Իրանի փոխնախագահ Զարիֆը հրաժարական է տվել 10 օր պաշտոնավարելուց հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռազմավարական հարցերով Իրանի փոխնախագահ Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, որը 2013-2021 թթ. զբաղեցրել է երկրի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը և հանդես եկել ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների օգտին, հրաժարական է տվել ընդամենը 10 օր պաշտոնավարելուց հետո: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Զարիֆը գրել է X սոցիալական հարթակի իր էջում։
«Ես բավարարված չեմ (խմբ.՝ նախարարների նոր կաբինետի ձևավորման խորհրդատվական խորհրդի ղեկավարի) աշխատանքիս արդյունքից…. Այլ խնդիրների հետ մեկտեղ սա ինձ ստիպեց շարունակել իմ ուղին համալսարանում», - գրել է նա:
Խոսքը վերաբերում է խորհրդատվական խորհրդին, որը Զարիֆը գլխավորել է հուլիսի 5-ին Իրանի նախագահական ընտրություններում Մասուդ Փեզեշքիանի հաղթանակից անմիջապես հետո։ Զարիֆը պատասխանատու էր նոր կաբինետի թեկնածուների ընտրության համար, որը օգոստոսի 11-ին ներկայացվել էր խորհրդարանի հաստատմանը:
Զարիֆը՝ իսլամական հանրապետության ռեֆորմիստների ​​թևի ներկայացուցիչը, համարվում է ԱՄՆ-ի հետ երկխոսության գլխավոր կողմնակիցներից մեկը, ինչի համար նրան քննադատում են իրանցի պահպանողականները։ Դիվանագետն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել 2015 թվականին Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրի մշակմանն ու կնքմանը։
Ընտրություններում Փեզեշքիանի հաղթանակից հետո Զարիֆը հայտարարել էր, որ նոր նախագահը պատրաստակամ է վերականգնել Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը։

Вице-президент Ирана Джавад Зариф подал в отставку, проработав всего 10 дней
Вице-президент Ирана по стратегическим вопросам Мохаммад Джавад Зариф, который в 2013-2021 гг. занимал пост министра иностранных дел страны и выступал за переговоры с США, подал в отставку всего через 10 дней после пребывания на должности. Как сообщает Арменпресс, об этом Зариф написал на своей странице в социальной сети X.
“Я не удовлетворен результатом своей работы (глава консультативного совета по формированию нового кабинета министров: ред.)... Наряду с другими проблемами это заставило меня продолжить свой путь в университете”, - написал он.
Речь о работе в консультативном совете, который Зариф возглавил сразу после победы Масуда Пезешкиана на президентских выборах в Иране 5 июля. Зариф отвечал за отбор кандидатов в новый кабинет министров, который был представлен на утверждение Меджлису 11 августа.
Джавад Зариф, представитель реформистского крыла ИРИ, считается одним из главных сторонников диалога с США, за что его критикуют иранские консерваторы. Дипломат принимал активное участие в разработке и подписании соглашения по ядерной программе Тегерана 2015 года.
После победы Пезешкиана на выборах Зариф заявил, что новый президент готов восстановить Совместный всеобъемлющий план действий (СВПД).