Ժոզեպ Բորելը Տոյվո Կլաարին գործուղել է տարածաշրջան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը կայցելի տարածաշրջան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։
«Ղարաբաղի հայերի դեմ Ադրբեջանի ռազմական գործողությամբ պայմանավորված՝ որոշեցի Տոյվո Կլաարին գործուղել տարածաշրջան։ Նա տեղից կզեկուցի իրավիճակի մասին»,– գրել է նա X-ի իր միկրոբլոգում։
Սեպտեմբերի 21-ին Երևանի ժամանակով ժամը 23։00-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում հրատապ նիստ կկայանա Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական հարձակման թեմայով։
Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով սեպտեմբերի 20-ի ժամը 21։30-ի դրությամբ կա առնվազն 200 զոհ և ավելի քան 400 վիրավոր։ Քաղաքացիական բնակչության շրջանում հաստատված 10 զոհերից 5-ը երեխաներ են։
Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության միջնորդությամբ ԼՂ և Ադրբեջանի իշխանությունների միջև հանդիպում է ընթանում Եվլախում։

Жозеп Боррель направил Тойво Клаара в регион Южного Кавказа
Специальный представитель Евросоюза на Южном Кавказе Тойво Клаар посетит регион. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель.
«В связи с военной операцией Азербайджана против карабахских армян я решил отправить Тойво Клаара в регион. Он будет докладывать о ситуации с места», - написал Боррель в своем микроблоге в Х.
21 сентября в 23:00 по ереванскому времени состоится срочное заседание Совета Безопасности ООН по вопросу нападения Азербайджана на Нагорный Карабах.
19 сентября Азербайджан предпринял широкомасштабное нападение на Нагорный Карабах. В результате военной агрессии Азербайджана по состоянию на 21: 30 20 сентября число погибших составило не менее 200 человек, есть более 400 раненых. Пятеро из 10 погибших гражданских лиц - дети.
В Евлахе при посредничестве командования российских миротворческих войск, дислоцированных в Нагорном Карабахе, проходит встреча властей Нагорного Карабаха и Азербайджана.