Բրիտանիայի վարչապետն Իրանի նախագահին կոչ է արել զերծ մնալ Իսրայելի վրա հարձակվելուց
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում Թեհրանին կոչ է արել զերծ մնալ Իսրայելի վրա հարձակվելուց։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Բրիտանիայի կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Իրենց առաջին հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակը։ Սթարմերը մտահոգություն է հայտնել տարածաշրջանում տիրող իրադրության առնչությամբ և բոլոր կողմերին կոչ է արել թուլացնել լարվածությունը և խուսափել հետագա առճակատումից։
Ըստ Դաունինգ Սթրիթի հաղորդագրության՝ Սթարմերը Փեզեշքիանին ասել է, որ կա «սխալ հաշվարկի լուրջ վտանգ, և հիմա անդորրի ու լուրջ խորհելու ժամանակն է»։ Ըստ Սթարմերի՝ պատերազմը ոչ մեկի շահերից չի բխում։
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետն ընդգծել է իր հանձնառությունը Գազայի հատվածում անհապաղ հրադադարին, բոլոր պատանդների ազատ արձակմանը և հումանիտար օգնության ծավալների մեծացմանը։
Ղեկավարները նաև համաձայնել են, որ Միացյալ Թագավորության և Իրանի միջև կառուցողական երկխոսությունը բխում է երկու երկրների շահերից։
Օգոստոսի 12-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցից առաջ Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Իտալիայի ղեկավարները համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ իրենց լիարժեք աջակցությունը հայտնելով լարվածությունը թուլացնելու և  Գազայում հրադադարի ու պատանդների ազատ արձակման գործարքի շուրջ շարունակական ջանքերին։
Հինգ երկրների ղեկավարները նաև իրենց աջակցությունն են հայտնել Իսրայելի պաշտպանությանը՝ «ընդդեմ Իրանի և Իրանի աջակցությունը վայելող ահաբեկչական խմբավորումների հարձակման»։ Կողմերն Իրանին կոչ են արել դադարեցնել Իսրայելի վրա հարձակվելու սպառնալիքները և քննարկել են նման հնարավոր հարձակման լուրջ հետևանքները։
Մերձավոր Արևելքում իրադրությունը կտրուկ սրվել է հուլիսի 31-ին Թեհրանում պաղեստինյան ​​ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման քաղբյուրոյի նախագահ Իսմայիլ Հանիյեի սպանությունից և իսրայելական հարվածից Բեյրութում «Հեզբոլլահ»-ի ռազմական թևի հրամանատարներից մեկի՝ Ֆուադ Շուքրի սպանությունից հետո։ Հանիյեի սպանության մեջ Իրանը և ՀԱՄԱՍ-ը մեղադրել են Իսրայելին և հայտարարել, որ անպատասխան չեն թողնի դա: Իսրայելը պաշտոնապես ո՛չ հերքել է, ո՛չ հաստատել իր առնչությունը Հանիյեի սպանությանը։

Премьер-министр Британии призвал президента Ирана воздержаться от нападения на Израиль
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер во время телефонного разговора с президентом Ирана Масудом Пезешкианом призвал Тегеран воздержаться от нападения на Израиль. Как передает Арменпресс, об этом сообщила канцеллярия премьера.
В ходе первого телефонного разговора стороны обсудили ситуацию на Ближнем Востоке. Стармер выразил обеспокоенность ситуацией в регионе и призвал ослабить напряженность и избежать дальнейшей конфронтации.
Согласно пресс-релизу Даунинг-стрит, Стармер сказал Пезешкиану, что “есть серьезный риск просчета и что пришло время для спокойного и тщательного анализа”. Он подчеркнул, что война не отвечает ничьим интересам.
Премьер-министр Великобритании подчеркнул и свою приверженность немедленному прекращению огня в секторе Газа, освобождению всех заложников и увеличению объёмов поставок гуманитарной помощи.
Лидеры также признали, что конструктивный диалог между Соединенным Королевством и Ираном отвечает интересам обеих стран.
Ранее 12 августа лидеры Великобритании, США, Франции, Германии и Италии опубликовали совместное заявление, в котором выразили полную поддержку продолжающимся усилиям по деэскалации напряженности и решению вопросов прекращения огня и освобождения заложников в секторе Газа.
Лидеры пяти стран также “выразили поддержку защите Израиля от иранской агрессии и от нападений поддерживаемых Ираном террористических группировок”. Стороны призвали Иран прекратить угрозы военного нападения на Израиль и обсудили серьезные последствия такого нападения.
Ситуация на Ближнем Востоке резко обострилась после убийства в Тегеране 31 июля Исмаила Хании, главы политбюро палестинского радикального движения ХАМАС, и убийства Фуада Шукра, одного из командиров военного крыла “Хезболлы” в Бейруте в результате израильского удара. Иран и ХАМАС обвинили Израиль в убийстве Хании и заявили, что не оставят это без ответа. Израиль официально не опроверг и не подтвердил свою причастность к убийству Хании.