Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանությունը մասնակցել է Մոնտեվիդեոյի Զբոսաշրջության միջազգային տոնավաճառին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուրուգվայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը հունիսի 12-13-ին մասնակցել է Մոնտեվիդեոյի Զբոսաշրջության միջազգային տոնավաճառին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ տեղացի և տարբեր երկրներից ժամանած զբոսաշրջային ոլորտի մասնագետներին, գործարարներին, երկրում հավատարմագրված մի շարք օտարերկրյա դեսպանություններին համախմբած այս միջոցառման շրջանակներում դեսպանության տաղավարում ցուցադրվել են Հայաստանի մասին պատմող տարբեր իսպանալեզու գրքեր և բրոշուրներ,   ՀՀ  Զբոսաշրջության կոմիտեի կողմից տրամադրված տեսահոլովակներ, ներկայացվել են հայկական օղիներ, գարեջուր և սուրճ, որոնք ներկրում է տեղական Ararat Importaciones ընկերությունը:
«Ցուցահանդեսին երկու օրերին էլ Հայաստանի տաղավարում տեղի է ունեցել նաև հայկական ուտեստների համտես-հյուրասիրություն Մոնտեվիդեոյում գործող Gyros և Sirunig հայկական ռեստորանների կողմից, ելույթներով է հանդես եկել Ուրուգվայում գործող «Գայանե» հայկական պարերի համույթը»,- նշել է Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանությունը:
Հաղորդվում է, որ Հայաստանի տաղավարն ունեցել է մեծաթիվ այցելուներ, որոնց թվում էին նաև Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անա Օլիվերան, Մոնտեվիդեոյի քաղաքապետի պաշտոնակատար Մաուրիսիո Սունինոն, Զբոսաշրջության նախարարի պաշտոնակատար Ռեմո Մոնսեգլիոն, հայազգի սենատոր Լիլիամ Կեչիչյանը, մի շարք օտարերկրյա դեսպաններ:
«Դեսպան Մարիամ Գևորգյանի ուղեկցությամբ վերջիններս շրջայց են կատարել տաղավարում, դիտել են Հայաստանի մասին պատմող տեսահոլովակները, ծանոթացել են Հայաստանից ներկրվող ապրանքատեսակներին և համտեսել հայկական ուտեստներ»,- ընդգծել է ՀՀ դեսպանությունը:
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ Մոնտեվիդեոյի քաղաքապետարանի կողմից կազմակերպված այս հեղինակավոր միջոցառմանը Հայաստանի մասնակցությունը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել ոլորտի մասնագետների, միջոցառման կազմակերպիչների և այցելուների շրջանում:
«Միջոցառման արդյունքում դեսպանությունը հրավեր է ստացել մասնակցելու նաև ուրուգվայական այլ քաղաքներում ընթացիկ տարում կայանալիք զբոսաշրջային տոնավաճառներին, իսկ Ararat Importaciones ընկերությունը հրավիրվել է ներկայացնելու հայկական ապրանքները Ռիո Նեգրո նահանգում կայանալիք էքսպոյի շրջանակներում»,- նշված է դեսպանության հաղորդագրության մեջ:

Посольство Армении в Уругвае приняло участие в Международной туристической ярмарке в Монтевидео
Посольство Республики Армения в Уругвае 12-13 июня участвовало в Международной туристической ярмарке в Монтевидео.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает посольство РА в Уругвае.
Отмечается, что Международая туристическая ярмарка собрала многих местных и зарубежных экспертов по туризму, бизнесменов, а также сотрудников аккредитованных в стране посольств. В павильоне посольства были представлены различные испаноязычные книги и брошюры об Армении, видеоролики Комитета туризма РА. Были представлены армянские водки, пиво и кофе, которые импортирует местная компания “Ararat Importaciones”.
“В течение двух дней в павильоне Армении проходила и дегустация армянских блюд, которые приготовили армянские рестораны Gyros и Sirunig, работающие в Монтевидео, выступал ансамбль армянских танцев “Гаяне”, организованный в Уругвае, - рассказали в посольстве Армении.
Армянский павильон посетило множество гостей, среди них и председатель Палаты представителей Уругвая Ана Оливера, исполняющий обязанности мэра Монтевидео Маурисио Сунино, исполняющий обязанности министра туризма Ремо Мончелио, сенатор Лилиам Кечичян, с армянскими корнями, и ряд послов.
“В сопровождении посла Мариам Геворкян они осмотрели павильон, видеоролики об Армении, ознакомилась с импортируемой из Армении продукцией, и отведали армянские блюда”, - рассказали в посольстве РА.
Участие Армении в этом престижном мероприятии, организованном муниципалитетом Монтевидео, вызвало большой интерес у специалистов отрасли, организаторов мероприятий и посетителей.
“Благодаря участию в этой ярмарке посольство РА получило приглашение на участие и в туристических ярмарках, которые состоятся в текущем году в других городах Уругвая, а компания Ararat Importaciones была приглашена представлять армянские товары в рамках выставки, которая состоится в штате Рио-Негро”, - говорится в сообщении посольства РА.