ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն մեկնել է Վաշինգտոն, որտեղ ուղերձով կդիմի ԱՄՆ կոնգրեսին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Այցից առաջ Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Իսրայելը կմնա ԱՄՆ-ի «անփոխարինելի և ուժեղ» դաշնակիցը Մերձավոր Արևելքում՝ անկախ նրանից, թե ընտրությունների արդյունքներով ով կփոխարինի նախագահ Ջո Բայդենին։
Սա Նեթանյահուի առաջին այցն է ԱՄՆ 2022 թ. վերջում ռեկորդային՝ վեցերորդ ժամկետով վարչապետ ընտրվելուց հետո։
Նեթանյահուն ասել է, որ շնորհակալություն կհայտնի Բայդենին այն ամենի համար, ինչ նա արել է Իսրայելի համար իր ողջ կարիերայի ընթացքում, և նրա հետ կքննարկի այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են Գազայում պահվող իսրայելցի պատանդների ազատ արձակումը, պաղեստինյան արմատական ​​ՀԱՄԱՍ շարժման ջախջախումը և տարածաշրջանում Իրանին և նրա աջակցությունը վայելող խմբավորումներին դիմակայելը:
Հուլիսի 23-ին նախատեսվում է Նեթանյահուի հանդիպումը 81-ամյա Բայդենի հետ, եթե վերջինս ապաքինված լինի COVID-19-ից։ Իսկ հուլիսի 24-ին նախատեսված է Նեթանյահուի ելույթը Կոնգրեսում։
Կոնգրեսի երկու պալատների համատեղ հանդիպմանը ելույթ ունենալը հազվադեպ պատիվ է, որը վերապահված է ԱՄՆ-ի ամենամոտ դաշնակիցներին։ Նեթանյահուին նման հրավեր է ուղղվել Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետական ​​ղեկավարության ջանքերով, որոնք մեղադրում են Բայդենին Իսրայելին բավարար աջակցություն ցույց չտալու մեջ:
Իսրայելը Գազայի հատվածում ռազմական գործողություններ է սկսել 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումից հետո, որի հետևանքով Իսրայելում 1200 մարդ էր զոհվել, շուրջ 250-ը՝ գերեվարվել։ Ռազմական գործողությունների ընթացքում Գազայի հատվածում զոհերի թիվն, ըստ տեղի առողջապահական իշխանությունների, հասել է 39 000-ի։

Netanyahu heads to Washington
YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS. Israel will be the United States' strongest ally in the Middle East regardless of who is elected president in November, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said on Monday before flying to Washington, where he is due to address the U.S. Congress, Reuters reports.
The visit is Netanyahu's first to his most important international ally since returning for a record sixth term as prime minister at the end of 2022.
Netanyahu said he would thank Biden for all he has done for Israel throughout his career and discuss with him issues such as securing the release of Israeli hostages in Gaza, defeating the Palestinian Islamist group Hamas, and confronting Iran and its proxies in the region, Reuters adds.
A meeting with Biden is tentatively planned for Tuesday if the 81-year-old president has recovered from Covid-19. Netanyahu is scheduled to address Congress on Wednesday.
"I will tell my friends on both sides of the aisle that regardless who the American people choose as their next president, Israel remains America's indispensable and strong ally in the Middle East," he told reporters before taking off.
The invitation for Netanyahu to address a joint meeting of Congress - a rare honour generally reserved for the closest U.S. allies - was orchestrated by the House of Representatives' Republican leadership, which has accused Biden of not showing sufficient support for Israel, according to the report.
Israel launched a campaign in Gaza to destroy Hamas in response to an unprecedented attack on southern Israel on October 7, during which about 1,200 people were killed and 251 others were taken hostage. Almost 39,000 people have been killed in Gaza since then, according to the territory’s health ministry.