ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը դատապարտել է իսրայելական հարվածները Գազայում գտնվող դպրոցին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը դատապարտել է իսրայելական հարվածը Գազայի հատվածում գտնվող դպրոցին, որը հանգեցրել է տասնյակ մարդկանց մահվան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակ Ֆարհան Հաքը:
«Գլխավոր քարտուղարը դատապարտում է Գազայում շարունակվող մարդկային, այդ թվում՝ կանանց և երեխաների կորուստները։ Մինչդեռ մենք տեսանք իսրայելական հերթական ավերիչ հարվածը Գազայում գտնվող Ալ Թաբիին դպրոցին, որն ապահով ապաստարան է հարյուրավոր պաղեստինցի ընտանիքների համար»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Գուտերեշը նաև ընդգծել է խաղաղ բնակիչների անվտանգությունն ու անխոչընդոտ մարդասիրական մուտքը Գազայի հատված ապահովելու անհրաժեշտությունը։
Օգոստոսի 10-ին Իսրայելի պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր իբր Ալ Թաբիին դպրոցական համալիրում գտնվող ՀԱՄԱՍ-ի օպերատիվ կառավարման կենտրոնին ավիահարվածներ հասցնելու մասին։
Պաղեստինի քաղաքացիական պաշտպանական ծառայության տվյալներով՝ հարվածների հետևանքով զոհվել է առնվազն 93 մարդ, այդ թվում՝ 11 երեխա և 6 կին։

Генсек ООН осудил удары Израиля по школе в секторе Газа
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш осудил удар Израиля по школе в секторе Газа, приведший к гибели десятков человек
Как передает Арменпресс, как сообщает ТАСС, об этом заявил на брифинге замофициального представителя главы всемирной организации Фархан Хак.
"Генеральный секретарь осуждает продолжающуюся гибель людей в Газе, в том числе женщин и детей, в то время как мы наблюдали еще один разрушительный удар Израиля по школе "Эт-Табиин" в Газе, являющейся убежищем для сотен палестинских семей", - сказал он, добавив, что Гутерриш также подчеркнул необходимость обеспечения безопасности гражданского населения и беспрепятственного гуманитарного доступа в анклав.
10 августа пресс-служба Армии обороны Израиля сообщила о нанесении точечного авиаудара по "оперативному центру управления ХАМАС, размещенному внутри мечети в школьном комплексе "Эт-Табиин".
По данным службы гражданской обороны палестинского анклава, жертвами обстрела стали по меньшей мере 93 человека, в том числе 11 детей и 6 женщин.