Վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսություն սկսելը նշանակալի քայլ է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ. Ջոն Ինյարիտու
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսություն սկսելու վերաբերյալ Եվրոպական հանձնաժողովի քայլը նշանակալից առաջընթաց է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդման, ավելի սերտ կապերի խթանման և ավելի մեծ համագործակցության ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն՝ խոսելով Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսություն սկսելու վերաբերյալ ԵՄ խորհրդի  որոշման մասին:
«Այն հսկայական ներուժ է պարունակում տնտեսական, կրթական, մշակութային և քաղաքական օգուտների համար՝ նշելով Եվրոպայի հետ ավելի խորը ինտեգրվելու Հայաստանի ճանապարհորդության կարևոր հանգրվանը», - ասաց պատգամավորը՝ համոզմունք հայտնելով, որ  վիզաների ազատականացումը կնպաստի Հայաստանի քաղաքացիների ավելի հեշտ և հաճախակի ուղևորություններին դեպի ԵՄ անդամ երկրներ։
Պատգամավորի դիտակմամբ՝ այդ ավելի հեշտ և հաճախակի ճանապարհորդությունները դեպի ԵՄ, հավանաբար, կխթանեն զբոսաշրջությունը և գործնական ճանապարհորդությունները՝ նպաստելով նաև տնտեսական աճին:
«Հայ ձեռներեցներն ու գործարարները, նմանապես, բարելավված մուտք կստանան դեպի եվրոպական շուկաներ՝ խթանելով առևտուրը և ներդրումային հնարավորությունները: Բացի այդ, դա հնարավորություն կտա ավելի շատ հայ ուսանողների և գիտնականների սովորել ու համագործակցել իրենց եվրոպացի գործընկերների հետ՝ հարստացնելով ինչպես Հայաստանն, այնպես էլ Եվրոպական միությունը՝ գիտելիքների և մշակույթի փոխանակման միջոցով՝ խթանելով փոխըմբռնումն ու համագործակցությունը», - նկատեց Ջոն Ինյարիտուն:
Ըստ նրա՝ շարժունակության ավելացման միջոցով կապերի ամրապնդումը կխորացնի Հայաստանի ինտեգրումը եվրոպական համայնքին: «Այն ցույց կտա Եվրոպական միության հանձնառությունն՝ աջակցելու Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը և նրա համապատասխանեցմանը եվրոպական արժեքներին ու չափանիշներին», - եզրափակեց պատգամավորը:

Начало диалога по либерализации визового режима является важным шагом на пути укрепления отношений ЕС-Армения: Джон Иньярриту
Решение Европейской комиссии начать диалог по либерализации визового режима с Арменией является значительным шагом вперед в укреплении отношений ЕС-Армения, содействии более тесным связям и расширению сотрудничества.
Такое мнение в беседе с Арменпресс высказал член испанского парламента Джон Иньярриту, говоря о решении Совета ЕС начать диалог с Арменией по вопросу либерализации визового режима.
“Это имеет огромный потенциал для экономических, образовательных, культурных и политических выгод, что знаменует собой важную веху на пути Армении к более глубокой интеграции с Европой”, - сказал депутат, выразив уверенность, что либерализация визового режима будет способствовать более легким и частым поездкам граждан Армении в государства-члены ЕС.
По словам депутата, эти более простые и частые поездки в ЕС, вероятно, стимулируют развитие туризма и деловых поездок, а также будут содействовать экономическому росту.
“Армянские предприниматели и бизнесмены также получат улучшенный доступ к европейским рынкам, что будет способствовать развитию торговли и инвестиционных возможностей. Кроме того, это позволит большему числу армянских студентов и ученых учиться и сотрудничать со своими европейскими коллегами, обогащая Армению и Европейский Союз посредством обмена знаниями и культурой, способствуя взаимопониманию и сотрудничеству”», - отметил Джон Иньярриту.
По его словам, укрепление связей за счет повышения мобильности углубит интеграцию Армении в европейское сообщество. "Это покажет приверженность Евросоюза поддержке демократического развития Армении и ее гармонизации с европейскими ценностями и стандартами", - заключил депутат.