102-րդ ռազմաբազայի հետ կապված հարցեր չունենք. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության 102-րդ ռազմաբազայի հետագա ճակատագրի վերաբերյալ հարցին, հայտարարել է, որ Երևանը դրա հետ կապված հարցեր չունի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետն այս մասին հայտարարեց մամուլի ասուլիսին՝ պատասխանելով հարցին, թե կա արդյոք հստակ ժամանակացույց, երբ է Հայաստանը դուրս գալու ՀԱՊԿ-ից և ի՞նչ է լինելու Հայաստանում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի ճակատագիրը։
«ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու օր ու ժամ չեմ կարող ասել, իսկ ռազմաբազայի հետ կապված մենք հարց չունենք այսօր, և չեմ կարող որևէ բան ասել նաև դրա հետ կապված», - նշեց վարչապետը։
Նա արձանագրեց, որ Զվարթնոց օդանավակայանում արդեն լիարժեք ծառայութուն են իրականացնում Հայաստանի սահմանապահները։ Վարչապետի խոսքով՝ այդ հարցի շուրջ իր ընկալումն այն է, որ Հայաստանը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահներին այսքան տարիներ այդ ծառայությունն իրականացնելու համար, և արձանագրել է, որ Հայաստանն արդեն ունի բավարար կարողություններ իր սեփական ուժերով դա անելու համար։
«Այնպես չէ, որ ՌԴ–ի համար դա մի անհոգ հարց է, դա էլ է ծանրաբեռնվածություն։ Իսկ ո՞վ է ասել, որ Ռուսաստանի կարողություններն անսահմանափակ են՝ մանավանդ ներկայիս իրադրության պայմաններում։ Մենք նաև շնորհակալություն ենք հայտնել Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկայնքով այս ընթացքում ներկայության համար և արձանագրել ենք, որ կարծում ենք՝ այդ ներկայության անհրաժեշտությունն այլևս չկա։ Սա հակադրության և բախման ժանր չէ, սա գործընկերության և փոխադարձ հարգանքի ժանր է», – ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է հենց այդ ժանրի մեջ դիտարկել այդ հարցը։

YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS. Armenia has no issues regarding the Russian military base in the country, Prime Minister Nikol Pashinyan has said.
Pashinyan was asked at a press conference whether there is a timeframe for quitting the CSTO and what would happen to the 102nd Russian military base in Armenia.
“I can’t say a date and time for withdrawing from the CSTO, and regarding the military base we don’t have an issue today, and I can’t say anything in that regard as well,” Pashinyan said.
The PM said that Armenian border guards are now carrying out full service at Zvartnots airport. He said his perception of the matter is that Armenia has thanked Russia for the many years of service of border guards in the airport and Armenia has recorded that now it has sufficient capacity to do it on its own.
“It’s not like it was a carefree issue for Russia. Who says that Russia’s capabilities are unlimited, especially in the present-day conditions. We’ve also thanked for the presence along the Armenia-Azerbaijan border and recorded that we believe that there is no need for that presence any longer. This is not a genre of clashing or opposing, this is a genre of partnership and mutual respect,” Pashinyan said.