Ֆրանսիայի վարչապետը Մակրոնին առաջարկել է արտգործնախարար նշանակել Ժան-Նոել Բարոյին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի վարչապետ Միշել Բառնիեն երկրի արտգործնախարարի պաշտոնում առաջարկել է Ժան-Նոել Բարոյի թեկնածությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Le Figaro-ն։
Ըստ հրապարակման՝ Բառնիեն Ելիսեյան պալատում նախագահ Էմանուել Մակրոնին է ներկայացրել կառավարության անդամների թեկնածուներին։ Նա նշել է, որ երկիրը պետք է կառավարություն ունենա մինչև կիրակի՝ սեպտեմբերի 22-ը։ Վարչապետը նախագահին է ներկայացրել 38 նախարարների ցուցակը։
Նա առաջարկել է Սեբաստիան Լեկոռնյուին թողնել Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարի պաշտոնում։ Նախագահը պետք է պաշտոնապես հաստատի այս թեկնածուներին։
Արտգործնախարարի թեկնածու Ժան-Նոել Բարոն 41 տարեկան է։ Ներկայում նա զբաղեցնում է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի և եվրոպական հարցերով նախարար-պատվիրակի պաշտոնը։
Ակնկալվում է, որ Ֆրանսիայի նոր կառավարության կազմում կընդգրկվեն ինչպես Մակրոնի կողմնակիցները, այնպես էլ աջ կենտրոնամետների մի շարք ներկայացուցիչներ։
Ավելի վաղ Մակրոնը մերժել էր Բառնիեի ներկայացրած նախարարների նախնական ցուցակը։ Ելիսեյան պալատում համարել էին, որ ցուցակը «միագույն է», դրանում մեծ տեղ են զբաղեցնում Բառնիեի Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչները։

Премьер-министр Франции предложил Макрону назначить Жан-Ноэля Барро министром иностранных дел
Премьер-министр Франции Мишель Барнье предложил кандидатуру Жан-Ноэля Барро на пост министра иностранных дел страны. Как сообщает Арменпресс, об этом пишет газета Le Figaro.
По данным издания, Барнье представил кандидатов в члены правительства президенту Эммануэлю Макрону в Елисейском дворце. Он отметил, что в стране должно быть правительство к воскресенью, 22 сентября. Премьер-министр представил президенту список из 38 министров.
Он предложил оставить Себастьяна Лекорню на посту министра обороны Франции. Президент должен официально утвердить этих кандидатов.
Кандидату на пост министра иностранных дел Жан-Ноэлю Барро 41 год. В настоящее время он занимает пост председателя комитета по международным отношениям Национальной ассамблеи Франции и министра-делегата по европейским делам.
Ожидается, что в новое правительство Франции войдут как сторонники Макрона, так и ряд правоцентристских представителей.
Ранее Макрон отверг предварительный список министров, представленный Барнье. В Елисейском дворце посчитали, что список “одноцветный”, большое место в нем занимают представители Республиканской партии Барнье.