Մոսկվայում ցուցադրվել է հայ կինոռեժիսորի հեղինակած սարսափ ժանրի ֆիլմի ռեստավրացված տարբերակը
ՄՈՍԿՎԱ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մոսկվայում գործող Հայկական թանգարանի սրահում ցուցադրվել է հայ անվանի կինոռեժիսոր, սցենարիստ Ալբերտ Մկրտչյանի «Հպում» ֆիլմը, որը հետխորհրդային շրջանում Ռուսաստանում նկարահանված սարսափ ժանրի առաջին ֆիլմերից է (խմբ․ ֆիլմը նկարահանվել է 1992 թվականին)։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում թանգարանի տնօրեն Կարինե Հարությունյանը նշել է, որ ֆիլմն առաջին անգամ է ցուցադրվում վերականգնումից հետո, ինչն իրականացվել է «FROM OUTER SPACE» ընկերության շնորհիվ եւ «CineFOG» կինոստուդիայի ջանքերով։
«Մասնավոր հիմունքներով գործող մեր թանգարանում պարբերաբար մոսկովյան հանդիսատեսի դատին են ներկայացվում հայկական մշակույթին նվիրված տարբեր միջոցառումներ։ Ֆիլմի ցուցադրությունը եւս այդ շարքից էր, եւ շատ ուրախ ենք, որ ցուցասրահում գրեթե ազատ տեղ չկա»,- նշել է Հարությունյանը եւ ավելացրել, որ կազմակերպվող բոլոր միջոցառումներն անվճար են։
Ֆիլմի ցուցադրությունից հետո տեղի է ունեցել քննարկում։ Ներկաներն անդրադարձել են կյանքի խոհափիլիսոփայությանը վերաբերող թեմաներին, որոնք նրբորեն արծարծվել են ֆիլմում, եւ կինոռեժիսորի կողմից դրանք հմտորեն էկրանավորելուն։

В Москве показали отреставрированную версию фильма в жанре ужасов по сценарию армянского режиссера
В зале Армянского музея в Москве был показан фильм известного армянского кинорежиссера, сценариста Альберта Мкртчяна “Прикосновение”, который является одним из первых фильмов ужасов, снятых в России в постсоветский период (ред. - фильм был снят в 1992 году).
В беседе с корреспондентом Арменпресс директор музея Карине Арутюнян отметила, что фильм демонстрируется впервые после реставрации, которая была осуществлена ​​благодаря компании FROM OUTER SPACE  и усилиям киностудия CineFOG.
“В нашем музее, работающем на частной основе, на суд московской публики регулярно представляют различные мероприятия, посвященные армянской культуре. Показ фильма из этого ряда, и мы очень рады, что в в лектории почти нет свободных мест", - сказала Арутюнян, отметив, что все организованные мероприятия бесплатные.
После показа фильма состоялась дискуссия. Присутствующие поразмышляли о темах, связанных с философией жизни, которые деликатно затрагивались в фильме, и о том, как их мастерски отобразил режиссер.