Երևանում տեղի կունենան բացօթյա համերգային ծրագրեր. մշակութային խոշոր նախագծեր՝ մայրաքաղաքում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնության մայրաքաղաքում կկազմակերպվեն մի շարք մշակութային միջոցառումներ: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Քաղաքապետարանի գործակարգավարական նիստից:
Նիստի ընթացքում հայտարարվեց, որ օգոստոսի 31-ին և սեպտեմբերի 1-ին նախաձեռնել է բացօթյա համերգային ծրագրեր, որի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ Ազատության հրապարակում կներկայացնի «Սիմֆոնիկ Մանսուրյան» և «Սիմֆոնիկ Ցիմմեր» խորագրերով համերգաշարը:
Սեպտեմբերի 17-24-ը բացօթյա ձևաչափով Թումանյանի անվան այգում կկայանա «Երևան կլասիկ ֆեստ» խորագրով սիմֆոնիկ նվագախմբերի երևանյան միջազգային առաջին փառատոնը, որին մասնակցության հայտ են ներկայացրել աշխարհի լավագույն և ճանաչված նվագախմբերը: Հայաստանյան երաժշտախմբերի հետ նույն հարթակում հանդես կգան Միլանի Լա Սկալա թատրոնի «Ակադեմիա» նվագախումբը, Սանկտ Պետերբուրգի հռչակավոր ակադեմիական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, ելույթ կունենան Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի նվագախումբը և երգչախումբը, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Երևանի քաղաքապետարանի «Երևան» պատանեկան սիմֆոնիկ նվագախումբը:
Մեկնարկել է կարևոր նշանակություն ունեցող ևս մեկ ծրագիր: Աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Ալֆրեդ Շնիտկեի՝ Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» հիման վրա 1985թ. գրված Խմբերգային կոնցերտը, որը համարվում է երգչախմբային արվեստի համաշխարհային գլուխգործոց, նախատեսվում է մշակել և փոխադրել՝ ստեղծելով բալետային նոր ներկայացում:

В Ереване пройдут концертные программы на открытом воздухе: крупные культурные проекты столицы
По инициативе мэрии Еревана в столице будет организован ряд культурных мероприятий. Об этом, как передает Арменпресс, сообщили в ходе заседания мэрии.
В ходе заседания было объявлено, что 31 августа и 1 сентября пройдут концертные программы под открытым небом, в ходе которых Государственный симфонический оркестр Армении под руководством Сергея Смбатяна на площади Свободы представит циклы концертов "Симфонический Мансурян" и "Симфонический Циммер".
17-24 сентября в парке Туманяна в формате open-air пройдет первый ереванский международный фестиваль симфонических оркестров под названием “Ереван Классик Фест”, заявку на участие в котором представили лучшие оркестры мира. На одной площадке с армянскими музыкальными коллективами выступят оркестр “Академия” миланского театра Ла Скала, знаменитый Санкт-Петербургский академический филармонический оркестр, Национальный филармонический оркестр Армении, оркестр и хор Национального академического театра оперы и балета Армении, Государственный симфонический оркестр Армении, Молодежный симфонический оркестр “Ереван" мэрии Еревана.
Запущен еще один важный проект. В 1985 году всемирно известный композитор Альфред Шнитке на основе “Книги скорбных песнопений” Григора Нарекаци написал Хоровой концерт, считающийся мировым шедевром хорового искусства. Его планируется доработать и адаптировать для создания нового балетного спектакля.