Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի նորանշանակ վարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Միշել Բարնիեին՝ Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առիթով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացրին վարչապետի աշխատակազմից։
Ընդունեք խնդրեմ իմ ամենաջերմ շնորհավորանքները Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
Վստահ եմ, որ Ձեր երկարամյա մասնագիտական գործունեության և անցած քաղաքական ու դիվանագիտական կարևոր ուղու ընթացքում ձեռք բերված հարուստ փորձառությունն ու գիտելիքները լավագույնս կծառայեն բարեկամ Ֆրանսիային և ֆրանսիացի ժողովրդին։
Հանձնառու եմ համատեղ ջանքերով նպաստելու Հայաստան-Ֆրանսիա բազմոլորտ ընդգրկուն օրակարգի ընդլայնմանն ու նոր հավակնոտ ծրագրերի իրականացմանը, այդ թվում` տնտեսական համագործակցության ոլորտում:
Համոզված եմ, որ մեր կառավարությունները կշարունակեն սերտորեն համագործակցել՝ ի նպաստ հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների հազարամյա ամուր բարեկամության խորացման և մեր երկու պետությունների միջև հաստատված առանձնահատուկ հարաբերությունների զարգացման, որում անձամբ ունեցել եք մեծ ու խորհրդանշական դերակատարում: Դրա լավագույն օրինակներից է Հայաստանում Ֆրանսիայի դիվանագիտական ներկայացուցչության պաշտոնական բացումը:
Բարձր եմ գնահատում Հայաստանին վերաբերող հարցերում Ձեր շարունակական ուշադրությունը։ Մեծ գնահատանքով ենք հիշում մեր երկրի համար դժվարին ժամանակներում Հայաստան կատարած Ձեր այցն ու հայ ժողովրդին ցուցաբերած համերաշխությունը։
Մեծ սիրով առաջիկայում սպասում եմ Ձեր պաշտոնական այցին Հայաստան՝ ինչը գերազանց առիթ կլինի Հայաստանի և Ֆրանսիայի վերընթաց զարգացող համագործակցության ընդլայնման ու նոր ծրագրերի նախանշման շուրջ քննարկումների համար։
Վերստին շնորհավորում եմ Ձեզ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջողություն Ձեր բարձր առաքելության իրականացման գործում»։

PM Pashinyan sends congratulatory message to the newly appointed Prime Minister of France
YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has sent a congratulatory message to Michel Barnier on the occasion of his appointment as the Prime Minister of the French Republic.
"Dear Mr. Prime Minister,
Please accept my warmest congratulations on being appointed as the Prime Minister of the French Republic.
I am confident that the rich experience and knowledge acquired during your long-term professional activity and important political and diplomatic path will serve the friendly France and the French people in the best way.
I am committed to contribute to the expansion of the Armenia-France multi-sectoral agenda and the implementation of new ambitious programs, including in the field of economic cooperation.
I am sure that our Governments will continue to cooperate closely for the sake of deepening the thousand-year strong friendship of the Armenian and French peoples and the development of the special relations established between our two states, in which you personally played a great and symbolic role. One of the best examples of this is the official opening of the diplomatic representation of France in Armenia.
I highly appreciate your continued attention to issues related to Armenia. We remember with great appreciation your visit to Armenia during difficult times for our country and the solidarity you showed to the Armenian people.
Taking this opportunity, I would like to emphasize that we highly value the consistent efforts of France in establishing security, just and lasting peace in the region.
I look forward to your official visit to Armenia in the near future, which will be an excellent opportunity for discussions on expanding the developing cooperation between Armenia and France and outlining new programs.
Once again, I congratulate you on assuming the post of Prime Minister, wishing you success in the implementation of your high mission."