ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արշակյանը հանդիպել է Մեքսիկայի Սենատի անդամ Սինտիա Լոպես Կաստրոյի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 13-ին հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Մեքսիկայի Սենատի և Միջխորհրդարանական միության կին խորհրդարանականների բյուրոյի անդամ Սինտիա Լոպես Կաստրոյի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, ողջունելով հյուրին` Հակոբ Արշակյանը կարևորել է երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջև համագործակցության խորացումը:
ԱԺ փոխնախագահը երախտագիտություն է հայտնել Սենատի անդամներին նախորդ տարի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու և դատապարտելու համար: «Հայոց ցեղասպանությունը հանցագործություն էր ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ամբողջ մարդկության դեմ: Ընդունելով այս փաստաթուղթը` Մեքսիկայի Սենատն իր ներդրումն ունեցավ մարդկության դեմ ապագա հանցագործությունների կանխարգելման, ինչպես նաև քաղաքակիրթ աշխարհի համախմբման գործում այս համընդհանուր նպատակի շուրջ»,- ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը:
Ըստ աղբյուրի՝ ԱԺ փոխխոսնակը հյուրին ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, խաղաղության պայմանագրի կնքման հարցում մեր երկրի կողմից գործադրվող ջանքերը:
Նշվում է, որ Սինտիա Լոպես Կաստրոն բարձր է գնահատել Երևանում անցկացվող Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովը: Մեքսիկայի Սենատի անդամի խոսքով՝ նմանատիպ միջոցառումները նպաստում են երիտասարդների միջև փորձի փոխանակմանը և փոխգործակցության խորացմանը:
Հակոբ Արշակյանը Հայաստանի կողմից հոկտեմբերի 1-ին Մեխիկոյում կմասնակցի Մեքսիկայի պատմության մեջ առաջին կին նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումի երդմնակալության արարողությանը:

Вице-спикер НС Армении Аршакян провел встречу с сенатором Мексики Синтией Лопес Кастро
Заместитель председателя Национального Собрания Армении Акоп Аршакян 13 сентября провел встречу с сенатором Мексики, председателем Бюро женщин-парламентариев Межпарламентского союза Синтией Лопес Кастро.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, приветствуя гостью, Акоп Аршакян подчеркнул важность углубления сотрудничества между законодательными органами двух стран.
Вице-спикер НС выразил благодарность членам Сената Мексики за признание Геноцида армян и его осуждение в прошлом году.
«Геноцид армян был преступлением не только против армянского народа, но и против всего человечества. Приняв этот документ, Сенат Мексики внес свой вклад в предотвращение будущих преступлений против человечества, а также в консолидацию цивилизованного мира вокруг этой всеобщей цели», - подчеркнул Акоп Аршаян.
Вице-спикер парламента представил гостье последние развития процесса урегулирования армяно-азербайджанских отношений, усилия Армении для подписания мирного договора.
Синтия Лопес Кастро высоко оценила проведение в Ереване 10-й Глобальной конференции молодых парламентариев Межпарламентского союза. По словам члена Сената Мексики, подобные мероприятия способствуют обмену опытом и углублению сотрудничества между молодежью.
Акоп Аршакян 1 октября от имени Армении примет участие в инаугурации первой в истории Мексики женщины-президента Клаудии Шейнбаум.