ՄԱԿ-ի աջակցությունը Հայաստանի ջանքերին` միտված տարածաշրջանում արդար և երկարատև խաղաղությանը չափազանց կարևոր է. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում կազմակերպված «Առաջնորդություն հանուն խաղաղության. ՄԱԿ-ի կանոնադրության շուրջ համախմբված, անվտանգ ապագայի որոնումներով» խորագրով քննարկմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ողջունելով ներկաներին` վարչապետը նախ շնորհակալություն է հայտնել սլովենական կողմին այս բաց քննարկումը կազմակերպելու համար և հավելել.
«Համաշխարհային անվտանգության ճգնաժամը խարխլել է բազմակողմ համակարգը։ Մենք շարունակում ենք ականատես լինել հակամարտությունների և ճգնաժամերի աճող թվին, որոնք ծանր ազդեցություն են ունենում խաղաղ բնակչության վրա, ներառյալ ամենախոցելիների:
Միավորված ազգերի կազմակերպությունը պետք է դիմակայի այնպիսի իրավիճակներ ստեղծելու փորձերին, երբ միջպետական ​​հարաբերություններում ուժի կիրառումը, ագրեսիայի գործողությունները, մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումները նորմալ են համարվում։
Քանի որ այսօրվա քննարկման թեման «Առաջնորդություն հանուն խաղաղության» է, ես ուզում եմ կիսել իմ համոզմունքը, որ խաղաղությունը պահանջում է առաջնորդություն և անկեղծ քաղաքական քաջություն: Ես և իմ գլխավորած Կառավարությունը հանձնառու ենք մեր տարածաշրջանում հակամարտության էջը փակելուն և ներկա դինամիկան փոխակերպելու համագործակցության՝ հանուն բարգավաճման, կայունության և խաղաղության։ Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության պայմանագիր ստորագրել Ադրբեջանի հետ: Հայկական կողմն առաջարկել է ստորագրել խաղաղության պայմանագրի արդեն համաձայնեցված հոդվածները` մինչև Բաքվում կայանալիք COP29-ը, այդպիսով ստեղծելով խթանող միջավայր խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու համար:
Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը նպատակ ունի բացել տարածաշրջանի տնտեսական ներուժը և ամրապնդել տնտեսական և մշակութային կապերը՝ դրանով իսկ նպաստելով քաղաքական երկխոսությանը և համապարփակ խաղաղության ձեռքբերմանը՝ ի շահ բոլոր ժողովուրդների։ Մենք պատրաստ ենք օգտագործել դրական տեմպը և շարունակել սահմանների սահմանազատման գործընթացը՝ մեր սահմանազատման հանձնաժողովների միջև կանոնակարգի հիման վրա` հիմք ընդունելով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը:
Միավորված ազգերի կազմակերպության ուժեղ և միանշանակ աջակցությունը Հայաստանի ջանքերին միտված տարածաշրջանում արդար և երկարատև խաղաղությանը չափազանց կարևոր է»:

Pashinyan says strong UN support to Armenia’s efforts for peace is crucial
YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has participated in the "Leadership for peace: united in respect of the UN Charter, in search of a secure future” discussion organized in the UN Security Council.
In his speech, PM Pashinyan thanked Slovenia for organizing the debate and said, “The global security crisis has undermined the multilateral system. We continue to witness a growing number of conflicts and crises, with a heavy toll on the civilian population, including the most vulnerable.
“The UN must be resilient to the attempts to create a situation when the use of force in interstate relations, acts of aggression and gross violations of human rights and international humanitarian law are considered normal.
“As the theme of today’s discussion is Leadership For Peace, I want to share my belief that indeed peace requires leadership and sincere political courage. I and my government are dedicated to closing the chapter of conflict in our region and transforming the dynamics into cooperation for prosperity, stability and peace.
“Armenia stands ready to sign the peace agreement with Azerbaijan. The Armenian side has proposed to sign the already agreed articles of the peace treaty before the COP29 in Baku, thus creating a conducive environment to move forward the peace process.
“The Crossroads of Peace initiative of Armenia aims at unlocking the economic potential of the region and strengthening economic and cultural ties, thus contributing to the political dialogue and achievement of a comprehensive peace for the benefit of all peoples. We stand ready to use the positive momentum and continue the border delimitation process on the basis of the agreement between our border delimitation commissions based on the Alma-Ata Declaration of 1991.
“A strong and unequivocal support by the United Nations to the efforts of Armenia to achieve just and durable peace in the region is crucial. Thank you for your attention.”