Հայաստանը վերահաստատում է Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու պատրաստակամությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է, որ Երևանի ու Անկարայի միջև գոյություն ունի առողջ երկխոսություն, և Հայաստանը պատրաստ է ամբողջությամբ կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Միրզոյանը հայտարարել է Վրաստանի ԱԳ նախարար Իլյա Դարչիաշվիլիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
«Ինչպես և նախկինում, Հայաստանը շահագրգռված է և գործնական ջանքեր է գործադրում հարևանների հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար։ Մենք լիովին պատրաստ ենք ամբողջականորեն կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ։ Պատրաստ ենք այս համատեքստում իրականացնել արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները»,- ասել է Միրզոյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը Թուրքիայի հետ առողջ երկխոսություն ունի։
ՀՀ ԱԳ նախարարի կարծիքով՝ վաղուց եկել է արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները (խմբ՝ երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար սահմանի բացում, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում) կյանքի կոչելու ժամանակը։

Армения подтверждает готовность к урегулированию отношений с Турцией
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян подтвердил, что между Ереваном и Анкарой существует здоровый диалог, и Армения готова полностью урегулировать отношения с Турцией.
Как сообщает Арменпресс, Мирзоян заявил об этом в ходе совместной с министром иностранных дел Грузии Ильей Дарчиашвили пресс-конференции.
"Как и прежде, Армения заинтересована и прилагает практические усилия для урегулирования отношений со своими соседями. Мы полностью готовы в полном объеме урегулировать отношения с Турцией. Мы готовы реализовать уже достигнутые договоренности в этом контексте", - сказал Мирзоян, добавив, что у Армении с Турцией здоровый диалог.
По словам министра иностранных дел РА, пришло время реализовать уже достигнутые договоренности (ред: открытие границы для граждан третьих стран и владельцев дипломатических паспортов, установление дипломатических отношений).