ՀՀ ՏԿԵ նախարարն ԱՄՆ պետքարտուղարության հատուկ ներկայացուցչի հետ քննարկել է ճանապարհաշինական նախագծերում ամերիկյան ընկերությունների մասնակցութունը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության առևտրի և բիզնեսի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Սառա Մորգենթաուի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում է եղել նաև Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Ալիսոն Քվինը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից, նախարարը ողջունել է հյուրերին, կարևորել  Սառա Մորգենթաուի այցը Հայաստան և Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական և առևտրային կապերի խորացումը։
«Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է Հայաստանում միջազգային մրցութային ընթացակարգով իրականացվող տարբեր ենթակառուցվածքային, այդ թվում՝ ճանապարհաշինական նախագծերում ամերիկյան ընկերությունների մասնակցության, ամերիկյան ներդրումների ներգրավման վերաբերյալ հարցեր։
Նախարար Սանոսյանը Սառա Մորգենթաուին է ներկայացրել նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մանրամասները, նախագծի շրջանակներում սպասվոող ենթակառուցվածքային ծրագրերը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադարձ է կատարվել նաև Լոռու և Տավուշի մարզերում աղետից հետո ստեղծված իրավիճակը։ Սառա Մորգենթաուն ընդգծել է, որ աղետից հետո կամուրջների և այլ ենթակառուցվածքների վերականգնման հարցը իրենց ուշադրության կենտրոնում է։
Քննարկվել է նաև երկու երկրների միջև ուղիղ չվերթեր սկսելու և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր։

Гнел Саносян и спецпредставитель госдепа США обсудили вопросы  участия американских компаний в инфраструктурных проектах
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян принял специального представителя государственного департамента США по вопросам коммерции и бизнеса Сару Моргентау. На встрече присутствовала также посол США в Армении Кристина Куинн.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, Гнел Саносян приветствовал гостей, подчеркнул важность визита г-жи Моргентау в Армению и углубления дружественных и торговых отношений между Арменией и США.
Были обсуждены вопросы, связанные с участием американских компаний в различных инфраструктурных проектах, в том числе в проектах дорожного строительства, а также привлечением американских инвестиций в Армении.
Министр Саносян также представил Саре Моргентау детали проекта “Перекресток мира”, ожидаемые в рамках проекта инфраструктурные программы.
Была также затронута ситуация, сложившаяся после стихийного бедствия в Лорийской и Тавушской областях. Сара Моргентау подчеркнула, что в центре их внимания находится вопрос восстановления мостов и других инфраструктур после бедствия.
Были обсуждены также открытие прямого авиасообщения между двумя странами и ряд представляющих взаимный интерес других вопросов.