Գեղարքունիքից 4 դպրոցական մրցանակով է վերադարձել Գերմանիայում կայացած Այկիկենդո կարատեի աշխարհի առաջնությունից
ԳԱՎԱՌ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզից 4 դպրոցական մրցանակով է վերադարձել Գերմանիայում կայացած Այկիկենդո կարատեի աշխարհի առաջնությունից։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Այկիկնեդո կարատեի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արաքս Մարգարյանից, հոկտեմբերի 3-8-ը  Հայաստանի Այկիկենդո կարատեի ֆեդերացիայի հավաքականը նախագահ Դավիթ Աթանեսյանի գլխավորությամբ Գերմանիայի Ֆրանկֆուրտ քաղաքում  մասնակցել է  WFMC վարկածով աշխարհի առաջնությանը։
Գեղարքունիքի մարզից մրցաշարին մասնակցել է 4 մարզիկ։
Մարտունի համայնքի Ձորագյուղ գյուղի Հ․Ղազարյանի անվան հիմնական դպրոցի աշակերտ, 7 տարեկան Գրիգոր Սաֆարյանը նվաճել է աշխարհի չեմպիոնի կոչումը։ Նույն դպրոցի աշակերտ, 8 տարեկան  Խաչիկ Խլղաթյանը դարձել է բրոնզե մեդալակիր։ Գավառ համայնքի մարզադպրոցի սաներ, Գանձակ բնակավայրը ներկայացնող 13 տարեկան Նարեկ Ասատրյանն ու 12 տարեկան Խաչիկ Ասատրյանը տուն են վերադարձել արծաթե մեդալներով։
«Աշխարհի առաջնությունից մրցանակներ նվաճած մարզիկներին շուքով են դիմավորել իրենց բնակավայրերում։
Ձորագյուղցի մարզիկներին ֆինանսապես աջակցել է Մարտունու համայնքապետարանը, իսկ Գավառի մարզիկներին և մարզչին՝  գանձակցի բարերար Վաչիկ Իսրայելյանը։ Մրցաշարին մասնակցում էր 32 երկրից ժամանած մարզիկ»,-ներկայացրեց Արաքս Մարգարյանը։

4 школьника Гегаркуникской области завоевали награды на чемпионате мира по айкикендо каратэ, проходящем в Германии
4 школьника Гегаркуника с чемпионата мира по айкикендо каратэ в Германии, вернулись с наградами. Главный тренер сборной по айкикендо каратэ Аракс Маргарян рассказала Арменпресс, что с 3 по 8 октября команда Федерации айкикендо каратэ Армении под руководством председателя Давида Атанесяна приняла участие в чемпионате мира версии WFMC, проходящем во Франкфурте.
В турнире выступали 4 юных спортсмена из Гегаркуникской области.
Титул чемпиона мира завоевал 7-летний Григор Сафарян, ученик начальной школы им. О. Казаряна села Дзорагюх общины Мартуни. Хачик Хлгатян, ученик той же школы, 8 лет, стал бронзовым призёром. 13-летние Нарек Асатрян и 12-летний Хачик Асатрян из села Гандзак, воспитанники Спортивной школы Гавара вернулись домой с серебряными медалями.
“Юных спортсменов, завоевавших награды чемпионата мира, с торжествами встретили в их населенных пунктах.
Спортсменам из Дзорагюха материально помогла мэрия Мартуни, а спортсменов и тренера Гавара - благотворитель из Гандзака Вачик Исраелян. В турнире участвовали спортсмены из 32 стран”, - рассказала Аракс Маргарян.