ԱրարատԲանկը, հաղթահարելով մի շարք մարտահրավերներ, բարձր ցուցանիշներով է ամփոփել անցած ֆինանսական տարին
ԱրարատԲանկը,  հաղթահարելով մի շարք մարտահրավերներ, բարձր ցուցանիշներով է ամփոփել անցած ֆինանսական տարին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ԱրարատԲանկը բարձր ցուցանիշներով է ամփոփել 2023 թվականի ֆինանսական տարին՝ հաղթահարելով ընթացիկ մարտահրավերները, այդ թվում՝ ներելով պատերազմի հետևանքով Արցախից բռնի տեղահանված քաղաքացիների վարկային պարտավորությունները, բացի այդ իրականացնելով նաև աջակցության տարաբնույթ ծրագրեր։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ԱրարատԲանկի վարչության նախագահ Մհեր Անանյանը՝  Մատենադարանի դահլիճում բանկի բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովում ամփոփելով անցած տարվա գործունեության արդյունքները:
Նրա խոսքով՝ 2023 թվականի տարեկան արդյունքներով ԱրարատԲանկի ակտիվները կազմել են  ավելի քան 403 միլիարդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ ապահովելով ցուցանիշի 12.9 տոկոս աճ։
Բանկի պարտավորություններն անցած տարեվերջին կազմել են  ավելի քան 344 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա համեմատ աճելով  12.8 տոկոսով։
Ժամկետային ավանդները հաշվետու տարվա ավարտին կազմել են ավելի քան 111 մլրդ  ՀՀ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 27,6 տոկոսով և կազմելով պարտավորությունների 32,5 տոկոսը։
Բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելը 2023 թվականին կազմել է ընդհանուր ակտիվների 49.7 տոկոսը՝ նախորդ տարվա 46.6 տոկոսի դիմաց, ինչը պայմանավորված է վարկավորման բավականին բարձր տեմպերի հետ:
«Պետք է նշեմ, որ 2023 թվականին, չնայած բազմաթիվ տնտեսական և աշխարհաքաղաքական մարտահրավերներին, ԱրարատԲանկը շարունակեց կայուն զարգանալ՝ ապահովելով ակտիվների, վարկային պորտֆելի, կապիտալի և եկամուտների աճ, ինչպես նաև ընդլայնելով համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ»,- նշել է ԱրարատԲանկի գործադիր տնօրեն, վարչության նախագահ Մհեր Անանյանը։
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը, ողջունելով ու շնորհավորելով բաժնետերերի տարեկան ժողովի կապակցությամբ, նշեց, որ ԱրարատԲանկն ամուր դիրքեր ունի հայաստանյան բանկային համակարգի տասնյակում՝ աճի տեմպերով, շահութաբերության ցուցանիշներով։
«Կապիտալի շահութաբերությունը բանկային համակարգում 13 տոկոս է, իսկ ԱրարատԲանկի դեպքում այդ ցուցանիշը կազմում է 19 տոկոս։ Բանկն աճի տեմպերով բիզնեսի, վարկային պորտֆելի տեսանկյունից շատ հավասարակշռված է։ Մենք համակարգում տարբեր ուղղություններով ունենք տարբեր դինամիկաներ՝ հիպոթեքային պորտֆելը շատ առաջանցիկ տեմպերով է աճում, ԱրարատԲանկի պարագայում՝ բիզնես և սպառողական ուղղությունները բավականին համահունչ են աճում»,-նկատեց ԿԲ նախագահի տեղակալը։
Նա ողջունելի համարեց այն, որ ԱրարատԲանկն ակտիվ անդամակցում է Բանկերի միությանը, տարբեր ասոցիացիաների, ինչպես նաև հանդիսանում է բաց բաժնետիրական ընկերություն՝ կորպորատիվ կառավարմամբ ու բաժնետոմսերի ազատ շրջանառությամբ։
Ողջույնի խոսքում Բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը նույնպես շնորհավորեց ԱրարատԲանկին ֆինանսական տարին լավ արդյունքներով ամփոփելու համար։
«ԱրարատԲանկը տարիների ընթացքում ցույց է տվել իր կարևոր, ուրույն տեղը մեր բանկային համակարգում և դա նկատելի է ոչ միայն հաճախորդների, տնտեսության մեջ ունեցած կարևոր դերի կոնտեքստում, այլ նաև՝ բանկային համակարգում առողջ և ակտիվ մրցակցության»,-շեշտեց նա։
Չնայած Արցախում իրադարձությունների հետևանքով շահույթն անցած տարվա համեմատ ավելի փոքր է եղել, բայց պլանային առաջադրանքների առումով ամբողջությամբ գերակատարված է այն, ինչը նախատեսված է եղել տարեսկզբին։
Ընդհանուր կապիտալի մասով տարին եզրափակվել է 59,3 միլիարդով, որն ավելին է նախորդ տարվա նկատմամբ 13 տոկոսով։
Արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ՝ ԱրարատԲանկի բաժնետերերի ընդհանուր տարեկան ժողովին ֆինանսական ցուցանիշներից զատ ներկայացվում են նաև սոցիալական ծրագրերը։
Բանկի գործադիր տնօրենի հասարակայնության հետ կապերի գծով խորհրդական Աննա Ալլահվերդյանն, անդրադառնալով իրականացված ծրագրերին, նախ հիշեցրեց, որ ընթացիկ տարվա ապրիլի 15-ին համագործակցության հուշագիր է կնքվել ԱրարատԲանկի և Մատենադարանի  միջև։
Այդ շրջանակներում ԱրարատԲանկի հովանավորությամբ կարդիականացվի և կվերազինվի Մատենադարանի ձեռագրերի կենսաբանական հետազոտությունների լաբորատորիան և կկազմակերպվի ու կանցկացվի Մատենադարանի հեղինակած «Հիշողության կերպարանքները․ ձեռագիր և տպագիր ժառանգության պահպանման և վերականգնման նորագույն տեխնոլոգիաներ» ամենամյա 13-րդ միջազգային սեմինարը:
«ԱրարատԲանկը կարևորում է ոչ միայն սոցիալական ծրագրերի իրականացումը, սոցիալական խնդիրների վերհանումն ու հասցեագրումը, լուծումը, այլև մեր աշխատակիցների ներգրավումը այդ ծրագրերում՝ որքանով դրանք թույլ են տալիս»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ  կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակում բանկի կողմից 2023 թվականին իրականացվել է 11 սոցիալական ծրագիր՝ վերհանելով, հասցեագրելով և լուծելով կրթական, առողջապահական և բնապահպանական խնդիրներ։ Բանկի սոցիալական ծրագրերի ընդհանուր արժեքը կազմել է ավելի քան 100 մլն ՀՀ դրամ։

