ՀՀ դեսպանն ու Մոլդովայի մշակույթի նախարարն անդրադարձել են մշակույթի և զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մոլդովայում ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը (նստավայրը` Կիև) հանդիպում է ունեցել Մոլդովայի մշակույթի նախարար Սերհիու Պրոդանի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունից։
Հաղորդվում է, որ զրուցակիցները անդրադարձել են երկու երկրների մշակույթի և զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցությանը:
Դեսպանը նախարարի ուշադրությունն է հրավիրել սեպտեմբերի 11-ից 13-ը ՄԱԿ Զբոսաշրջության հետ համատեղ Երևանում կազմակերպվելիք Գինու զբոսաշրջության 8-րդ համաշխարհային համաժողովին՝ վերահաստատելով հրավերը:
«Խոսելով համաժողովի մասին, նախարարը հիշեց երկու տարի առաջ իր այցը Հայաստան, որի ընթացքում նա, մասնավորապես, մասնակցում էր զբոսաշրջության ոլորտում խոշոր կոնֆերանսին, ապա նկատեց, որ այս անգամ Երևան կգա պետական քարտուղար Անդրեյ Չիստոլը:
Այնուհետև նախարարը կանգ առավ Մոլդովայում կազմակերպվող մշակութային միջոցառումներին, կարևորելով հայ համայնքի ներդրումը երկրի մշակութային կյանքում», - նշված է ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին հայ համայնքի հետ համագործակցության և հայկական ժառանգության պահպանությանն աջակցելու համար՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի և Մոլդովայի միջև մշակութային կապերի խորացումը կնպաստի երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդմանը։

YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS. Armenian Ambassador to Moldova Vladimir Karapetyan has met with the Minister of Culture of Moldova Sergiu Prodan to discuss cooperation in tourism and culture, the embassy said in a statement.
Ambassador Karapetyan reiterated the invitation extended to the Moldovan minister to attend the 8th UN Tourism Global Conference on Wine Tourism on 11-13 September in Armenia.
“Speaking about the conference, the minister recalled his visit to Armenia two years ago, when he participated in a major tourism conference, and mentioned that this time the Moldovan State Secretary Andrei Chistol will visit Armenia,” the embassy said in a readout.
Minister Prodan also spoke about cultural events in Moldova, attaching importance to the Armenian community’s contribution in the country’s cultural life.
The Armenian Ambassador thanked the minister for cooperating with the Armenian community and supporting the preservation of Armenian heritage, stressing that the deepening of cultural ties between Armenia and Moldova would contribute to the strengthening of the friendly relations between the two countries.