ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը և Մալթայի նորանշանակ դեսպանը քննարկել են երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության հարցերի շրջանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը հունիսի 18-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մալթայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Ջովաննի Միչելիին (նստավայրը՝ Վալետա)՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը շնորհավորել է դեսպան Միչելիին և մաղթել արգասաբեր աշխատանք նոր պաշտոնում: Պարույր Հովհաննիսյանը համոզմունք է հայտնել, որ դեսպանն առավելագույն ջանքեր կգործադրի Հայաստանի և Մալթայի միջև հարաբերությունների հետագա զարգացման և խորացման ուղղությամբ:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ համագործակցությանն առնչվող հարցերի շրջանակին, այդ թվում՝ Հայաստան-ԵՄ գործընկերության հետագա խորացմանը: Կարևորվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը։
Նշվում է, որ հանդիպմանը Պարույր Հովհաննիսյանը դեսպանին է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումները, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։

Newly appointed Ambassador of Malta handed over a copy of his credentials to the Deputy Foreign Minister of Armenia
YEREVAN, JUNE 18, ARMENPRESS. On June 18, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Paruyr Hovhannisyan received Giovanni Miceli, the newly appointed Ambassador of the Republic of Malta to the Republic of Armenia (residence in Valletta) on the occasion of handing over a copy of his credentials, the foreign ministry said in a readout.
According to the source, the Deputy Foreign Minister congratulated Ambassador Miceli and wished him fruitful work in new position. Deputy Minister Paruyr Hovhannisyan expressed confidence that the Ambassador will spare no effort to further develop and deepen relations between Armenia and Malta.
During the meeting, the interlocutors touched upon the range of issues related to both bilateral and multilateral cooperation, including the deepening of the Armenia-EU partnership. The expansion of cooperation in areas of mutual interest was highlighted.
It is noted that Paruyr Hovhannisyan briefed the Ambassador on the position of the Armenian side regarding the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, as well as the “Crossroad of Peace’’ project developed by the Government of the Republic of Armenia.