Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանը Փարիզի փոխքաղաքապետին հանձնել է ՀՀ նախագահի հրամանագրով նրան շնորհված շքանշանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Փարիզի քաղաքապետարանում սեպտեմբերի 4-ին կազմակերպված հանդիսավոր միջոցառման ընթացքում Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը Փարիզի փոխքաղաքապետ Առնո Նգաչային է հանձնել ՀՀ նախագահի հրամանագրով նրան շնորհված «Բարեկամության շքանշանը»՝ հայ-ֆրանսիական բարեկամական կապերի ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Միջոցառման ընթացքում ելույթներով են հանդես եկել Փարիզի քաղաքապետ Անն Հիդալգոն և Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը։
Շնորհավորելով Առնո Նգաչային Հայաստանի Հանրապետության բարձր պետական պարգևով պարգևատրվելու կապակցությամբ՝ Անն Հիդալգոն շեշտել է Հայաստանի և Փարիզի միջև առանձնահատուկ կապերը՝ վերահաստատելով, որ Փարիզ քաղաքը մշտապես եղել և շարունակելու է լինել Հայաստանի և հայ ժողովրդի կողքին։
Իր ելույթում դեսպան Տոլմաջյանն ընդգծել է, որ «Բարեկամության շքանշանի» շնորհումը փոխքաղաքապետ Նգաչային արտահայտում է ողջ Փարիզ քաղաքին՝ Հայաստանի և հայ ժողովրդի հետ ունեցած անկեղծ բարեկամության համար վերջիններիս երախտագիտությունը։ Նա շնորհակալության խոսք է հղել քաղաքապետ Հիդալգոյին, Առնո Նգաչային և ընդհանրապես Փարիզի քաղաքային խորհրդի անդամներին Հայաստանին անվերապահ աջակցության և լիակատար համերաշխության, Փարիզի սրտում «Հայաստանի էսպլանադի», Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակի կապակցությամբ նրա անունը կրող այգու բացման և հատկապես 2020թ․-ից ի վեր ի աջակցություն Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ընդունված բանաձևերի և հումանիտար նախաձեռնությունների համար։
Փարիզի փոխքաղաքապետ Առնո Նգաչան նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ և հպարտություն է ստանալ ՀՀ նախագահի հրամանագրով իրեն շնորհված այս բարձր պարգևը։ Նա շեշտել է, որ որպես Փարիզի քաղաքապետի՝ արտաքին հարաբերությունների հարցերով տեղակալ, քաղաքապետ Հիդալգոյի առաջնորդությամբ շարունակելու է նույն եռանդով, համոզմունքով և հանձնառությամբ նպաստել Փարիզի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների և համագործակցության ամրապնդմանը։
Պարգևատրման հանդիսավոր արարողության ավարտին հնչել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի պետական օրհներգները։
Միջոցառմանը ներկա են եղել Ֆրանսիայի ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարը, խորհրդարանականներ, Ֆրանսիայում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններ ու դիվանագետներ, Փարիզի քաղաքապետի տեղակալները, փարիզամերձ այլ քաղաքների քաղաքապետեր, հասարակական և մշակութային անվանի գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։

Посол Армении во Франции вручила вице-мэру Парижа орден Дружбы
4 сентября в мэрии Парижа состоялось торжественное мероприятие на котором посол Армении во Франции Асмик Толмаджян вручила заместителю мэра Парижа Арно Нгача орден Дружбы. Арно Нгача награжден согласно указу президента РА за значительные заслуги и вклад в дело укрепления и развития армяно-французских дружественных связей. Как передает Арменпресс, об этом сообщает посольство Армении во Франции.
На мероприятии выступили мэр Парижа Анн Идальго и посол Армении во Франции Асмик Толмаджян.
Поздравив Арно Нгача с вручением высокой государственной награды Республики Армения, Анн Идальго подчеркнула особые связи между Арменией и Парижем, подтвердив, что город Париж всегда был и будет рядом с Арменией и армянским народом.
Посол Толмаджян подчеркнула, что награждение вице-мэра орденом Дружбы выражает благодарность всему городу Парижу за искреннюю дружбу с Арменией и армянским народом. Она поблагодарила мэра Идальго, Арно Нгача и всех членов городского совета за безоговорочную поддержку и полную солидарность с Арменией, за “Эспланаду Армении” в центре Парижа, за открытие парка имени Шарля Азнавура по случаю 100-летия со дня рождения шансонье. И особенно за поддержку с 2020 г. и за принятые резолюции и за гуманитарные инициативы.
Арно Нгача отметил, что для него большая честь и гордость получить эту высокую награду, присвоенную ему указом президента РА. Он подчеркнул, что как вице-мэр Парижа по иностранным делам под руководством мэра Идальго он продолжит эту работу с той же энергией, убежденностью и приверженностью способствовать укреплению отношений и сотрудничества между Парижем и Арменией.
В завершение церемонии награждения прозвучали государственные гимны Армении и Франции.
На мероприятии присутствовали генеральный секретарь МИД Франции, парламентарии, послы и дипломаты, аккредитованные во Франции, мэры других городов вблизи Парижа, видные общественные и культурные деятели и представители армянской общины.