ԵՄ-ն անհանգստություն է հայտնել Ադրբեջանում անկախ լրագրողների և իրավապաշտպանների ձերբակալությունների առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական միությունն իր անհանգստությունն է հայտնել Ադրբեջանում տեղի ունեցած վերջին ձերբակալությունների հետ կապված և կոչ է արել Բաքվին բոլոր ձերբակալվածների համար ապահովել թափանցիկություն և պատշաճ ընթացակարգ, ինչպես նաև արժանապատիվ և անվտանգ պայմաններ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԵԽ-ում ԵՄ պատվիրակության հայտարարության մեջ։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ԵՄ-ն ի գիտություն է ընդունում Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի 114-րդ լիագումար նիստում (2024թ. հուլիս) Ադրբեջանի վերաբերյալ հրապարակային հայտարարությունը:
«Մենք ցավում ենք ԽԿԿ-ի հետ Ադրբեջանի իշխանությունների համագործակցության մշտական բացակայության համար և կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին վերսկսել կառուցողական երկխոսությունը կոմիտեի հետ:
Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին անդրադառնալ Կոմիտեի հայտարարության մեջ բարձրացված հարցերին՝ իրենց միջազգային պարտավորություններին համապատասխան, ներառյալ այն պարտավորությունները, որոնք Ադրբեջանը ստանձնել է՝ որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ», - նշված է հայտարարության մեջ, որում նաև ընդգծվում է, որ ԵՄ-ն անհանգստացած է Ադրբեջանում տեղի ունեցած վերջին ձերբակալություններով, որոնք ավելացնում են անցյալ տարվանից անկախ լրագրողների, իրավապաշտպանների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների ձերբակալությունների մտահոգիչ միտումը:
ԵՄ-ն կոչ է արել Ադրբեջանին ապահովել թափանցիկություն և պատշաճ ընթացակարգ, ինչպես նաև արժանապատիվ և անվտանգ պայմաններ բոլոր ձերբակալվածների համար, ներառյալ նրանց լիարժեք հասանելիությունը առողջապահական և անկախ իրավաբանական ծառայություններին, ինչպես նաև լուծել խոշտանգումների և անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի հետ կապված լուրջ էական խնդիրները:
«Եվրամիությունը հանձնառու է շարունակել իր երկխոսությունը Ադրբեջանի հետ մեր համագործակցության բոլոր առանցքային ոլորտներում, ներառյալ մարդու իրավունքները և օրենքի գերակայությունը՝ մեր ընդհանուր միջազգային պարտավորություններին համապատասխան», - շեշտել է ԵՄ-ն:

В ЕС выразили обеспокоенность арестами независимых журналистов и правозащитников в Азербайджане
Европейский союз выразил обеспокоенность недавними арестами в Азербайджане и призвал Баку обеспечить прозрачность и надлежащую правовую процедуру, а также достойные и безопасные условия для всех арестованных.
Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении делегации ЕС в Совете Европы.
В сообщении говорится, что ЕС принимает к сведению публичное заявление по Азербайджану на 114-м пленарном заседании (июль 2024 г.) Европейского комитета по предупреждению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания
“Мы сожалеем о постоянном отсутствии сотрудничества властей Азербайджана с Комитетом и призываем власти Азербайджана возобновить конструктивный диалог с ним.
Мы призываем власти Азербайджана решить поднятые в заявлении Комитета вопросы в соответствии со своими международными обязательствами, в том числе теми, которые Азербайджан взял на себя как член Совета Европы”, - говорится в заявлении.
Отмечается, что Евросоюз обеспокоен недавними арестами в Азербайджане, которые усугубляют тревожную тенденцию арестов независимых журналистов, правозащитников и представителей гражданского общества с прошлого года.
ЕС призвал Азербайджан обеспечить прозрачность и надлежащую правовую процедуру, а также достойные и безопасные условия для всех задержанных, включая их полный доступ к здравоохранению и независимым юридическим услугам, а также решить серьезные существенные проблемы, связанные с пытками и бесчеловечным или унижающим достоинство обращением и наказанием.
“Европейский союз привержен продолжению диалога с Азербайджаном во всех ключевых областях нашего сотрудничества, включая права человека и верховенство закона, в соответствии с нашими общими международными обязательствами”, - подчеркнули в ЕС.