Մոսկվայում բեմադրվել է Հովհաննես Թումանյանի «Քեֆ անողին քեֆ չի պակսիլ» տիկնիկային ներկայացումը
ՄՈՍԿՎԱ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի և ԱՊՀ երկրների ժողովուրդների ազգային թատրոնների «Ծիրան» փառատոնի շրջանակներում Մոսկվայի Ժողովրդական տնտեսության նվաճումների ցուցահանդես-համալիրի (ВДНХ) «Հայաստան» տաղավարում հայերենով և ռուսերենով բեմադրվել է Հովհաննես Թումանյանի «Քեֆ անողին քեֆ չի պակսիլ» տիկնիկային ներկայացումը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում բեմադրության հեղինակ, Մոսկվայում հայկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Սլավա Ստեփանյանը նշել է, որ ծրագիրը կյանքի է կոչվել Մշակութային նախաձեռնություններին հատկացվող ՌԴ նախագահական դրամաշնորհի արդյունքում։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ հայ մեծանուն գրողի ծննդյան 155-ամյակին նվիրված ներկայացումն ամբողջ տարվա ընթացքում ցուցադրվել է ՌԴ տարբեր քաղաքներում։
«Ամենամյա մշակութային փառատոնի ընթացքում մենք հանդես եկանք երկու ներկայացմամբ: Երկրորդը ցուցադրեցինք «Ղազախստան» տաղավարում: Այն կրում է «Փնտրում եմ իմ սիրելիին» խորագիրը և կատակերգական ներկայացում է: Ուրախ եմ արձանագրել, որ հանդիսատեսը շատ ջերմ ընդունեց, քանի որ մեր առաքելությունն առաջին հերթին հայկական հարուստ մշակույթը ցուցադրելը, այն ազգերին հասու դարձնելն է»,-նշել է Ստեփանյանը։
Նա հավելել է՝ Մոսկվայի հայկական թատրոնն ունի հարուստ խաղացանկ և պարբերաբար հանդես է գալիս տեղի հանդիսատեսի առջև:

В Москве прошел кукольный спектакль Ованнеса Туманяна “У весельчака веселья не убудет”
В рамках фестиваля национальных театров народов России и стран СНГ “Абрикос” в павильоне “Айастан” на ВДНХ (Выставочный комплекс достижений народного хозяйства) в Москве был поставлен кукольный спектакль “Քեֆ անողին քեֆ չի պակսիլ ” (“У весельчака веселья не убудет”) Ованнеса Туманяна на армянском и русском языках.
В беседе с корреспондентом Арменпресс автор спектакля, художественный руководитель Армянского театра в Москве Слава Степанян отметил, что программа реализована благодаря гранту президента России на культурные инициативы.
По словам нашего собеседника, спектакль, посвященный 155-летию со дня рождения великого армянского писателя Ованнеса Туманяна, демонстрировался на протяжении года в разных городах России.
“В ходе ежегодного фестиваля культуры мы представили два спектакля. Вторую мы показали в павильоне “Казахстан”. Он называется “Ищу свою любимую” и представляет собой комедийное шоу. Я рад сообщить, что публика приняла его очень тепло, потому что наша миссия – прежде всего показать богатую армянскую культуру, сделать ее доступной народам”, - сказал Степанян.
Он добавил, что Армянский театр Москвы имеет богатый репертуар и регулярно выступает перед местной публикой.