Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը ոչ միայն հնարավոր է, այլև գտնվում է ձեռքը պարզելու հեռավորության վրա. վարչապետի ելույթը ՄԱԿ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը ոչ միայն հնարավոր է, այլև գտնվում է ձեռքը պարզելու հեռավորության վրա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 79-րդ նստաշրջանում իր ելույթի ժամանակ:
Վարչապետն իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է.
«Պարոն նախագահ, Գերազանցություններ, տիկնայք և պարոնայք, սա իմ չորրորդ ելույթն է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում և այս ելույթը էականորեն տարբերվելու է նախորդներից: Իմ նախորդ ելույթների առանցքային ուղերձը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հասնելու փակուղին էր, բայց այսօր ուզում եմ ասել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղությունը ոչ միայն հնարավոր է, այլև գտնվում է ձեռքը պարզելու հեռավորության վրա։
Ինչո՞ւ եմ այսպես կարծում: Մի քանի կոնկրետ պատճառներով: Բոլորովին վերջերս, օգոստոսի 30-ին Հայաստանն ու Ադրբեջանը ստորագրեցին երկու երկրների սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը: Սա կողմերի միջև առաջին երկկողմ իրավական պայմանագիրն է: Բայց առավել էական է այն, որ այդ փաստաթղթով Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրն ամրագրել որպես երկու երկրների միջև սահմանազատման բազային սկզբունք և առաջնորդվել դրանով»:
Վարչապետի դիտարկմամբ՝ սա նշանակում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը դե յուրե վերահաստատել են միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման ու Խորհրդային Միության ժամանակ գոյություն ունեցած սահմանների անխախտելիության սկզբունքը, ինչը հիմնարար գործոն է խաղաղության հաստատման համար. «Հիմա արդեն դե յուրե վերահաստատված է, որ երկու երկրները միմյանցից տարածքային պահանջներ չունեն»:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ մնում է անել հաջորդ քայլը և ստորագրել Համաձայնագիր Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին:
«Ադրբեջանի նախագահը և ես արդեն բազմիցս հայտարարել ենք, որ նշված պայմանագրի առնվազն 80 տոկոսը համաձայնեցված է»,-ընդգծել է վարչապետը:
ՀՀ վարչապետը նաև հավելել է, որ այժմ այս պատմական հնարավորությունից օգտվելու և փակուղի մտնելու վտանգից խուսափելու համար Հայաստանն առաջարկում է վերցնել այն, ինչ արդեն համաձայնեցվել է Համաձայնագրի նախագծում, ստորագրել այն, ունենալ խաղաղության Համաձայնագիր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, այնուհետև շարունակել մնացած հարցերի շուրջ բանակցությունները: Նրա խոսքով՝ Հայաստանը պատրաստ է դա անել հենց հիմա:
«Ինչո՞ւ ենք մենք նման առաջարկ անում։ Որովհետև չկա նախադեպ, երբ խաղաղության պայմանագիրը կամ որևէ այլ պայմանագիր կարգավորում է ամեն ինչ, լուծում բոլոր հարցերը, և դա հնարավոր էլ չէ գործնականում: Ցանկացած երկու երկիր ցանկացած պայմանագիր կնքելուց հետո նորանոր պայմանագրերի և պայմանավորվածությունների կարիք են ունենում հենց այս պատճառով:
Ինչքան էլ համապարփակ լինի որևէ պայմանագիր, բազմաթիվ կարևոր հարցեր դեռևս հասցեագրվելու կարիք են ունենում»,-ելույթի ընթացքում հայտարարել է Փաշինյանը՝ շեշտելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի դեպքում խաղաղության պայմանագրի նախագծի համաձայնեցված հոդվածներն, ըստ էության, խաղաղության, միմյանցից տարածքային պահանջներ չունենալու և ապագայում նման պահանջներ չստեղծելու, դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու, խաղաղության պայմանագրի իրագործումը վերահսկող միացյալ հանձնաժողով ստեղծելու, միմյանց ներքին գործերին չխառնվելու, ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման և այլ կարևոր դրույթներ են պարունակում:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով՝ Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումն արդեն համաձայնեցված հոդվածներով զգալիորեն կհեշտացնի չհամաձայնեցված հարցերի լուծումը։
«Խաղաղության համաձայնագրի նախագծի արդեն համաձայնեցված մասերը դրա համար գործիքներ են ստեղծում. դրանցից մեկը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատվելիք դիվանագիտական հարաբերություններն են, իսկ երկրորդը` խաղաղության համաձայնագրի իրականացումը վերահսկող Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ հանձնաժողովը»,-իր խոսքում նշել է վարչապետը՝ նկատի ունենալով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դե յուրե խաղաղության առկայությունն առաջարկվող Համաձայնագրի ստորագրումը և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը կհանգեցնի երկու երկրի կառավարությունների և ժողովուրդների ընդհանուր մթնոլորտի և ընկալման փոփոխության, ինչն էապես կնպաստի մնացած խնդիրների լուծմանը։

Мир между Арменией и Азербайджаном очень близок, и все, что нам нужно сделать, это протянуть руку и взять его: выступление премьер-министра в ООН
Мир между Арменией и Азербайджаном не только возможен, но и достижим.
