Վերջին ամիսներին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությունը կոնկրետ դրական արդյունքներ է տվել. Տոյվո Կլաար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն, անդրադառնալով վերջին տարիներին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղի ունեցած զարգացումներին և հարաբերությունների կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցությունների ակտիվացմանը, հայտարարել է, որ այդ հարցում Եվրոպական միությունը նույնպես ներդրում է ունեցել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը նման տեսակետ է հնչեցրել JamNews-ին տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ Երևանի և Բաքվի միջև վերջին տարիներին տեղի ունեցած իրադարձությունների և զարգացումների պատկերը տարբեր է եղել, քանի որ եղել են ինչպես առավել բարվոք, այնպես էլ բազմաթիվ բռնություններով և անմեղ զոհերով լի բազմաթիվ իրավիճակներ։
«2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը, տարբեր զինված բախումները և լայնածավալ ռազմական գործողությունները, Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և, ոչ պակաս կարևոր, 2023 թվականի սեպտեմբերին Ղարաբաղի հայերի զանգվածային արտագաղթը ամենաբարդ իրավիճակներն էին, որոնց հետ ստիպված եմ եղել գործ ունենալ:
Ես միշտ կհիշեմ այս բռնության զոհերի հետ ունեցած զրույցներս և այն պատմությունները, որոնք լսել եմ 1990-ականներին նման դժվարություններ տեսած մարդկանցից:
Միևնույն ժամանակ, եղել են նաև դրական զարգացումներ: Ակտիվացել է երկխոսությունը Բաքվի և Երևանի միջև, որին, կարծում եմ, ԵՄ-ն նույնպես նպաստել է: Բանակցություններ են վարվում՝ ուղղված խաղաղության պայմանագրի վերջնականացմանը», - ընդգծել է Կլաարը:
Անդրադարձ կատարելով Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում ԵՄ միջնորդական ջանքերին՝ Տոյվո Կլաարը նկատել է, որ այդ համատեքստում 2020 թվականի պատերազմից առաջ ԵՄ-ն շատ ավելի քիչ տեսանելի դերակատարություն է  ունեցել, իսկ ԵՄ-ի խնդիրն ավելի շատ աջակցելն է եղել հիմնական միջազգային ձևաչափի՝ Մինսկի խմբի և նրա համանախագահների ջանքերին:
Կլաարը հայտնել է, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո ԵՄ-ն` հիմնականում հենց կողմերի խնդրանքով, սկսել է ավելի նշանակալի դեր խաղալ, որը գագաթնակետին է հասել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև բարձր մակարդակի եռակողմ հանդիպումների շարքով։
Նա կարծիք է հայտնել, որ վերոնշյալ հանդիպումները՝ ի լրումն այլ միջազգային դերակատարների ջանքերի, երկու առաջնորդներին տրամադրել են անհրաժեշտ հարթակ՝ հասնելու որոշ ընդհանուր պատկերացումների առանցքային հարցերի՝ խաղաղության պայմանագրի, սահմանազատման և սահմանագծման, տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերաբացման և մարդասիրական հարցերի շուրջ:
«2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ից մինչև 2023 թվականի հուլիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղի է ունեցել առաջնորդների վեց հանդիպում՝ Բրյուսելում, բազմաթիվ բարձր մակարդակի հեռախոսազրույցներ, ինչպես նաև կազմակերպել ենք անվտանգության հարցերով խորհրդականների հանդիպումներ այստեղ», - հիշեցրել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը և հավելել, որ Երևան և Բաքու կատարած իր այցելությունների և առավել լայն տարածաշրջան կատարած այցերի հետ մեկտեղ, ԵՄ-ն օգնել է ստեղծել որոշակի շրջանակ, որի հիման վրա առաջնորդները կարողացել են արտաքին գործերի նախարարներին, փոխվարչապետներին և այլ առանցքային դերակատարների ուղղորդել հետագա բանակցությունների համար։
Ըստ նրա՝ վերջին ամիսներին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությունը կոնկրետ դրական արդյունքներ է տվել:
«ԵՄ-ն ողջունել է այս բոլոր զարգացումները՝ լինի դա 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ի համատեղ հայտարարությունը՝ կալանավորների ազատ արձակման և COP29-ի վերաբերյալ, թե 2024 թվականի ապրիլի 19-ի՝ սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ վերջերս կնքված համաձայնագրերը և դրանց հետագա իրականացումը:
Վերջիններս հիմնված են հենց այն ընդհանուր պատկերացումների վրա, որոնք ավելի վաղ ձեռք էին բերվել մեր մասնակցությամբ, օրինակ՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը որպես երկկողմ սահմանի սահմանազատման հիմք ընդունելը», - նշել է Տոյվո Կլաարը՝ շեշտելով, որ թեև կողմերի միջև վերջերս ավելի շատ երկկողմ հանդիպումներ են եղել, այդուհանդերձ, ԵՄ-ն պատրաստ է կրկին միջնորդի դեր ստանձնել, երբ կողմերը դիմեն այդ հարցով:

В последние месяцы диалог между Арменией и Азербайджаном дал конкретные положительные результаты: Тойво Клаар
Спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе Тойво Клаар, коснувшись последних событий между Арменией и Азербайджаном и активизации продолжающихся переговоров по урегулированию отношений, заявил, что Европейский Союз также внес свой вклад в это дело.
