Մոսկվան երբեք չի հրաժարվել Երևանի և Բաքվի միջև բանակցություններում ազնիվ միջնորդի իր դերից․ Սերգեյ Կոպիրկին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մոսկվան երբեք չի հրաժարվել Երևանի և Բաքվի միջև բանակցային գործընթացում ազնիվ միջնորդի իր դերից, ինչի վառ հաստատումներն են Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի վերջին շփումներն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Դաշնակիցներ․ ՀԱՊԿ» հասարակական-քաղաքական հրատարակությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Ռուսաստանը երբեք չի հրաժարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցային գործընթացում ազնիվ միջնորդի իր դերից։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի վերջին շփումները, մասնավորապես՝ օգոստոսի 18-19-ին նրա պետական ​​այցը Ադրբեջան և հեռախոսազրույցները Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի հետ, որոնց ընթացքում շեշտը դրվել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցերի վրա, դրա վառ հաստատումն են»,- ասել է դիվանագետը։
Դեսպան Կոպիրկինն իր խոսքում հերթական անգամ նշել է, որ ռուսական կողմի և անձամբ Պուտինի շնորհիվ է, որ հաջողվել է կանգնեցնել 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը, մշակել և կյանքի կոչել տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի մեխանիզմը։
«Մենք անկեղծորեն շահագրգռված ենք բանակցությունների հաջողությամբ, մեր ամենամոտ հարևանների, գործընկերների և դաշնակիցների տարածքներում բարգավաճմամբ ու խաղաղությամբ», - նշել է ՌԴ դեսպանը՝ հավելելով, որ Ռուսաստանը երկու դաշնակիցների (խմբ․ նկատի են առնվում Հայաստանն ու Ադրբեջանը) միջև հավասարակշռված խաղաղության պայմանագրի կնքումը համարում է անվտանգության և կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացման ճարտարապետության կառուցման անփոխարինելի նախապայման։

Russia says it never abandoned role of ‘honest’ mediator between Armenia and Azerbaijan
YEREVAN, SEPTEMBER 4, ARMENPRESS. Russia never abandoned its role of an “honest mediator” in the Armenia-Azerbaijan talks, Moscow’s envoy to Armenia has said.
“Russia never abandoned its role of an honest mediator in the negotiations process between Armenia and Azerbaijan. The latest contacts of Russian President Vladimir Putin, particularly his August 18-19 state visit to Azerbaijan and the phone calls with [Armenian Prime Minister] Nikol Pashinyan and [Azerbaijani President] Ilham Aliyev, which focused on the Armenia-Azerbaijan normalization issues, clearly confirm this,” Russian Ambassador to Armenia Sergei Kopyrkin said in an interview for the Allies: CSTO publication.
Ambassador Kopyrkin again credited President Putin for ending the Second Nagorno-Karabakh War and developing the mechanism of the trilateral task force dealing with unblocking of economic and transport connections in the region.
“We are sincerely interested in the success of the negotiations, in prosperity and peace for our closest neighbors, colleagues and allies,” he said, adding that an Armenia-Azerbaijan balanced peace treaty would be an irreplaceable precondition to build the architecture of security and sustainable social-economic development.