Հայաստանում մինչ օրս գրանցվել է Արևմտյան Նեղոսի տենդով վարակման 108 դեպք. մահացել է 2 մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում մինչ օրս գրանցվել է Արևմտյան Նեղոսի տենդով 108 հիվանդացության դեպք․ դեպքերի նվազման միտում դեռևս չկա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այդ մասին Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն՝ ընդգծելով, որ բոլոր մարզերում իրականացվում է հակահամաճարակային տեղեկատվական աշխատանք:
Նախարարը նշեց, որ մոծակներից պաշտպանվելու համար համապատասխան դեղորայքի և ցանցերի կիրառություններից զատ, նախարարությունը մարզային իշխանությունների և համապատասխան կառույցների հետ ջրամբարներում և անհրաժեշտ այլ տարածքներում իրականացնում է որոշակի հակահամաճարակային միջոցներ:
«Այս պահին նվազման տեմպը բավարար չէ, և կարծում ենք՝ առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում շարունակելու ենք ակտիվ պահել աշխատանքները, որպեսզի սեզոնին համընթաց նաև ապահովենք նվազումը»,-ասաց նա:
Այն հարցին, թե  հիվանդացության թիվը մտահոգիչ չէ՞, նախարարը նախ նշեց, որ  այս տարի առաջին անգամ է դեպքերի աշխուժացում նկատվում տարբեր երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում։ Նրա խոսքով՝ այս առումով, բնականաբար, մտահոգիչ է: «Մենք շատ կարևոր ենք համարում, որ  հենց սկզբնական  օրերից պատշաճ կերպով թեստավորումը և հիվանդության սիմպտոմների մասով պրոտոկոլներն ադապտացվել և ներդրվել են: Եվ, իհարկե, մենք ամեն աշխատանք իրականացնում ենք, որպեսզի թվերի աճ չունենանք, այլ կարողանանք հակառակը՝ նվազեցնել»,- նշեց Ավանեսյանը:
Նախարարն ասաց, որ այս պահին հաստատված է Արևմտյան Նեղոսի տենդից մահվան երկու դեպք՝ նշելով, որ յուրաքանչյուր ուրբաթ օր ՀՎԿԱԿ-ը  ներկայացնում է ուսումնասիրված և  ամփոփ տեղեկատվություն հիվանդության արձանագրված դեպքերի և դրա հետևանքով մահվան դեպքերի վերաբերյալ:
Հիվանդության գաղտնի շրջանը 2-3 շաբաթ է:
Վարակվածներից 5-ից 1-ի մոտ զարգանում են այնպիսի կլինիկական երևույթներ, ինչպիսիք են դողը, ջերմության բարձրացումը՝ 38-40°С, գլխացավ, տարածուն մկանացավերը, հոդացավերը,փսխումը, փորլուծությունը, մարմնի ցանավորումը։
Վարակվածների 1 %-ի մոտ կարող է առաջանալ կենտրոնական նյարդային համակարգի ախտահարում՝ էնցեֆալիտ կամ մենինգիտ, որոնց դեպքում կարող են դիտվել սաստիկ, տանջող, պուլսացող գլխացավեր, ջերմության բարձրացում՝ 40 0C և ավելի, անզուսպ փսխումներ, լուսավախություն, ջղաձգումներ, ցնցումներ, գիտակցության խանգարման տարբեր աստիճաններ։
Արևմտյան Նեղոսի տենդի դեպքում ռիսկի խմբում են տարեցները, սիրտ-անոթային համակարգի հիվանդություններ ունեցող անձինք, ուռուցքային հիվանդություններ ունեցող անձինք, շաքարային դիաբետ ունեցող անձինք, քրոնիկական երիկամային խնդիրներ ունեցող անձինք և այլն։
Արևմտյան Նեղոսի տենդով վարակվելու կանխարգելման անհատական պաշտպանության միջոցառումները ներառում են մոծակների դեմ պայքարի միջոցների օգտագործումը, մարմնի մեծ մասը ծածկող հագուստի կրումը և մոծակներից պաշտպանված տարածքներում քնելը:

В Армении зарегистрировано 108 случаев заражения лихорадкой Западного Нила. 2 человека скончались
На сегодняшний день в Армении зарегистрировано 108 случаев лихорадки Западного Нила. Тенденции к снижению заболеваемости по-прежнему нет.
Как сообщает Арменпресс, об этом журналистам после заседания правительства сообщила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян, подчеркнув, что во всех областях проводится противоэпидемическая информационная работа.
Министр отметил, что помимо использования соответствующих препаратов и сеток для защиты от комаров, министерством совместно с региональными властями и соответствующими структурами реализуются отдельные противоэпидемические мероприятия на водоемах и других территориях.
"На данный момент темпы сокращения недостаточны, и мы думаем, что продолжим активную работу и в следующем месяце, чтобы также обеспечить снижение в течение сезона", - сказала она.
На вопрос, не вызывает ли обеспокоенность количество случаев, министр сначала заметила, что в этом году впервые наблюдается интенсификация случаев в различных странах, в том числе в Армении. По ее словам, в этой связи, естественно, тревожно.
“Мы считаем очень важным, чтобы надлежащие протоколы тестирования и выявления симптомов были адаптированы и внедрены с самого начала. И, конечно, мы делаем все для того, чтобы у нас не было роста случаев, а можно было бы, наоборот, достичь снижения", - отметила Аванесян.
Министр сообщил, что в настоящее время подтверждены два случая смерти от лихорадки Западного Нила, отметив, что каждую пятницу Центр по контролю и профилактике заболеваний представляет исследованную и обобщенную информацию о зарегистрированных случаях заболевания и связанных с ними смертях.
Скрытый период заболевания составляет 2-3 недели.
У 1 из 5 инфицированных развиваются такие клинические явления, как озноб, повышение температуры тела до 38-40°С, головная боль, распространённая мышечная боль, боль в суставах, рвота, диарея, сыпь на теле.
У 1% инфицированных может возникнуть поражение центральной нервной системы: энцефалит или менингит, при которых могут наблюдаться сильные, мучительные, пульсирующие головные боли, повышение температуры тела до 40°С и более, неукротимая рвота, светобоязнь, судороги, конвульсии, различные нарушения сознания.
В случае лихорадки Западного Нила в группу риска входят пожилые люди, люди с заболеваниями сердечно-сосудистой системы, люди с опухолевыми заболеваниями, с диабетом, с хроническими заболеваниями почек и т.д.
Меры индивидуальной защиты для предотвращения заражения лихорадкой Западного Нила включают использование репеллентов от комаров, ношение одежды, закрывающей большую часть тела, и сон в местах, защищенных от комаров.