АраратБанк, преодолев ряд вызовов, завершил прошлый финансовый год с высокими показателями
АраратБанк завершил 2023 финансовый год с высокими показателями, преодолев текущие проблемы, в том числе списав кредитные обязательства гражданам, насильственно перемещенным из Арцаха в результате войны, а также реализовав различные программы поддержки.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил председатель правления АраратБанка Мгер Ананян, подводя итоги прошлогодней деятельности на годовом общем собрании акционеров банка в зале Матенадарана.
По его словам, по итогам 2023 года активы АраратБанка составили более 403 млрд драмов, обеспечив рост показателя на 12,9% по сравнению с предыдущим годом.
По итогам прошлого года обязательства банка составили более 344 млрд драмов, увеличившись по сравнению с предыдущим годом на 12,8%.
По итогам отчетного года срочные вклады составили более 111 млрд драмов, увеличившись по сравнению с предыдущим годом на 27,6% и составив 32,5% обязательств.
Общий кредитный портфель банка в 2023 году составил 49,7% от совокупных активов по сравнению с 46,6% годом ранее, что обусловлено достаточно высокими темпами кредитования.
"Должен отметить, что в 2023 году, несмотря на множество экономических и геополитических вызовов, АраратБанк продолжил стабильно развиваться, обеспечивая рост активов, кредитного портфеля, капитала и доходов, а также расширяя сотрудничество с международными партнерами", - сказал исполнительный директор АраратБанка, председатель правления Мгер Ананян.
Заместитель председателя Центрального банка РА Ованнес Хачатрян, приветствуя и поздравляя по случаю годового собрания акционеров, отметил, что АраратБанк имеет прочные позиции в первой десятке банковской системы Армении по темпам роста и показателям прибыльности.
“Доходность капитала в банковской системе составляет 13%, а в случае с «Арарат Банком» этот показатель составляет 19%. Банк очень сбалансирован по темпам роста бизнеса и кредитного портфеля. У нас в системе разная динамика по разным направлениям, ипотечный портфель растет очень прогрессивными темпами, в случае с АраратБанком деловое и потребительское направления растут вполне гармонично", - отметил зампред ЦБ.
Он привествовал тот факт, что АраратБанк является активным членом Союза банков, различных ассоциаций, а также является открытым акционерным обществом с корпоративным управлением и свободным обращением акций.
Председатель Союза банков Даниел Азатян в своей приветственной речи также поздравил АраратБанк с хорошими показателями по итогам финансового года.
"За прошедшие годы АраратБанк показал свое важное, уникальное место в нашей банковской системе, и это заметно не только в контексте той важной роли, которую он играет в экономике, но и в контексте здоровой и активной конкуренции в банковской системе", - подчеркнул он.
Хотя в результате событий в Арцахе прибыль была меньше по сравнению с прошлым годом, но по плановым задачам запланированное в начале года было полностью перевыполнено.
По совокупному капиталу год завершился с 59,3 миллиарда, что на 13% больше, чем в предыдущем году.
Уже второй год подряд на общем годовом собрании акционеров АраратБанка, помимо финансовых показателей, также представляются социальные программы.
Советник исполнительного директора банка по связям с общественностью Анна Аллахвердян, говоря о реализованных программах, сначала напомнила, что 15 апреля текущего года между АраратБанком и Матенадараном был подписан меморандум о сотрудничестве.
В рамках этой программы при поддержке АраратБанка будет модернизирована и оборудована лаборатория биологических исследований рукописей Матенадарана, а также по инициативе Матенадарана организован и проведен 13-й ежегодный международный семинар по новейшим технологиям сохранения и реставрации рукописного и печатного наследия “Фигуры памяти”.
"АраратБанк делает упор не только на реализацию социальных программ, постановку и адресацию социальных проблем, их решение, но и вовлечение наших сотрудников в эти программы, насколько они это позволяют", - сказал он, добавив, что в рамках корпоративной социальной ответственности в 2023 году банк реализовал 11 социальных программ, поднимая и решая вопросы образования, здравоохранения и экологии. Общая стоимость социальных программ банка составила более 100 млн драмов.