Թուրքիան բացահայտ աջակցում է «Արևմտյան Ադրբեջան» կեղծ թեզի տարածմանը. «Գեղարդ» հիմնադրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանը ցանկանում է տարածքային պահանջներ ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետությանը, իսկ Թուրքիան բացահայտ աջակցում է «Արևմտյան Ադրբեջան» կեղծ թեզի տարածմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը:
«Թուրքիան, որի բացահայտ աջակցությամբ Ադրբեջանը բռնազավթեց Արցախը, շարունակում է աջակցել ալիևյան ցեղասպան ռեժիմին՝ իր շինծու և հայատյաց թեզերի մշակման և տարածման գործում:
Օրեր առաջ Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ազգային հանձնաժողովի նախագահ Մահմուդ Օզերի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Այդ համայնքը զբաղվում է իբր «Հայաստանից բռնագաղթված ադրբեջանցիների», պետական հովանավորությամբ հակահայկական կեղծ թեզերի մշակման և տարածման հարցերով: Հանդիպման ընթացքում նրանք խոսել են այսպես կոչված «օղուզ-թյուրքական հողերը միավորող «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին»:
«Հայաստանից հեռացած ադրբեջանցիների» վերադարձի հարցը բարձրացնելով՝ Ադրբեջանն իրականում ցանկանում է տարածքային պահանջներ ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետությանը և հակադրվել տեղահանված արցախահայության՝ իրենց բնակավայրեր վերադառնալու և ինքնորոշման իրավունքն իրացնելու արդար պահանջին:
Հանդիպման ընթացքում Մահմուդ Օզերը նշել է, որ քննարկումներ է անցկացնելու Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի իր գործընկերների հետ՝ ավելի սերտորեն աջակցելու «Արևմտյան Ադրբեջան»­-ի խնդրին: Այդ նպատակով նա առաջարկել է համատեղ հրատարակել հարցը ներկայացնող եռալեզու՝ ադրբեջաներեն, թուրքերեն և անգլերեն գիրք: Սա ևս մեկ անգամ վկայում է պատմական փաստերի խեղաթյուրման և այդ կեղծիքները միջազգային հանրության շրջանում տարածելու մասին:
Եթե մինչ այդ «Արևմտյան Ադրբեջան» կեղծ թեզը շրջանառվում էր հիմնականում ադրբեջանական միջավայրում, ապա այժմ այդ կեղծիքի տարածմանը ակտիվորեն աջակցում է Թուրքիան: Հայ ժողովրդի նկատմամբ այդ երկրների ցեղասպան և հանցավոր քաղաքականությունը չի դատապարտվել միջազգային կառույցների կողմից. նման անպատժելիությունը բերելու է նոր հանցագործությունների»,- նշված է հիմնադրամի հայտարարության մեջ:

Turkey openly supports the spread of the false concept of "Western Azerbaijan" – “Geghard” SAF
YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. Azerbaijan is trying to assert territorial claims over the Republic of Armenia and Turkey openly supports the spread of the false concept of “Western Azerbaijan”, “Geghard” Scientific and Analytical Foundation said in a statement.
Turkey, with whose assistance Azerbaijan occupied Artsakh, continues to support Aliyev's genocidal regime in the development and dissemination of fabricated and anti-Armenian theses.
“A few days ago, the delegation headed by Mahmut Ozer, the chairman of the National Commission for Education, Culture, Youth and Sports of Turkey's parliament, met with the representatives of the so-called "West Azerbaijan" community. This community focuses on the issue of "deported Azerbaijanis from Armenia" and is involved in developing and disseminating false anti-Armenian narratives under state sponsorship. During the meeting, they discussed the so-called "Western Azerbaijan" that unifies the Oghuz-Turkic lands.
“By raising the issue of the “return of Azerbaijanis who left Armenia,” Azerbaijan is trying to assert territorial claims over the Republic of Armenia and counter the legitimate demands of forcibly displaced Armenians of Artsakh to return to their homes and exercise their right to self-determination.
“During the meeting, M. Ozer noted that he would hold discussions with his colleagues in the Grand National Assembly of Turkey to more closely support the issue of "West Azerbaijan." He proposed jointly publishing a trilingual book on the subject in Azerbaijani, Turkish, and English. This further demonstrates the distortion of historical facts and the spreading of these falsehoods in the international community.
“Previously, the "Western Azerbaijan" false thesis was predominantly circulated in Azerbaijan. However, Turkey is now actively promoting this falsehood. The genocidal and criminal policies of those countries towards the Armenian people have not been condemned by the international community. This impunity will lead to further crimes,” the statement by “Geghard” SAF reads.