ՀՀ վարչապետի աշխատակազմն Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմին առաջարկել է ստեղծել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության մեխանիզմ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը հայտարարություն է տարածել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության երկկողմ մեխանիզմ ստեղծելու վերաբերյալ Ադրբեջանին արված առաջարկի մասին։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հայտարարությունն ամբողջությամբ։
«Վերջին շրջանում Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը պարբերաբար տեղեկատվություն է տարածում, թե Հայաստանի Հանրապետության ՊՆ ստորաբաժանումների կողմից տեղի են ունենում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ: Չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հերքել է բոլոր այդ մեղադրանքները, Ադրբեջանը շարունակում է այդօրինակ տեղեկատվության տարածումը:
Ի շարունակություն Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի՝ սույն թվականի հունիսի 15-ին արված հայտարարության և ելնելով նրանից, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կամքն է թույլ չտալ լարվածության առաջացում՝ Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմն Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմին դիվանագիտական խողովակներով առաջարկել է ստեղծել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության երկկողմ մեխանիզմ:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն առաջարկում է մեկնարկել նշված մեխանիզմի գործնականացման աշխատանքները»:

Yerevan proposes Baku to create bilateral mechanism to investigate ceasefire violations
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. The Armenian Prime Minister's Office issued a statement about the offer made to Azerbaijan to create a bilateral mechanism for investigation of ceasefire violations.
“Recently, the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan has been regularly disseminating information about ceasefire violations by units of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia. Despite the fact that the Ministry of Defense of Armenia has refuted all these accusations, Azerbaijan continues to disseminate such information.
In continuation of the statement of the Prime Minister of Armenia of June 15, 2024 and based on the fact that the desire of the Government of Armenia is to prevent the emergence of tension, the Armenian Prime Minister Office, through diplomatic channels, proposed to the Office of the President of Azerbaijan to create a bilateral mechanism for investigating cases of violation of the ceasefire regime. The Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia proposes to begin the practical implementation of the specified mechanism.”