Как передает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в ходе своего выступления на 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
В своем выступлении премьер-министр, в частности, отметил:
"Господин председатель,Ваши Превосходительства, Дамы и господа,
Это мое четвертое выступление на Генеральной Ассамблее ООН, и это выступление будет существенно отличаться от предыдущих. Ключевые месседжи моих предыдущих выступлений были о тупике в достижении мира между Арменией и Азербайджаном, но сегодня я хочу сказать, что мир между Арменией и Азербайджаном не только возможен, но и достижим.
Почему я так думаю? По нескольким конкретным причинам. Совсем недавно, 30 августа, Армения и Азербайджан подписали Положение о совместной деятельности комиссий по делимитации государственной границы между двумя странами. Это первый двусторонний правовой документ, подписанный между сторонами. Но что еще важнее в этом документе, Армения и Азербайджан согласились принять Алма-Атинскую декларацию 1991 года в качестве основного принципа делимитации границы между двумя странами и будут руководствоваться ею”.
Премьер-министр считает, это означает, что Армения и Азербайджан де-юре подтверждают принцип признания территориальной целостности и нерушимости границ друг друга, существовавших во времена Советского Союза, что является основополагающим фактором для установления мира. “Теперь де-юре подтверждается, что обе страны не имеют территориальных претензий друг к другу”.
И остается сделать следующий шаг и подписать Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой.
“Президент Азербайджана и я много раз заявляли, что как минимум 80 процентов указанного Соглашения согласовано”.
Он добавил, чтобы воспользоваться этой исторической возможностью и избежать риска зайти в тупик, Армения предлагает взять то, что уже согласовано в проекте соглашения, подписать его, заключить мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном, а затем продолжить переговоры по нерешенным вопросам. И Армения готовы сделать это прямо сейчас.
“Почему мы предлагаем это? Потому что нет прецедента мирного соглашения или какого-либо иного соглашения, которое бы регулировало и решало все вопросы. Это практически невозможно. И именно по этой причине после подписания любого соглашения двум странам всегда может потребоваться заключить новые соглашения и принять новые договоренности. Каким бы всеобъемлющим ни было соглашение, необходимо дополнительно решать множество важных вопросов”.
Он подчеркнул, что в случае с Арменией и Азербайджаном согласованные статьи проекта мирного соглашения фактически содержат положения о мире, об отсутствии территориальных претензий друг к другу и невыдвижении таких претензий в будущем, положения об установлении дипломатических отношений и создании совместной комиссии по надзору за выполнением мирного соглашения, положения о невмешательстве во внутренние дела друг друга, о неприменении силы и угрозы силой и другие важные положения.
Никол Пашинян считает, что подписание мирного соглашения с уже согласованными статьями значительно облегчит разрешение несогласованных вопросов.
“Уже согласованные части проекта мирного соглашения предоставляют инструменты для этого: один из них - дипломатические отношения, которые должны быть установлены между Арменией и Азербайджаном, а второй - совместная армяно-азербайджанская комиссия по контролю за реализацией мирного соглашения”. Он продолжил, что наличие де-юре мира между Арменией и Азербайджаном путем подписания предлагаемого Соглашения и установления дипломатических отношений приведет к изменению общей атмосферы и восприятия наших правительств и народов, что значительно облегчит решение оставшихся вопросов.