Հայաստանում Էբոլայի ներմուծման և հետագա տարածման ռիսկը գնահատվում է ցածր
Հայաստանի Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման Ազգային կենտրոնը ներկայացրել է էբոլայի համաճարակային իրավիճակը։
«Արմենպրես»-ին ՀՎԿ ազգային կենտրոնից տեղեկացրին, որ Հայաստանի Հանրապետության համար Էբոլայի ներմուծման և հետագա տարածման ռիսկը գնահատվում է ցածր։
«Օգոստոսի 20-ի դրությամբ Կոնգոյի Ժողովրդավարական Հանրապետությունում շարունակվում է Բունդիբուգյո վիրուսով պայմանավորված Էբոլայի բռնկումը։
Օգոստոսի 19-ի տվյալներով արձանագրվել է՝ 5 290 հաստատված դեպք
2 516 մահվան դեպք։ Համաճարակաբանական իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված։ Հիմնական օջախն Իտուրի նահանգն է, սակայն դեպքեր արձանագրվել են նաև այլ նահանգներում»,-տեղեկացրին ՀՎԿ-ից, հավելելով, որ ԿԺՀ-ից դուրս արձանագրվել են ներմուծված դեպքեր, սակայն հիվանդության կայուն փոխանցում ներկայում չի արձանագրվում։ Ուգանդայում տեղային բռնկման ավարտը հայտարարվել է հուլիսի 28-ին։
ՀՎԿ ազգային կենտրոնը շարունակում է հետևել միջազգային համաճարակաբանական իրավիճակին և իրականացնել ԱՀԿ ժամանակավոր առաջարկությունները։

Риск заноса и дальнейшего распространения эболы в Армении оценивается как низкий
Национальный центр по контролю и профилактике болезней Армении представил эпидемиологическую ситуацию по эболе.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Национального центра, риск заноса и дальнейшего распространения эболы для Республики Армения оценивается как низкий.
«По состоянию на 20 августа в Демократической Республике Конго продолжается вспышка эболы, вызванная вирусом Бундибугьо.
По данным на 19 августа, зафиксировано 5 290 подтвержденных случаев и 2 516 случаев смерти.
Эпидемиологическая ситуация продолжает оставаться напряженной. Основным очагом является провинция Итури, однако случаи зафиксированы и в других провинциях.
Отмечается, что за пределами ДР Конго зарегистрированы завозные случаи, но устойчивая передача заболевания в настоящее время не фиксируется. О завершении локальной вспышки в Уганде было объявлено 28 июля.
Национальный центр по управлению и профилактике болезней продолжает следить за международной эпидемиологической ситуацией и выполнять временные рекомендации ВОЗ.