եռակի չեմպիոն Ելենա Վիալբեն, ՌԴ ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ, Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Միխայիլ Մամիաշվիլին, ՌԴ Ազգային հերոս Մաքսիմ Սուրաևը և այլ պաշտոնատար անձինք։
«Ցանկանում եմ անձամբ իմ երախտագիտությունը հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինին և Ռուսաստանի կառավարությանը։ Ինձ համար մեծ պատիվ է ստանալ Բարեկամության շքանշան։ Ես հավատում եմ իրական համագործակցությանը և իրական փոխըմբռնմանը»,- նշել է ԱԺ պատգամավոր, ՀԽՀԿ նախագահ Իշխան Զաքարյանը։

Председателю Всемирного комитета Панармянских игр в Москве вручили орден Дружбы
Председатель Всемирного комитета Панармянских игр Ишхан Закарян в Москве был награжден орденом Дружбы. Орден вручен Закаряну указом президента России Владимира Путина за большой вклад в развитие физической культуры и спорта, а также в укрепление мира и дружбы между народами.
Орден Ишхану Закаряну вручил специальный представитель президента России по Ближнему Востоку и странам Африки, заместитель министра иностранных дел Михаил Богданов.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на пресс-службу Всемирного комитета Панармянских игр, на церемонии награждения присутствовали также глава комитета Государственной Думы по физической культуре и спорту Олег Матицин, председатель международной научной и гуманитарной организации “Императорское православное палестинское общество” Сергей Степашин, предеседатель Федерации тенниса России Шамиль Тарпищев, председатель Федерации лыжного спорта России, трехкратная чемпионка Олимпийских игр Елена Виальбе, председатель Федерации борьбы России, чемпион Олимпийских игр Михаил Мамиашвили, национальный герой России Максим Сураев и другие официальные лица.
“Хотел бы лично выразить благодарность президенту Российской Федерации Владимиру Владимировичу Путину и правительству России. Для меня большая честь получить орден Дружбы. Я верю в истинное сотрудничество и истинное взаимопонимание”, - сказал депутат Национального собрания, председатель Всемирного комитета Панармянских игр Ишхан Закарян.