Վրաստանը սատարում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 2-ին ընդունել է Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլոզ Սամխարաձեի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Երեւան է ժամանել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի համատեղ նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունը։
Արձանագրելով Հայաստանի ու Վրաստանի միջեւ հարաբերությունների խորացող զարգացումը` ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդես է եկել խորհրդարանական շփումների ակտիվացման նոր ձեւաչափեր մշակելու առաջարկով:
Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Ալեն Սիմոնյանին ջերմ ընդունելության համար ու ողջունել ՀՀ ԱԺ նախագահի նախաձեռնությունը: Խոսելով տարածաշրջանային զարգացումներից` Նիկոլոզ Սամխարաձեն նշել է, որ Վրաստանը սատարում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ հայ-վրացական օրակարգին վերաբերող եւ տարածաշրջանային հետաքրքրություն ներկայացնող տարաբնույթ այլ հարցեր:

Грузия поддерживает подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном
Спикер Национального собрания Армении Ален Симонян 2 сентября принял делегацию во главе с председателем комитета по внешним связям парламента Грузии Николозом Самхарадзе, прибывшую в Ереван для участия в совместном заседании Постоянной комиссии по внешним связям Национального собрания РА и Комитета по внешним связям парламента Грузии. Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространило управление по связям с общественностью и коммуникациям НС РА.
Отметив углубление развития отношений между Арменией и Грузией, спикер НС РА выступил с предложением разработать новые форматы активизации парламентских контактов.
Председатель комитета по внешним связям парламента Грузии поблагодарил Алена Симоняна за теплый прием и приветствовал инициативу спикера НС РА. Говоря о региональных событиях, Николоз Самхарадзе отметил, что Грузия поддерживает подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
Стороны также обсудили ряд других вопросов, касающихся армяно-грузинской повестки и представляющих региональный интерес.