Как сообщает Арменпресс, такую ​​точку зрения спецпредставитель ЕС высказал в интервью JamNews.
Он отметил, что картина событий и развитий, произошедших между Ереваном и Баку в последние годы, была разной, поскольку было много ситуаций, полных насилия и невинных жертв, но также более благополучных.
“44-дневная война 2020 года, различные вооруженные столкновения и масштабные военные действия, ситуация вокруг Лачинского коридора и, что немаловажно, массовый исход карабахских армян в сентябре 2023 года были самыми сложными ситуациями, с которыми мне пришлось столкнуться.
Я всегда буду помнить разговоры, которые я вел с жертвами этого насилия, и истории, которые я слышал от людей, переживших аналогичные трудности в 1990-х годах.
В то же время имеются и положительные сдвиги. Диалог между Баку и Ереваном активизировался, чему, я думаю, способствовал и ЕС. В настоящее время ведутся переговоры по завершению работы над мирным соглашением", - подчеркнул Клаар.
Касаясь посреднических усилий ЕС на армяно-азербайджанских переговорах, Тойво Клаар отметил, что в этом контексте до войны 2020 года роль ЕС была гораздо менее заметной, и задачей ЕС была, скорее, поддержка основного международного формата – усилий Минской группы и ее сопредседателей.
Клаар заявил, что после войны в 2020 году ЕС стал играть более заметную роль, в основном по просьбе самих сторон, кульминацией которой стала серия трехсторонних встреч на высоком уровне между президентом Европейского совета Шарлем Мишелем, премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Он выразил мнение, что вышеупомянутые встречи в дополнение к усилиям других международных игроков, предоставили двум лидерам необходимую платформу для достижения некоторого общего понимания по ключевым вопросам мирного договора, демаркации и делимитации, восстановления региональных экономических и транспортных связей и гуманитарным проблемам.
"В период с 14 декабря 2021 года по 15 июля 2023 года в Брюсселе состоялись шесть встреч лидеров, множество телефонных разговоров на высшем уровне, а также мы организовали здесь встречи советников по безопасности", - напомнил спецпредставитель ЕС и добавил, что наряду с его визитами в Ереван и Баку, а также в регион в целом ЕС помог создать основу, на основе которой лидеры смогли направлять министров иностранных дел, заместителей премьер-министра и других ключевых игроков для дальнейших переговоров.
По его словам, за последние месяцы диалог между Арменией и Азербайджаном дал конкретные положительные результаты.
“ЕС приветствовал все эти события, будь то совместное заявление от 7 декабря 2023 года об освобождении задержанных и COP29 или недавно заключенные соглашения о демаркации и делимитации от 19 апреля 2024 года и их дальнейшее выполнение.
Последние основаны на общих договоренностях, которые были достигнуты ранее при нашем участии, например, приняв Алма-Атинскую декларацию 1991 года в качестве основы для делимитации двусторонней границы", - сказал Тойво Клаар, подчеркнув, что, хотя в последнее время между сторонами было больше двусторонних встреч, ЕС готов вновь взять на себя роль посредника, когда стороны обратятся с этим вопросом.