Դեսպան Մկրտչյանը Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին է ներկայացրել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ՀՀ ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանում, Կիպրոսում և Ալբանիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը Նիկոսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ տիկին Անիտա Դեմիտրիուին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջը տեղեկացնում է, որ դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել խորհրդարանի խոսնակին դժվարին պահերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու և Հայաստանին ցուցաբերած աներկբա աջակցության համար, ինչը դրսևորվել է խորհրդարանի կողմից ընդունված մի շարք բանաձևերում, հայտարարություններում և Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահի հայտարարություններում: ՀՀ դեսպանն ընդգծել է նաև այդ ջանքերում խոսնակի անձնական դերակատարությունը և հայտնել հայկական կողմի երախտագիտությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ դեսպան Մկրտչյանը Անիտա Դեմիտրիուին է ներկայացրել տարածաշրջանային իրավիճակը, կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանի շարունակական ջանքերը և նախաձեռնությունները:
Նշվում է, որ զրուցակիցներն ընդգծել են միջխորհրդարանական համագործակցության և խորհրդարանական դիվանագիտության կարևորությունը երկկողմ հարաբերությունների խթանման և փոխաջակցության համատեքստում:
Հանդիպմանը մասնակցել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում հայ համայնքի ներկայացուցիչ Վարդգես Մահդեսյանը։

Посол Армении представил спикеру Палаты представителей Кипра усилия Еревана по установлению мира в регионе
В рамках рабочего визита в Никосию Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Греции, Кипре и Албании Тигран Мкртчян встретился с председателем Палаты представителей Республики Кипр г-жой Аннита Димитриу.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе посольства, посол поблагодарил спикера парламента за поддержку армянского народа в трудные минуты, а также за неоспоримую помощь Армении, что было продемонстрировано в принятых парламентом ряде резолюций и  заявлений, а также заявлений спикера парламента. Посол также подчеркнул личную роль спикера в этих усилиях и выразил благодарность армянской стороны.
Посол Мкртчян представил Анните Димитриу региональную ситуацию, постоянные усилия и инициативы Армении по установлению стабильного мира.
Собеседники подчеркнули важность межпарламентского сотрудничества и парламентской дипломатии в контексте развития двусторонних отношений и взаимной поддержки.
Во встрече принял участие представитель армянской общины Палаты представителей Кипра Вардгес Магдесян.