ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ եթե Հայաստանը չլիներ ժողովրդավարական երկիր, ապա այս պահին որպես անկախ պետություն գոյություն չէր ունենա։ Նրա խոսքով՝ երկիրը վերջին տարիներին բարդ իրադարձությունների միջով անցել և հաղթահարել է դրանք՝ շնորհիվ ժողովրդավարության։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՀՀ վարչապետը նշել է Ժողովրդավարության հայկական 3-րդ ֆորումում ունեցած իր ելույթում՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչպիսի՞ն է ցանկանում տեսնել ժողովրդավարությունը Հայաստանում։
«Ուզում եմ տեսնել ինստիտուցիոնալ ժողովրդավարություն: Ինչո՞ւ, որովհետև իմ համոզմունքն այս 6 տարիների փորձից հետևյալն է, որ այն բոլոր փոփոխությունները, որ հնարավոր էր Հայաստանում իրականացնել միայն քաղաքական կամքի շնորհիվ, արված են: Այսօր էլ մենք ունենք քաղաքական կամք այդ բարեփոխումները շարունակելու: Բայց մենք կտեսնենք, որ 2018-2019 թթ. փոփոխությունների այդ մեծ տեմպը մի պահ դանդաղեց, նվազեց, և հիմա անբավարարվածության զգացումն այդ փոփոխությունների օրակարգի, բարեփոխումների օրակարգի իրականացումից ավելի շատ է, քան բավարարվածությունը»,- նշել է վարչապետը և հավելել, որ այդ հարցում միայն ցանկությունը բավարար չէ:
Նա ընդգծել է, որ այդ ցանկությունն ավելի մեծ է, որովհետև տեսանելի են ժողովրդավարության օգուտները, այդ թվում՝ հետևյալ տրամաբանությամբ, որ ժողովրդավարությունն ի վերջո պետության և հանրության դիմադրողականությունը մեծացնում է։
ՀՀ վարչապետը շեշտեց, որ անընդհատ ասվում և կրկնվում է այն տեսակետը, որ Հայաստանը դժվար ժամանակներ է ապրում, ինչը ճիշտ է, բայց չեն հարցնում՝ այդ դժվար ժամանակների միջով ինչպե՞ս և ինչի՞ շնորհիվ է անցնում երկիրը: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանն այդ ամենի միջով անցնում է ժողովրդավարության շնորհիվ։
«Եթե մենք չլինեինք ժողովրդավարական երկիր, ես ձեզ վստահեցնում եմ՝ այսօր մենք անկախ պետություն չէինք ունենա: Բայց, հետևաբար, մենք պետք է արձանագրենք նաև, որ այն, ինչ հնարավոր էր անել քաղաքական կամքի շնորհիվ, արդեն տեղի է ունեցել և ավարտվել է, և մեզ պետք են արդեն ինստիտուցիոնալ լուծումներ»,- իր խոսքում նշել է վարչապետը։

Республика Армения не существовала бы, не будь она демократической страной: премьер-министр РА
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян выразил убеждение, что если бы Армения не была демократической страной, она в данный момент не существовала бы как независимое государство. По его словам, страна за последние годы пережила тяжелые события и преодолела их благодаря демократии.
Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Армении заявил на III Армянском форуме демократии, отвечая на вопрос, какой он хочет видеть демократию в Армении.
“Я хочу видеть институциональную демократию. Почему? Потому что, основываясь на этом 6-летнем опыте, я убедился, что все изменения, которые могли быть осуществлены в Армении только благодаря политической воле, были сделаны. Даже сегодня у нас есть политическая воля продолжать эти реформы. Но мы увидим, что взятый в в 2018-2019 годах быстрый темп перемен на мгновение замедлился, и теперь чувства неудовлетворенности реализацией повестки этих перемен и реформ больше, чем удовлетворения", - отметил премьер-министр и добавил, что в этом недостаточно только желание.
Он подчеркнул, что это желание сильнее, потому что преимущества демократии очевидны, в том числе с учетом следующей логики, что демократия в конечном итоге увеличивает сопротивляемость государства и общества.
Премьер-министр РА подчеркнул, что постоянно высказывается и повторяется точка зрения, что Армения переживает трудные времена, и это правда, но не задаются вопросом, как и благодаря чему страна через эти трудности проходит. Он выразил уверенность, что Армения переживает все это благодаря демократии.
“Если бы мы не были демократической страной, уверяю вас, у нас не было бы сегодня независимого государства. Но, следовательно, мы должны также констатировать, что то, что можно было сделать благодаря политической воле, уже произошло и завершилось, и нам уже нужны институциональные решения", - сказал в своем выступлении премьер-министр.