Հայաստանն անկախությունից ի վեր բազմիցս բախվել է փախստականների խնդրին. Վահան Կոստանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մասնակցել և ելույթով է հանդես եկել Փախստականների համաշխարհային օրվա կապակցությամբ՝ ՄԱԿ Փախստականների գերագույն հանձնակատարի երևանյան գրասենյակի կողմից Կոմիտասի անվան թանգարան-ինստիտուտում կազմակերպված միջոցառմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Վահան Կոստանյանն իր ելույթում նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն անկախությունից ի վեր բազմիցս բախվել է փախստականների խնդրին: Նա անդրադարձել է 2023թ. սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայից հետո Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման հետևանքով ավելի քան 115 հազար բռնի տեղահանված հայերի իրավիճակին և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը շարունակում է գործարկել բոլոր հնարավոր քայլերը փախստականներին աջակցելու համար:
Վահան Կոստանյանն իր ելույթում ընդգծել է նաև, որ առաջնահերթություն համարելով փախստականների կարիքների հասցեագրումը, Հայաստանը 2023թ. տեղի ունեցած Փախստականների համաշխարհային ֆորումի ընթացքում ստանձնել է մի շարք կամավոր հանձնառություններ, որոնք իրականացնելու առումով արդեն իսկ գործարկվել  են բազմաթիվ ծրագրեր:
Նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի բոլոր այն գործընկերներին, որոնք օգնության ձեռք են մեկնել բռնի տեղահանվածներին:

С момента обретения независимости Армения неоднократно сталкивалась с проблемой беженцев: замглавы МИД
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян 20 июня принял участие и выступил с речью на мероприятии по случаю Всемирного дня беженцев, организованном в Музее-институте Комитаса ереванским офисом Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Костанян отметил, что Республика Армения с момента обретения независимости неоднократно сталкивалась с проблемой беженцев, коснулся положения более 115 тысяч вынужденных переселенцев в результате этнической чистки армян Нагорного Карабаха после агрессии, развязанной Азербайджаном в сентябре 2023 года, и отметил, что правительство Армении продолжает предпринимать все возможные шаги для поддержки беженцев.
Замглавы МИД также подчеркнул, что, считая удовлетворение потребностей беженцев приоритетом, Армения взяла на себя ряд добровольных обязательств в ходе Всемирного форума беженцев в 2023 году, и для их реализации уже запущено множество программ.