Շվեդիայի և Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարները քննարկել են համագործակցության ամրապնդումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շվեդիայի պաշտպանության նախարար Փոլ Ջոնսոնն իր ճապոնացի գործընկեր Մինորու Կիհարայի միջև տեղի Ստոկհոլմում տեղի ունեցած հանդիպմանը քննարկվել են համագործակցության խորացման հարցեր։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Շվեդիայի կառավարության գրասենյակը՝ մանրամասնելով, որ հանդիպման ընթացքում քննարկման թեմաներից են եղել երկու երկրների միջև համագործակցության խորացումն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են պաշտպանական նորարարությունները, տեխնոլոգիաները և տիեզերքում և ստորջրյա կարողությունների զարգացումը:
Նախարարները քննարկել են նաև Ուկրաինային աջակցության տրամադրումը և ՆԱՏՕ-ի սերտ համագործակցությունը Ճապոնիայի, Հարավային Կորեայի, Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի հետ:
«Եվրոատլանտյան և հնդխաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանների անվտանգությունը գնալով փոխկապակցվում է: Շվեդիայի և հնդխաղաղօվկիանոսյան գործընկեր երկրների միջև պաշտպանական քաղաքականության համագործակցությունը կարևոր է համատեղ խնդիրների լուծման համար», - նշել է Շվեդիայի պաշտպանության նախարար Ջոնսոնը:

Министры обороны Швеции и Японии обсудили усиление сотрудничества
Министр обороны Швеции Пол Йонсон провел в Стокгольме переговоры со своим японским коллегой Минору Кихарой. На встрече обсуждались вопросы углубления сотрудничества, в том числе в области оборонных инноваций и космоса. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщает шведская правительственная канцелярия.
"В последние годы ситуация с безопасностью ухудшилась как в Евро-атлантическом, так и в Индо-тихоокеанском регионах, - отмечается в сообщении. - На встрече министры обсудили, как можно углубить оборонное сотрудничество Швеции и Японии в таких областях, как оборонные инновации, технологии и развитие потенциала в космосе и под водой".
Министры также обсудили "поддержку Украины и тесное сотрудничество НАТО с Японией, Южной Кореей, Австралией и Новой Зеландией (IP4) ".
"Безопасность в Евро-атлантическом и Индо-Тихоокеанском регионах становится все более взаимосвязанной. Сотрудничество в области оборонной политики между Швецией и странами - партнерами Индо-Тихоокеанского региона, такими как Япония, важно для совместного решения проблем", - прокомментировал Йонсон.