Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ Ֆիլիպն իր թեկնածությունն առաջադրելու է նախագահի պաշտոնի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպը սեպտեմբերի 3-ին հայտարարել է 2027 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններին մասնակցելու իր որոշման մասին, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը։
«Ես կառաջադրեմ իմ թեկնածությունը հաջորդ նախագահական ընտրություններում։ Ես լայնածավալ նախագիծ եմ պատրաստում: Ես քաղաքացիներին առաջարկելու բան ունեմ», - ասել է նա Le Point հանդեսին տված հարցազրույցում։
Էդուարդ Ֆիլիպը Ֆրանսիայի վարչապետի պաշտոնն զբաղեցրել է 2017-ից մինչև 2020 թվականը:
Հերթական նախագահական ընտրությունները Ֆրանսիայում տեղի կունենան 2027 թ. ապրիլին։ Սահմանադրության 6-րդ հոդվածի համաձայն՝ նախագահը չի կարող ընտրվել երրորդ ժամկետն անընդմեջ, ուստի պետության ներկայիս ղեկավար Էմանուել Մակրոնը չի կարողանա իր թեկնածությունն առաջադրել։

Бывший премьер-министр Франции Филипп выдвинет свою кандидатуру на пост президента
Бывший премьер-министр Франции Эдуар Филипп объявил 3 сентября о своем решении участвовать в президентских выборах, которые состоятся в 2027 году, сообщает Арменпресс.
"Я выдвину свою кандидатуру на следующих президентских выборах. Готовлю масштабный проект. Мне есть что предложить гражданам", - сказал он в интервью журналу Le Point.
Эдуард Филипп занимал пост премьер-министра Франции с 2017 по 2020 год.
Следующие президентские выборы во Франции состоятся в апреле 2027 года. Согласно 6-ой статье Конституции, президент не может избираться на третий срок подряд, поэтому действующий глава государства Эмманюэль Макрон не сможет баллотироваться.