Բորելը և Իրանի նոր արտգործնախարարը հեռախոսազրույց են ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին և ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Թեհրանի և Եվրոպայի հարաբերությունները, Գազայի հատվածում ընթացող պատերազմը և այլ հարցեր։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս  մասին հաղորդում է Mehr լրատվական գործակալությունը։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ողջունում է Եվրամիության հետ հարաբերությունների զարգացումը փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված մթնոլորտում, և դա պահանջում է երկխոսություն՝ լուծելու նրանց միջև առկա խնդիրները և շտկելու եվրոպական երկրների սխալ քաղաքականությունը», - ասել է Իրանի բարձրաստիճան դիվանագետը։
Բորելն իր հերթին շնորհավորել է Արաղչիին արտգործնախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հույս է հայտնել, որ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի վարչակազմի օրոք Իրանի և ԵՄ-ի միջև քաղաքական երկխոսությունն ու խորհրդակցությունները կշարունակվեն և կընդլայնվեն։
Կողմերը նաև քննարկել են Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացման շուրջ բանակցությունները, ինչպես նաև Գազայի հատվածում Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման միջև պատերազմը։

Боррель и новый министр иностранных дел Ирана провели телефонный разговор
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи и Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель в ходе телефонного разговора обсудили отношения между Тегераном и Европой, продолжающуюся войну в секторе Газа и другие вопросы.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает информационное агентство "Мехр".
"Исламская Республика Иран приветствует развитие отношений с Евросоюзом в атмосфере, основанной на взаимном уважении, а это требует диалога для решения проблем между ними и исправления неправильной политики европейских стран", - заявил высокопоставленный иранский дипломат.
Боррель, со своей стороны, поздравил Арагчи с назначением на пост министра иностранных дел и выразил надежду, что политический диалог и консультации между Ираном и ЕС будут продолжаться и расширяться во время правления президента Масуда Пезешкиана.
Стороны также обсудили переговоры по отмене санкций против Ирана, а также войну между Израилем и палестинским радикальным движением ХАМАС в секторе Газа.