Հայաստանը կշարունակի իր հանձնառությունը ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում․ Վահան Կոստանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը դեկտեմբերի 11-12-ը Ժնևում մասնակցել է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 75-ամյակին նվիրված բարձրաստիճան միջոցառմանը: ՄԱԿ անդամ պետությունները ներկայացրել են իրենց խոստումներն ու հանձնառությունները մարդու իրավունքների և հարակից մի շարք ոլորտներում:
ԱԳ նախարարի տեղակալն իր ելույթում նշել է, որ Հայաստանը կշարունակի իր հանձնառությունը ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում, ջանքեր կգործադրի մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային մեխանիզմներն ու արձագանքներն ամրապնդելու ուղղությամբ:
Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարի կողմից նշվել է նաև, որ քայլեր կձեռնարկվեն մարդու իրավունքների ոլորտում պարտավորությունների իրականացման և հաշվետվողականության ազգային մեխանիզմի ներդրման ուղղությամբ:
Հայաստանը վերահաստատել է իր հանձնառությունը աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման արդյունքում բռնի տեղահանվածների կարիքների հասցեագրմանը և հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը:
Որպես ապագային միտված հանձնառություններ՝ առանձնացվել են ծայրահեղ աղքատության հաղթահարմանն ուղղված ջանքերը, ինչպես նաև իրավահավասարության մասին օրենքի ընդունումը:

Армения остается приверженной делу предотвращения геноцидов: замминистра ИД РА
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян 11-12 декабря в Женеве принял участие в мероприятии высокого уровня, посвященном 75-летию Всеобщей декларации прав человека.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Министерство иностранных дел Армении.
Заместитель министра иностранных дел в своем выступлении отметил, что Армения остается приверженной делу предотвращения геноцидов, приложит усилия для укрепления международных механизмов и реагирования, направленных на предотвращение грубых нарушений прав человека.
Глава делегации Армении также отметил, что будут предприняты шаги по выполнению обязательств в области прав человека и внедрению национального механизма подотчетности.
Армения подтвердила свою приверженность делу оказания помощи в удовлетворении потребностей и защите основных прав вынужденных переселенцев, перемещенных в результате этнической чистки в Нагорном Карабахе.
В качестве обязательств, ориентированных на будущее, были выделены усилия по борьбе с крайней нищетой, а также принятие закона о равноправии.