Հայաստանն անկախությունից ի վեր բազմիցս բախվել է փախստականների խնդրին. Վահան Կոստանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մասնակցել և ելույթով է հանդես եկել Փախստականների համաշխարհային օրվա կապակցությամբ՝ ՄԱԿ Փախստականների գերագույն հանձնակատարի երևանյան գրասենյակի կողմից Կոմիտասի անվան թանգարան-ինստիտուտում կազմակերպված միջոցառմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Վահան Կոստանյանն իր ելույթում նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն անկախությունից ի վեր բազմիցս բախվել է փախստականների խնդրին: Նա անդրադարձել է 2023թ. սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայից հետո Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման հետևանքով ավելի քան 115 հազար բռնի տեղահանված հայերի իրավիճակին և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը շարունակում է գործարկել բոլոր հնարավոր քայլերը փախստականներին աջակցելու համար:
Վահան Կոստանյանն իր ելույթում ընդգծել է նաև, որ առաջնահերթություն համարելով փախստականների կարիքների հասցեագրումը, Հայաստանը 2023թ. տեղի ունեցած Փախստականների համաշխարհային ֆորումի ընթացքում ստանձնել է մի շարք կամավոր հանձնառություններ, որոնք իրականացնելու առումով արդեն իսկ գործարկվել  են բազմաթիվ ծրագրեր:
Նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի բոլոր այն գործընկերներին, որոնք օգնության ձեռք են մեկնել բռնի տեղահանվածներին:

Deputy Foreign Minister of Armenia participated in the event dedicated to World Refugee Day
YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. On June 20, Deputy Foreign Minister of Armenia Vahan Kostanyan participated and delivered remarks at the World Refugee Day event organised by the United Nations High Commissioner for Refugees Office in Yerevan, held at the Komitas Museum-Institute, the foreign ministry said in a statement.
According to the source, in his remarks, the Deputy Minister of Foreign Affairs highlighted that since gaining independence, the Republic of Armenia has recurrently confronted refugee issues. He particularly highlighted the situation in September 2023 when over 115,000 Armenians were displaced due to ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh following Azerbaijan's aggression. Furthermore, he underscored the continuous efforts of the Government of the Republic of Armenia to implement comprehensive measures in support of these refugees.
It is noted that in his speech, Vahan Kostanyan also stressed that recognizing the urgency of addressing refugee needs, Armenia undertook several pledges during the 2023 World Refugee Forum. He added that numerous programs have already been initiated to fulfil these pledges.
The Deputy Minister expressed gratitude to all the partners of Armenia who extended their assistance to the forcibly displaced people.