Սլովակիայի մահափորձի ենթարկված վարչապետի վիճակը կայունացել է
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սլովակիայի մահափորձի ենթարկված վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի վիճակը կայունացել է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին ճեպազրույցում հայտնել է Սլովակիայի փոխվարչապետ և պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Կալինյակը՝ հավելելով, որ նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ դրական կանխատեսումն այժմ մեկ քայլ ավելի մոտ է գտնվում:
«Վարչապետը դուրս է եկել վիճակից, որն ուղղակիորեն սպառնում էր իր կյանքին, սակայն վիճակը դեռևս ծանր է, և նա ինտենսիվ բժշկական օգնության կարիք ունի»,- ասել է նա։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ մոտ ապագայում Ֆիցոյի տեղափոխում այլ հիվանդանոցներ չի նախատեսվում։
Ավելի վաղ Ռոբերտ Կալինյակը հայտնել էր, որ վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն մահափորձից հետո դեռևս մնում է ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում և նրա վիճակը ծանր է:
Ըստ Սլովակիայի կառավարության մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության էլ՝ բժիշկներին հաջողվել է կայունացնել նրա վիճակը։ Վարչապետի կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Ֆիցոյի դեմ մահափորձ է կատարվել կառավարության մայիսի 15-ին Սլովակիայի մայրաքաղաք Բրատիսլավայից 190 կմ հեռավորության վրա գտնվող Հանդլովա քաղաքում տեղի ունեցած արտագնա նիստից հետո: Վարչապետին ուղղաթիռով տեղափոխել են Բանսկա Բիստրիցա քաղաքի հիվանդանոց։ Կասկածյալը ձերբակալվել է դեպքի վայրում։
Երկրի ներքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ հարձակվողը գործել է քաղաքական դրդապատճառներով։ Նրան սպառնում է 25 տարուց մինչև ցմահ ազատազրկում։
Սլովակիայի ԶԼՄ-ները հաղորդել են, որ երկրի վարչապետի դեմ մահափորձը կատարել է 71-ամյա գրող Յուրայ Ցինտուլան, որը կրակել է Ֆիցոյի վրա, երբ վարչապետը մոտեցել էր ողջունելու նիստի անցկացման վայրի մերձակայքում հավաքված մարդկանց։ Հանրապետության ՆԳ նախարարությունը հայտնել է, որ Սլովակիայի վարչապետի վրա կրակած անձը գործել է միայնակ, մասնակցել է հակակառավարական ցույցերին, սակայն կապված չէ արմատական խմբավորումների հետ։ Գերատեսչության տվյալներով՝ տղամարդը համաձայն չի եղել երկրի նախարարների կաբինետի գործողությունների հետ։

Состояние подвергшегося покушению премьер-министра Словакии стабилизировалось
Состояние премьер-министра Словакии Роберта Фицо, на которого было совершено покушение, стабилизировалось.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщил вице-премьер и глава Минобороны республики Роберт Калиняк, добавив, что положительный прогноз для здоровья премьер-министра теперь на шаг ближе.
"Премьер-министр вышел из состояния, которое напрямую угрожало его жизни, но его состояние по-прежнему тяжелое и ему необходима интенсивная медицинская помощь", - сказал он.
По словам вице-премьера, в ближайшее время переводить Фицо в другие больницы не планируется.
Ранее Роберт Калиняк сообщил, что премьер-министр Роберт Фицо после покушения все еще находится в отделении интенсивной терапии и его состояние тяжелое.
По данным пресс-службы правительства Словакии, врачам удалось стабилизировать его состояние. Жизни премьер-министра ничего не угрожает.
Покушение на Фицо произошло в городе Гандлова, в 190 километрах отБратиславы. После выездного заседания правительства премьер вышел к собравшимся горожанам, в этот момент прозвучало пять выстрелов. Его доставили вертолетом в больницу города Банска-Бистрица и прооперировали, а затем ввели в искусственную кому. Стрелявшего задержали на месте.
По данным МВД, он руководствовался политическими мотивами. Ему грозит от 25 лет до пожизненного заключения.
Покушение на Фицо произошло в городе Гандлова, в 190 километрах отБратиславы. После выездного заседания правительства премьер вышел к собравшимся горожанам, в этот момент прозвучало пять выстрелов. Его доставили вертолетом в больницу города Банска-Бистрица и прооперировали, а затем ввели в искусственную кому.
Стрелявшего задержали на месте. Словацкие СМИ назвали его имя — это 71-летний писатель Юрай Цинтула. По данным МВД, он руководствовался политическими мотивами.
В МВД республики сообщили, что человек, стрелявший в премьер-министра Словакии, действовал один, участвовал в антиправительственных демонстрациях, но не был связан с радикальными группировками. По данным ведомства, мужчина не согласен с действиями Кабмина страны.