Լիբանանում ՄԱԿ-ի խաղաղապահների վրա հարձակումները կարող են որակվել որպես պատերազմական հանցագործություն. Գուտերեշ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը նախազգուշացրել է, որ Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի խաղաղապահների (UNIFIL) վրա ցանկացած հարձակում կարող է որակվել որպես «պատերազմական հանցագործություն»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Համապատասխան նախազգուշացումը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի անունից հոկտեմբերի 13-ին հնչեցրել է կազմակերպության ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը։
«UNIFIL-ի խաղաղապահները մնում են բոլոր դիրքերում, իսկ ՄԱԿ-ի դրոշը շարունակում է ծածանվել։ Գլխավոր քարտուղարը կրկնում է, որ UNIFIL-ի անձնակազմը և դրա դիրքերը երբեք չպետք է թիրախավորվեն։ Խաղաղապահների վրա հարձակումները միջազգային իրավունքի խախտում են, ներառյալ միջազգային հումանիտար իրավունքի: Դրանք կարող են որակվել որպես պատերազմական հանցագործություն», - հայտարարել է Դյուժարիկը։
Իսրայելի գնդակոծությունների պատճառով Լիբանանում ՄԱԿ-ի 2 խաղաղապահի վիրավորվելու մասին հաղորդվել էր հոկտեմբերի 10-ին, ևս 2 վիրավորի մասին՝ հոկտեմբերի 11-ին։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ավելի վաղ դիմել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշին՝ կոչ անելով մարտական գործողությունների գոտուց անհապաղ դուրս բերել Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի խաղաղապահներին։

Нападения на миротворцев ООН в Ливане будут расцениваться как “военные преступления”: Антониу Гутерриш
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш предупредил, что любое нападение на миротворцев Временных сил ООН (ВСООНЛ) в Ливане может быть приравнено к “военному преступлению”. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters.
13 октября представитель организации Стефан Дюжаррик выступил с соответствующим предупреждением от имени генсека ООН.
“Миротворцы UNIFIL остаются на всех позициях, а флаг ООН продолжает развеваться. Нападения на миротворцев являются нарушением международного права, включая международное гуманитарное право. Они могут стать военными преступлениями”, - сказал Дюжаррик.
Сообщается, что в результате израильского обстрела 10 октября в Ливане были ранены двое миротворцев ООН, а 12 октября - еще двое.
Ранее премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху обратился к генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу с призывом к немедленному выводу миротворцев Временных сил ООН из зоны боевых действий в Ливане.