Հայաստանը կշարունակի իր հանձնառությունը ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում․ Վահան Կոստանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը դեկտեմբերի 11-12-ը Ժնևում մասնակցել է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 75-ամյակին նվիրված բարձրաստիճան միջոցառմանը: ՄԱԿ անդամ պետությունները ներկայացրել են իրենց խոստումներն ու հանձնառությունները մարդու իրավունքների և հարակից մի շարք ոլորտներում:
ԱԳ նախարարի տեղակալն իր ելույթում նշել է, որ Հայաստանը կշարունակի իր հանձնառությունը ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում, ջանքեր կգործադրի մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային մեխանիզմներն ու արձագանքներն ամրապնդելու ուղղությամբ:
Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարի կողմից նշվել է նաև, որ քայլեր կձեռնարկվեն մարդու իրավունքների ոլորտում պարտավորությունների իրականացման և հաշվետվողականության ազգային մեխանիզմի ներդրման ուղղությամբ:
Հայաստանը վերահաստատել է իր հանձնառությունը աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման արդյունքում բռնի տեղահանվածների կարիքների հասցեագրմանը և հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը:
Որպես ապագային միտված հանձնառություններ՝ առանձնացվել են ծայրահեղ աղքատության հաղթահարմանն ուղղված ջանքերը, ինչպես նաև իրավահավասարության մասին օրենքի ընդունումը:

Armenia underscores unwavering commitment to genocide prevention at Human Rights 75 High-Level Event in Geneva
YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. On December 11-12, in Geneva, Deputy Foreign Minister of Armenia Vahan Kostanyan participated in the Human Rights 75 High-Level Event dedicated to the 75th anniversary of the Universal Declaration of Human Rights. UN member states presented their pledges and commitments in human rights and a number of related areas, the foreign ministry said in a press release.
In his remarks Deputy Foreign Minister underscored Armenia`s unwavering commitment to genocide prevention and reiterated the readiness to spare no effort towards strengthening international mechanisms and responses aimed at preventing gross violations of human rights.
The head of the Armenian delegation also noted about steps to be taken towards fulfillment of human rights obligations and the introduction of a national accountability mechanism.
Armenia reaffirmed its commitment to support the addressing of needs and the protection of fundamental rights of forcibly displaced people as a consequence of the ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh.
The efforts to overcome extreme poverty and the adoption of the law on equal rights were highlighted as future-oriented commitments.