ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արշակյանը հանդիպել է Մեքսիկայի Սենատի անդամ Սինտիա Լոպես Կաստրոյի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 13-ին հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Մեքսիկայի Սենատի և Միջխորհրդարանական միության կին խորհրդարանականների բյուրոյի անդամ Սինտիա Լոպես Կաստրոյի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, ողջունելով հյուրին` Հակոբ Արշակյանը կարևորել է երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջև համագործակցության խորացումը:
ԱԺ փոխնախագահը երախտագիտություն է հայտնել Սենատի անդամներին նախորդ տարի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու և դատապարտելու համար: «Հայոց ցեղասպանությունը հանցագործություն էր ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ամբողջ մարդկության դեմ: Ընդունելով այս փաստաթուղթը` Մեքսիկայի Սենատն իր ներդրումն ունեցավ մարդկության դեմ ապագա հանցագործությունների կանխարգելման, ինչպես նաև քաղաքակիրթ աշխարհի համախմբման գործում այս համընդհանուր նպատակի շուրջ»,- ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը:
Ըստ աղբյուրի՝ ԱԺ փոխխոսնակը հյուրին ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, խաղաղության պայմանագրի կնքման հարցում մեր երկրի կողմից գործադրվող ջանքերը:
Նշվում է, որ Սինտիա Լոպես Կաստրոն բարձր է գնահատել Երևանում անցկացվող Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովը: Մեքսիկայի Սենատի անդամի խոսքով՝ նմանատիպ միջոցառումները նպաստում են երիտասարդների միջև փորձի փոխանակմանը և փոխգործակցության խորացմանը:
Հակոբ Արշակյանը Հայաստանի կողմից հոկտեմբերի 1-ին Մեխիկոյում կմասնակցի Մեքսիկայի պատմության մեջ առաջին կին նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումի երդմնակալության արարողությանը:

Deputy Speaker Hakob Arshakyan meets with Member of Senate of Mexico Cynthia Lopez Castro
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. On September 13, the National Assembly Deputy Speaker Hakob Arshakyan met with the Senator of Mexico, the President of the Bureau of Women Parliamentarians of the Inter-Parliamentary Union Cynthia Lopez Castro.
According to a statement from the Parliament, welcoming the guest, Hakob Arshakyan highlighted the deepening of cooperation between the legislative bodies of the two countries.
According to the source, Arshakyan expressed gratitude to the members of the Senate for recognizing the Armenian Genocide and condemning it in the previous year. “The Armenian Genocide was a crime not only against Armenian people, but also against the whole humankind. Adopting this document, the Senate of Mexico had its contribution in prevention of future crimes against humankind, as well as in consolidation of the civilized world around this universal goal,” Hakob Arshayan underscored.
The Deputy Speaker of Parliament presented to the guest the recent developments of the process of settlement of Armenia-Azerbaijan relations, the efforts being made by our country in signing the peace treaty.
Cynthia Lopez Castro highly valued the 10th Global Conference of Young Parliamentarians of Inter-Parliamentary Union being held in Yerevan. According to the member of the Senate of Mexico, similar events promote the exchange of experience and deepening of cooperation between the young people.
According to the Parliament's press service, Hakob Arshakyan will participate in the inauguration of the First Female President of Mexico Claudia Sheinbaum in the history of Mexico on October 1 on behalf of Armenia.