ԵՄ-ն կասեցրել է Վրաստանի անդամակցության գործընթացը․ ԵՄ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վրաստանի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացը ներկայում կասեցված է, հայտնել է Վրաստանում Եվրամիության դեսպան Պավել Հերչինսկին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Վրաստանի հանրային հեռարձակող ընկերությունը։
«Ցավոք, Վրաստանի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացը ներկայում կասեցված է։ Հուսով եմ, որ ընտրություններից հետո նորաստեղծ կառավարությունը կրկին լուրջ աշխատանք կսկսի Եվրամիությանն ինտեգրվելու ուղղությամբ»,- հայտնել է դեսպան Հերչինսկին։
Դեսպանը նշել է, որ Վրաստանի ներկայիս կառավարության մտադրությունները Եվրամիության ղեկավարների համար պարզ չեն։ Նա հայտնել է, որ հունիսի 27-ին Բյուսելում ԵՄ ղեկավարները, ԵՄ երկրների նախագահներն ու վարչապետները, ի թիվս մի շարք կարևոր որոշումների, նաև համաձայնել են դադարեցնել Վրաստանի՝ ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացը։
Պավել Հերչինսկիի խոսքով՝ Վրաստանի ներկայիս կառավարության մտադրությունները Եվրամիության ղեկավարների համար պարզ չեն . «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքը հստակորեն հետ է մղում ինը քայլ, հակաարևմտյան, հակաեվրոպական հռետորաբանությունը նույնպես լիովին անհամատեղելի է Եվրամիությանն անդամակցելու հայտարարված նպատակի հետ։
«Այնպես որ, ցավոք, առայժմ կասեցված է Վրաստանի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացը։ Սա իսկապես տխուր և հիասթափեցնող է, քանի որ միևնույն ժամանակ մենք արագ առաջընթաց ենք գրանցում այլ թեկնածու երկրների հետ։ Ինչպես գիտեք, այս որոշման հաջորդ օրը Եվրամիությունը սկսել է Ուկրաինայի և Մոլդովայի հետ անդամակցության բանակցությունները։ Ես անկեղծորեն հուսով եմ, որ Վրաստանում ընտրություններից հետո, հոկտեմբերից հետո, նորաստեղծ կառավարությունը, ինչպիսին էլ որ այն լինի, նորից լուրջ աշխատանք կսկսի Եվրամիությանն ինտեգրվելու ուղղությամբ», - հայտնել է Պավել Հերչինսկին։
Ըստ ԵՄ դեսպանի՝ միայն Վրաստանից և վրացիներից է կախված, թե որքան արագ երկիրը կդառնա ԵՄ անդամ։
Վրաստանը ԵՄ անդամակցության թեկնածու երկրի կարգավիճակ էր ստացել 2023 թ. դեկտեմբերին։ Սակայն, այսպես կոչված, «օտարերկրյա գործակալների մասին» օրենքի ընդունումը մեծ քննադատության է արժանացել ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի կողմից, Վրաստանում տեղի են ունեցել բազմահազարանոց ցույցեր։
Օրենքը պարտավորեցնում է ոչ կառավարական կազմակերպություններին և լրատվամիջոցներին, որոնք իրենց ֆինանսավորման 20 %-ից ավելին ստանում են արտերկրից, գրանցվել որպես օտարերկրյա տերության շահերը քարոզող կազմակերպություն։ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն ասել է, որ նման օրենսդրությունն անհրաժեշտ է դրամաշնորհ ստացողների ֆինանսական թափանցիկությունն ապահովելու համար։

ЕС приостановил процесс членства Грузии: посол ЕС
Посол Евросоюза в Грузии Павел Герчинский сообщил, что на данный момент приостановлен процесс вступления Грузии в Евросоюз. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на Общественную телерадиокомпанию Грузии.
“К сожалению, процесс вступления Грузии в Евросоюз в настоящее время приостановлен. Надеюсь, что после выборов новое правительство вновь начнет серьезную работу в направлении интеграции в Евросоюз”, - сказал посол Герчинский.
Посол отметил, что намерения нынешнего правительства Грузии не понятны лидерам Евросоюза. Он сообщил, что 27 июня в Брюсселе лидеры ЕС, президенты и премьер-министры стран ЕС, среди других важных решений, также согласились остановить процесс членства Грузии в ЕС.
По словам Павла Герчинского, намерения нынешнего правительства Грузии не понятны лидерам Евросоюза. Закон “О прозрачности иностранного влияния” определенно отдаляет страну от выполнения девяти шагов для вступления в Евросоюз, а антизападная, антиевропейская риторика совершенно несовместима с декларируемой целью.
“Так что, к сожалению, на данный момент процесс присоединения Грузии к Евросоюзу приостановлен. Это действительно печально и разочаровывает, так как, в то же время, мы добиваемся быстрого прогресса с другими странами-кандидатами. Как известно, на следующий день после этого решения Евросоюз начал переговоры о вступлении Украины и Молдовы. Я искренне надеюсь, что после выборов в Грузии, после октября, новое правительство, каким бы оно ни было, снова начнет серьезную работу в направлении интеграции в Евросоюз”, - заявил Павел Герчинский.
По словам посла ЕС, лишь от Грузии и грузин зависит, как быстро страна станет членом ЕС.
Грузия получила статус страны-кандидата на членство в ЕС в декабре 2023 года. Однако принятие так называемого закона об “иностранных агентах” подверглось резкой критике со стороны ЕС и США, а в Грузии прошли многотысячные демонстрации.
Закон обязывает неправительственные организации и средства массовой информации, которые получают более 20% своего финансирования из-за границы, регистрироваться в качестве организаций, продвигающих интересы иностранной державы. Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что такое законодательство необходимо для обеспечения финансовой прозрачности получателей грантов.