Կարևորագույն բանը, որ կարող ենք անել ապագայի համար, պոզիտիվ խոսույթներ ձևավորելն է. վարչապետի ելույթը Ապագայի գագաթնաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 79-րդ նստաշրջանի շրջանակում մասնակցել է Ապագայի գագաթնաժողովին: Միջոցառմանը մասնակցել են նաև աշխարհի մի քանի տասնյակ պետությունների նախագահներ և կառավարությունների ղեկավարներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարությունից, վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես, նշել է
«Գլխավոր վեհաժողովի նախագահ,
Գերազանցություններ,
Տիկնայք և պարոնայք,Ինձ համար առանձնահատուկ է հանդես գալ «Ապագայի գագաթնաժողում», որովհետև Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի իմ ընթացիկ մանդատը ստացել եմ խորհրդարանական ընտրություններում մեր կուսակցության կողմից որդեգրված «Ապագա կա՛, կա՛ ապագա» կարգախոսի ներքո: Բոլոր այն պրոբլեմները, որ այսօր մենք ունենք, ուղիղ կամ անուղղակի ձևով կապված են անցյալում մի ինչ-որ պահի կայացված և կամ չկայացված որոշումների հետ, նույնը կարելի է ասել այսօրվա բոլոր հաջողությունների և ձեռքբերումների մասին:
Անցյալում արդեն ոչ մի բան չենք կարող փոխել, այսօրվա մեջ արդեն շատ բան չենք կարող փոխել, որովհետև այսօրն արդեն ինչ-որ չափով անցյալ է: Բայց ապագան նախագծելն այսօրվա ամենակարևոր գործն է: Անելիքների օրակարգը նույնպես հայտնի է. խաղաղություն, անվտանգություն, բարեկեցություն, ազատություն, արդարություն, մարդու իրավունքներ, արհեստական ինտելեկտ, կլիմա: Բայց կարևոր է այն հայեցակարգը, որ պիտի դնենք ապագայի մեր պատկերացումների հիմքում:
Եվ հետևաբար, ինչպե՞ս կառուցել ապագան: Ասածս տարօրինակ կհնչի, բայց կարևորագույն բանը, որ կարող ենք անել ապագայի համար, պոզիտիվ խոսույթներ ձևավորելն է¸ և դրանց հիմքերի ստեղծման հնարավորությունների վրա կենտրոնանալը, անկախ նրանից այս պահին դրանք կա՞ն, թե` ոչ:
Այսօրվա գլոբալ ճգնաժամի պատճառներից մեկն այն է, որ միջազգային հարթակները վաղուց դարձել են փոխադարձ մեղադրանքների, սպառնալիքների, փակուղիների, ճգնաժամերի ազդարարման հարթակ: Դժվար եմ հիշում միջազգային հարթակներում պոզիտիվ խոսույթ իմ կամ այլ լիդերների անունից: Եվ սրա համար օբյեկտիվ պատճառներ կան. պոզիտիվ խոսույթի նյութը քիչ է: Իսկ գուցե դա նրանից է, որ նախկին մի շրջանում պոզիտիվ խոսույթը քիչ է եղել կամ բացակայել է: Մենք սովորաբար գալիս ենք ՄԱԿ ազդարարելու, թե ինչքան վատ է լինելու, որովհետև դրա մասին վկայող փաստերը շատ են ու ամենուր, և դրանք տեսնելու համար ջանք առանձնակի պետք չէ գործադրել: Ջանք պետք է գործադրել լավ ապագայի նախադրյալները տեսնելու և դրանց շուրջ մտածելու համար, որովհետև այն ինչ տեղի է ունենում իրականության մեջ, նախ տեղի է ունենում մեր մտքում:
Իմ կուսակցությունն «Ապագա կա՛» կարգախոսը որդեգրեց այն պայմաններում, երբ թվում էր՝ մեր երկրում ու տարածաշրջանում լավատեսության համար ոչ մի հույս չկա: Հիմա այդպես է գլոբալ առումով: Եվ ես ուզում եմ Ապագայի գագաթաժողովում հնչեցնել այդ համոզմունքը, Ապագա կա, ու դրանում ունենալ իմ բաժին ներդրումը: Ի տարբերություն նախորդ երեք անգամների` ես Գլխավոր ասամբլեայի իմ այս տարվա ելույթում ավելի շատ կկենտրոնանամ հնարավորությունների վրա, քան հարևան երկրներին մեղադրելու։ Եվ դա դրական մտածելու և հնարավորությունների մասին խոսելու հնարավորություն կտա։ Այո՛, առայժմ միայն խոսենք, քանի որ «Սկզբում էր Խոսքը, Խոսքը Աստծու հետ էր, և Խոսքը Աստված էր»:
Ուստի պետք է սկսել լավ խոսքերից։ Պետք է որպես թեորեմ առաջ քաշել «Կա՛ ապագա» կարգախոսը և աշխատել դրա ապացուցման ուղղությամբ։ Եկեք դա անենք:

The most important thing we can do for the future is to create positive narratives - Prime Minister's speech at the Summit of the Future
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the Summit of the Future within the framework of the 79th session of the UN General Assembly in New York. Presidents and heads of governments of several dozen countries also participated in the event.
Prime Minister Pashinyan made a speech, in which he specifically stated:
“President of the General Assembly,
It is particularly significant for me to take part in this “Summit of the Future»” because I have received my current mandate of the Prime Minister of the Republic of Armenia in the parliamentary elections under the slogan of our party: “There is a future!”
All the problems we are facing today are directly or indirectly related to the decisions made or haven’t been made at some point in the past, and the same we can say about all the successes and achievements of today.
We cannot change the past, we cannot change a lot even today, because today is to some extent a part of the past. But shaping the future is today's most important task. The agenda of our actions is also known: Peace, Security, Prosperity, Freedom, Justice, Human Rights, Artificial Intelligence, Climate change. But what is of high importance is the concept that we should put in the basis of our vision of the future.
And consequently, how to build the future. It may sound strange, but the most important thing we can do for the future is to create positive narratives and focus on the possibilities of creating the foundations for them, regardless of whether they exist at the moment or not.
One of the reasons for today's global crisis is that international formats have long become an arena for mutual accusations, threats and the places where crises and deadlocks take place.
I can hardly remember a positive speech on behalf either of myself or other leaders on international platforms. And there are objective reasons for this: there is little material for positive discourse. And maybe it's because in the past there was very little or there was not any positive narrative at all.
We usually come to the UN to declare how bad it is going to be, because the facts proving this are a lot and everywhere, so it doesn’t require much efforts to see them. Efforts should be made to see the prerequisites of a good future and think about them, because what happens in reality, first happens in our minds.
My party adopted the slogan “There is a future” under the conditions when it seemed that there was no hope for optimism in our region.
Now this happens globally. And at this Summit of the Future, I want to voice that belief of “there is a future”, and by doing this I want to have my portion of contribution.
Unlike the previous three times, this year at the General Assembly, I will more concentrate on opportunities rather than accuse neighboring countries in my speech.
And this will provide room for positive thinking and for talking about the possibilities. Yes, for now let’s only talk, since “In the beginning was the Word, and the Word was with God, and the Word was God”.
Therefore it is necessary to start with the good words. It is necessary to bring forward the slogan “There is a future” as a theorem and to work to prove it. Let's do it.