Փաշինյանն անընդունելի է համարում նոյեմբերի 9-ի հայտարարության միայն մեկ կետի վրա շեշտադրում անելը մնացած կետերի խախտված լինելու պայմաններում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անընդունելի է համարում որևէ մեկի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության միայն մի կետը վերցնելն ու դրա վրա շեշտադրում անելը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետը թեմային անդրադարձել է այն համատեքստում, որ Ադրբեջանը պարբերաբար շեշտադրում է անում նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետին, որը վերաբերում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը՝ Հայաստանին  անհիմն մեղադրելով այդ կետի կատարումից հրաժարվելու մեջ։
«Խաղաղության խաչմերուկ. միավորելով անվտանգությունն ու ժողովրդավարությունը» խորագրով համաժողովի ժամանակ ունեցած ելույթում, անդրադառնալով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, Փաշինյանն ասաց, որ խնդիրներն այդտեղ տարբեր հարթության են:
«Որևէ կերպ չի կարելի եռակողմ հայտարարության մի կետը վերցնել ու ծածանել, քանի որ եռակողմ հայտարարությունն ունի 9 կետ: Եկեք անդրադառնանք մնացած կետերին. իսկ որտե՞ղ է հիմա Լաչինի միջանցքը, իսկ որտե՞ղ են հիմա խաղաղապահները, որոնք, եռակողմ հայտարարության համաձայն, պետք է տեղակայված լինեին Լեռնային Ղարաբաղում, իսկ որտե՞ղ է եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը, որով ասվում է, որ ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո: Ինչո՞ւ  ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները չեն վերադարձել և չեն վերադառնում Լեռնային Ղարաբաղ, ինչո՞ւ այդ ամենը տեղի չի ունենում»,-մանրամասնեց վարչապետը:
Նա նկատեց՝ Ադրբեջանը շատ է խոսում անհետ կորածների խնդրի մասին, բայց Հայաստանն այսօր շուրջ 1000 անհետ կորած մարդկանց ցուցակ ունի, որոնց ճակատագիրը նույնպես պետք է պարզաբանի: Գերեվարված անձինք կան, որոնք 2020 թվականից մինչև այսօր գտնվում են ադրբեջանական գերության մեջ: «Ասում են, թե նրանք ռազմագերի չեն: Սակայն այդ կետը (խմբ.-նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետը, որը վերաբերում է ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց փոխանակմանը) միայն ռազմագերիների մասին չէ, ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց մասին է»,-նշեց Փաշինյանը:
Նա կրկնեց՝ եռակողմ հայտարարությունից մի կետ վերցնելու ու դրա վրա շեշտադրում անելու մոտեցումն անընդունելի է։
«Եթե մենք ուզում ենք անդրադառնալ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը, ուրեմն պետք է գնանք, սկսենք կարդալ վերնագրից և նախադասություն առ նախադասություն խոսենք դրա իրագործման մասին»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ շեշտելով, որ եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը, որը վերաբերում է տարածաշրջանի կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը, հայտարարության վերջին կետն է։

Недопустимо акцентировать только один пункт заявления от 9 ноября, тогда как остальные пункты нарушены. Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает неприемлемым, чтобы кто-либо сосредочился только на одном пункте трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и акцентировал его.
Как передает Арменпресс, премьер-министр затронул тему в контексте того, что Азербайджан регулярно подчеркивает пункт 9 трехстороннего заявления от 9 ноября, в котором говорится о разблокировке региональных коммуникаций, необоснованно обвиняя Армению в отказе реализовать этот пункт.
В выступлении  в рамках конференции «Перекресток мира: объединяя безопасность и демократию», ссылаясь на трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, Пашинян заявил, что проблемы там лежат в разных плоскостях.
«Недопустимо взять один пункт трехсторонней декларации и размахивать им, когда в трехсторонней декларации 9 пунктов. Давайте обратимся и к остальным пунктам… и где сейчас Лачинский коридор, и где сейчас миротворцы, которые согласно трёхсторонней декларации, должны были быть размещены в Нагорном Карабахе, и где пункт 7 трёхсторонней декларации, где сказано, что вынужденные переселенцы и беженцы вернуться в регион Нагорного Карабаха и прилегающие территории под надзор Офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев?Почему вынужденные переселенцы и беженцы не вернулись и не возвращаются в Нагорный Карабах, почему этого не происходит?" - детализировал премьер-министр.
Он отметил, что в Азербайджане много говорят о проблеме пропавших без вести лиц, однако в Армении имеется список около 1000 пропавших без вести лиц, судьба которых также требует выяснения. Есть пленники, которые находятся в азербайджанском плену с 2020 года.«Они говорят, что они не военнопленные. Однако этот пункт (ред.  - пункт 8 заявления от 9 ноября, где говорится об обмене военнопленными, заложниками и другими задержанными лицами) касается не только военнопленных, речь идет о военнопленных, заложниках и других удерживаемых лиц", - отметил Пашинян.
Он повторил: недопустимо, когда пробуют сосредочитьсяна одном пункте трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и акцентировать только его.
"Если мы хотим обратиться к заявлению от 9 ноября 2020 года, то нам следует начать читать с заголовка и говорить о его реализации предложение за предложением", - сказал Никол Пашинян, подчеркнув, что пункт 9 трехстороннего заявления, в котором говорится о разблокировке коммуникаций региона – это последний пункт заявления.