Ֆրանսիայի վարչապետը Մակրոնին առաջարկել է արտգործնախարար նշանակել Ժան-Նոել Բարոյին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի վարչապետ Միշել Բառնիեն երկրի արտգործնախարարի պաշտոնում առաջարկել է Ժան-Նոել Բարոյի թեկնածությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Le Figaro-ն։
Ըստ հրապարակման՝ Բառնիեն Ելիսեյան պալատում նախագահ Էմանուել Մակրոնին է ներկայացրել կառավարության անդամների թեկնածուներին։ Նա նշել է, որ երկիրը պետք է կառավարություն ունենա մինչև կիրակի՝ սեպտեմբերի 22-ը։ Վարչապետը նախագահին է ներկայացրել 38 նախարարների ցուցակը։
Նա առաջարկել է Սեբաստիան Լեկոռնյուին թողնել Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարի պաշտոնում։ Նախագահը պետք է պաշտոնապես հաստատի այս թեկնածուներին։
Արտգործնախարարի թեկնածու Ժան-Նոել Բարոն 41 տարեկան է։ Ներկայում նա զբաղեցնում է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի և եվրոպական հարցերով նախարար-պատվիրակի պաշտոնը։
Ակնկալվում է, որ Ֆրանսիայի նոր կառավարության կազմում կընդգրկվեն ինչպես Մակրոնի կողմնակիցները, այնպես էլ աջ կենտրոնամետների մի շարք ներկայացուցիչներ։
Ավելի վաղ Մակրոնը մերժել էր Բառնիեի ներկայացրած նախարարների նախնական ցուցակը։ Ելիսեյան պալատում համարել էին, որ ցուցակը «միագույն է», դրանում մեծ տեղ են զբաղեցնում Բառնիեի Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչները։

France nears new government as Barnier proposes cabinet to Macron
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. After months of political uncertainty following a snap legislative election, France appeared on the cusp of a new government on Thursday, as Prime Minister Michel Barnier was set to present his cabinet to President Emmanuel Macron, Reuters reports.
Macron appointed Barnier, the European Union's former Brexit negotiator, as prime minister two weeks ago.
Barnier has struggled to name a new government, underlining the complicated topography of France's political landscape after Macron's ill-fated decision to call a snap legislative election.
The early July vote delivered an unruly hung parliament that has left political unity hard to come by, leaving France in the hands of a caretaker government.
It is now up to Macron to approve Barnier's cabinet.
BFM TV reported that Barnier had proposed conservative Senator Bruno Retailleau as interior minister, while Jean-Noel Barrot would be promoted to foreign minister, after formerly occupying the European affairs post in the ministry.
Defense Minister Sebastien Lecornu would remain in his post, BFM TV reported, while 33-year-old lawmaker Antoine Armand would take a senior unspecified job in the finance and economy ministry.
The government's priorities will include improving the public's purchasing power as well as guaranteeing security, controlling immigration and better managing the public finances, Barnier's office said.
Settling on a list of names to lead France's key offices of state has been challenging, particularly as the next government will likely have to administer a politically toxic round of spending cuts or tax hikes to improve the country's fiscal mess.