Փաշինյանն անընդունելի է համարում նոյեմբերի 9-ի հայտարարության միայն մեկ կետի վրա շեշտադրում անելը մնացած կետերի խախտված լինելու պայմաններում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անընդունելի է համարում որևէ մեկի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության միայն մի կետը վերցնելն ու դրա վրա շեշտադրում անելը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետը թեմային անդրադարձել է այն համատեքստում, որ Ադրբեջանը պարբերաբար շեշտադրում է անում նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետին, որը վերաբերում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը՝ Հայաստանին  անհիմն մեղադրելով այդ կետի կատարումից հրաժարվելու մեջ։
«Խաղաղության խաչմերուկ. միավորելով անվտանգությունն ու ժողովրդավարությունը» խորագրով համաժողովի ժամանակ ունեցած ելույթում, անդրադառնալով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, Փաշինյանն ասաց, որ խնդիրներն այդտեղ տարբեր հարթության են:
«Որևէ կերպ չի կարելի եռակողմ հայտարարության մի կետը վերցնել ու ծածանել, քանի որ եռակողմ հայտարարությունն ունի 9 կետ: Եկեք անդրադառնանք մնացած կետերին. իսկ որտե՞ղ է հիմա Լաչինի միջանցքը, իսկ որտե՞ղ են հիմա խաղաղապահները, որոնք, եռակողմ հայտարարության համաձայն, պետք է տեղակայված լինեին Լեռնային Ղարաբաղում, իսկ որտե՞ղ է եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը, որով ասվում է, որ ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո: Ինչո՞ւ  ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները չեն վերադարձել և չեն վերադառնում Լեռնային Ղարաբաղ, ինչո՞ւ այդ ամենը տեղի չի ունենում»,-մանրամասնեց վարչապետը:
Նա նկատեց՝ Ադրբեջանը շատ է խոսում անհետ կորածների խնդրի մասին, բայց Հայաստանն այսօր շուրջ 1000 անհետ կորած մարդկանց ցուցակ ունի, որոնց ճակատագիրը նույնպես պետք է պարզաբանի: Գերեվարված անձինք կան, որոնք 2020 թվականից մինչև այսօր գտնվում են ադրբեջանական գերության մեջ: «Ասում են, թե նրանք ռազմագերի չեն: Սակայն այդ կետը (խմբ.-նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետը, որը վերաբերում է ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց փոխանակմանը) միայն ռազմագերիների մասին չէ, ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց մասին է»,-նշեց Փաշինյանը:
Նա կրկնեց՝ եռակողմ հայտարարությունից մի կետ վերցնելու ու դրա վրա շեշտադրում անելու մոտեցումն անընդունելի է։
«Եթե մենք ուզում ենք անդրադառնալ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը, ուրեմն պետք է գնանք, սկսենք կարդալ վերնագրից և նախադասություն առ նախադասություն խոսենք դրա իրագործման մասին»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ շեշտելով, որ եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը, որը վերաբերում է տարածաշրջանի կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը, հայտարարության վերջին կետն է։

Unacceptable to single out one article when others are unfulfilled, PM Pashinyan says on 2020 trilateral statement
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has said it is unacceptable to focus only on one article of the 9 November 2020 trilateral agreement when the rest of the articles are unfulfilled.
Pashinyan commented on the matter in the context of Azerbaijan’s regular groundless accusations against Armenia on alleged unfulfillment of article 9 pertaining to unblocking of regional connections.
“You can’t take just one article of the trilateral statement, because it has nine articles. Let’s touch upon the other articles, so where is the Lachin Corridor now? Where are the peacekeepers who were supposed to be stationed in Nagorno-Karabakh pursuant to the trilateral statement? And where is article 7 of the trilateral statement which says that the internally displaced persons and refugees will return to Nagorno-Karabakh and the adjacent regions under the supervision of the UN High Commissioner for Refugees? Why haven’t the internally displaced persons and refugees returned to Nagorno-Karabakh? Why doesn’t this happen,” Pashinyan said at a conference on the Crossroads of Peace project.
Pashinyan said that while Azerbaijan often speaks about the issue of the missing persons, Armenia has a list of nearly 1000 missing persons whose fate must also be determined. Azerbaijan still keeps prisoners since 2020. “They claim that they are not prisoners of war. However, that article [article 8] isn’t only about prisoners of war, it is about the prisoners of war, hostages and other detainees,” Pashinyan said.
Pashinyan said it is unacceptable to single out one article of the trilateral statement and make the emphasis on it alone.
“If we want to go back to the 9 November 2020 statement, then we should start by reading the title, and speak about its implementation sentence after sentence,” Pashinyan said, emphasizing that article 9 pertaining to unblocking of regional connections is the last article in the statement.