ՄԱԿ-ի աջակցությունը Հայաստանի ջանքերին` միտված տարածաշրջանում արդար և երկարատև խաղաղությանը չափազանց կարևոր է. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում կազմակերպված «Առաջնորդություն հանուն խաղաղության. ՄԱԿ-ի կանոնադրության շուրջ համախմբված, անվտանգ ապագայի որոնումներով» խորագրով քննարկմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ողջունելով ներկաներին` վարչապետը նախ շնորհակալություն է հայտնել սլովենական կողմին այս բաց քննարկումը կազմակերպելու համար և հավելել.
«Համաշխարհային անվտանգության ճգնաժամը խարխլել է բազմակողմ համակարգը։ Մենք շարունակում ենք ականատես լինել հակամարտությունների և ճգնաժամերի աճող թվին, որոնք ծանր ազդեցություն են ունենում խաղաղ բնակչության վրա, ներառյալ ամենախոցելիների:
Միավորված ազգերի կազմակերպությունը պետք է դիմակայի այնպիսի իրավիճակներ ստեղծելու փորձերին, երբ միջպետական ​​հարաբերություններում ուժի կիրառումը, ագրեսիայի գործողությունները, մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումները նորմալ են համարվում։
Քանի որ այսօրվա քննարկման թեման «Առաջնորդություն հանուն խաղաղության» է, ես ուզում եմ կիսել իմ համոզմունքը, որ խաղաղությունը պահանջում է առաջնորդություն և անկեղծ քաղաքական քաջություն: Ես և իմ գլխավորած Կառավարությունը հանձնառու ենք մեր տարածաշրջանում հակամարտության էջը փակելուն և ներկա դինամիկան փոխակերպելու համագործակցության՝ հանուն բարգավաճման, կայունության և խաղաղության։ Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության պայմանագիր ստորագրել Ադրբեջանի հետ: Հայկական կողմն առաջարկել է ստորագրել խաղաղության պայմանագրի արդեն համաձայնեցված հոդվածները` մինչև Բաքվում կայանալիք COP29-ը, այդպիսով ստեղծելով խթանող միջավայր խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու համար:
Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը նպատակ ունի բացել տարածաշրջանի տնտեսական ներուժը և ամրապնդել տնտեսական և մշակութային կապերը՝ դրանով իսկ նպաստելով քաղաքական երկխոսությանը և համապարփակ խաղաղության ձեռքբերմանը՝ ի շահ բոլոր ժողովուրդների։ Մենք պատրաստ ենք օգտագործել դրական տեմպը և շարունակել սահմանների սահմանազատման գործընթացը՝ մեր սահմանազատման հանձնաժողովների միջև կանոնակարգի հիման վրա` հիմք ընդունելով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը:
Միավորված ազգերի կազմակերպության ուժեղ և միանշանակ աջակցությունը Հայաստանի ջանքերին միտված տարածաշրջանում արդար և երկարատև խաղաղությանը չափազանց կարևոր է»:

Содействие ООН усилиям Армении, направленным на достижение справедливого и долгосрочного мира в регионе, чрезвычайно важно: премьер-министр РА
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в обсуждении “Лидерство ради мира. В поисках единого, безопасного будущего вокруг Устава ООН”, проведенном в Совете Безопасности ООН.
Как передает Арменпресс, обращаясь к присутствующим, премьер-министр прежде всего поблагодарил словенскую сторону за организацию открытой дискуссии и добавил:
“Кризис глобальной безопасности подорвал многостороннюю систему. Мы по-прежнему являемся свидетелями растущего числа конфликтов и кризисов, которые оказывают тяжелое воздействие на гражданское население, в том числе на наиболее уязвимых.
Организация Объединенных Наций должна противостоять попыткам создавать ситуации, когда применение силы в межгосударственных отношениях, акты агрессии, грубые нарушения прав человека и международного гуманитарного права становятся нормой.
Поскольку темой сегодняшнего обсуждения является “Лидерство ради мира”, я хочу поделиться своей убежденностью в том, что мир требует лидерства и подлинного политического мужества. Я и правительство, возглавляемое мной, полны решимости закрыть страницу конфликту в нашем регионе и преобразовать нынешнюю динамику в сотрудничество во имя процветания, стабильности и мира. Армения готова подписать мирный договор с Азербайджаном. Армянская сторона предложила подписать уже согласованные статьи мирного договора до COP29 в Баку, создав тем самым стимулирующую среду для продвижения мирного процесса.
Инициатива правительства Армении “Перекресток мира” направлена на раскрытие экономического потенциала региона и укрепление экономических и культурных связей, тем самым способствуя политическому диалогу и достижению всеобъемлющего мира во благо всех народов. Мы готовы использовать позитивную динамику и продолжить процесс демаркации границы на основе регламента между нашими демаркационными комиссиями на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.
Сильное и однозначное содействие ООН усилиям Армении по установлению справедливого и прочного мира в регионе чрезвычайно важно”.