Հայաստանի Հանրապետությունն ու Ռուսաստանի Դաշնությունը միշտ կլինեն բարեկամներ եւ կզարգացնեն երկկողմ հարաբերությունները․ Զախարովա
ՄՈՍԿՎԱ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության Արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցող ներքաղաքական բոլոր իրադարձությունները Հայաստանի՝ որպես ինքնիշխան պետության ներքին գործն են։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների մակարդակից՝ ամենշաբաթյա մամուլի ասուլիսի ժամանակ Զախարովան նշել է, որ դրանք միշտ կառուցվել են իրավահավասարության, փոխշահավետության, տարածաշրջանում իրավիճակի բարդության ընկալման հիման վրա։
«Շատերն են ուզում փլուզել այդ հարաբերությունները, շատերը քիչ ջանք չեն գործադրել դրանք վնասելու համար, բայց, իմ կարծիքով, Ռուսաստանն իր բաց սրտով ու հոգով արել է ամեն ինչ, որպեսզի ձախողվեն այդ փորձերը՝ ուղղված ոչ թե Ռուսաստանի, այլ հենց երկկողմ հարաբերությունների կործանման դեմ, որոնք հարվածել են առաջին հերթին հայ ժողովրդին ու տարածաշրջանի կայունությանը։ Կարելի է ասել՝ հենց տարածաշրջանի կայունության ու անվտանգության համար են զոհաբերվել բազմահազար կյանքեր ու ճակատագրեր, այդ թվում՝ ՌԴ քաղաքացիների՝ մեր զինծառայողների, որոնք պաշտպանել են տարածաշրջանն ու հայ ժողովրդին։ Մենք այնքան հոգի ենք դրել, այնքան ուժ ու ջերմություն ենք ներդրել մեր հարաբերությունների զարգացման համար, որ որեւէ կերպ հնարավոր չէ դրանք փչացնել։ Այդ ամենը պետք է հաշվի առնել»,- ասել է Զախարովան՝ համոզմունք հայտնելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ու Ռուսաստանի Դաշնությունը միշտ կլինեն բարեկամներ եւ կշարունակեն զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները։

Armenia and Russia will always be friends and develop bilateral relations, says Zakharova
YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. Maria Zakharova, the official spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation, stated during the weekly press conference that all the domestic political events in the Republic of Armenia are the internal affairs of Armenia as a sovereign state.
Addressing the level of Armenian-Russian relations, Zakharova noted that they have always been built on the basis of equality, mutual benefit, and an understanding of the complexities in the region.
"Many have spared no effort in undermining them. However, in my opinion, Russia has done everything with an open heart and soul to ensure that those attempts fail.
Thousands of lives and destinies have been sacrificed for the stability and security of the region, including those of Russian citizens and our servicemen who defended the region and the Armenian people. We have invested so much heart and effort into the development of our relations that they cannot be spoiled in any way.  All of this should be taken into account," Zakharova said, expressing her belief that the Republic of Armenia and the Russian Federation will always be friends and will continue to develop bilateral relations.