ՀՀ վարչապետն ընդունել է Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Ստեֆան Սեժուրնեի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստանի Հանրապետություն և կարևորել Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումը, այդ թվում՝ անվտանգության ու տնտեսության ոլորտներում:
«Մեր ռազմավարությունը հետևյալն է՝ մենք ուզում ենք ամրապնդել և ուժեղացնել մեր ինքնիշխանությունը, անկախությունը, մեր պետականությունը, և այս ճանապարհին, իհարկե, Ֆրանսիայի աջակցությունը մենք շատ բարձր ենք գնահատում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:  Վարչապետն ընդգծել է նաև ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների զարգացման գործում աջակցություն ցուցաբերելու Ֆրանսիայի պատրաստակամությունը:
Ստեֆան Սեժուրնեն շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նույնպես շեշտել Հայաստան-Ֆրանսիա համագործակցության հետևողական զարգացման կարևորությունն անվտանգության ու տնտեսության բնագավառներում:
«Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է և շարունակելու է իր աջակցությունը հայ ժողովրդին, մենք նաև բոլոր ջանքերը գործադրել ենք, որպեսզի ամրապնդվեն հարաբերությունները մեր երկու ժողովուրդների միջև»,- նշել է  Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների օրակարգային տարբեր հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցության շուրջ: Կողմերը կարևորել են վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը, ինչպես նաև Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի կողմից Հայաստանի Հանրապետությանն աջակցելու որոշման ընդունումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին, ինչպես նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին:

Armenian Prime Minister meets with French FM in Yerevan
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has received French Minister for Europe and Foreign Affairs Stéphane Séjourné.
The Prime Minister “welcomed the visit of the delegation led by Stéphane Séjourné to the Republic of Armenia and attached importance to the further development of ties with France, including in security and the economy”, Pashinyan’s office said in a readout.
“Our strategy is as follows, we want to strengthen our sovereignty, independence, our statehood, and on this path of course we highly value France’s support,” PM Pashinyan said. He underscored the French readiness to support the development of Armenia-EU ties.
Stéphane Séjourné thanked for the warm reception and likewise stressed the importance of consistent development of Armenia-France cooperation in the sectors of security and economy.
“France stands by Armenia and will continue its support to the Armenian people, we’ve also made every effort in order for the relationship between our two peoples to get stronger,” the French FM said.
Various topics on the agenda of the Armenia-France relationship were discussed. Views were exchanged around Armenia-EU partnership. The sides attached importance to the launch of the visa liberalization dialogue, as well as the decision to provide support to Armenia through the European Peace Facility.
The Armenian Prime Minister and the French Foreign Minister also touched upon the discussions around the Armenia-Azerbaijan peace treaty and the processes taking place in the region.