Վերջին ամիսներին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությունը կոնկրետ դրական արդյունքներ է տվել. Տոյվո Կլաար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն, անդրադառնալով վերջին տարիներին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղի ունեցած զարգացումներին և հարաբերությունների կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցությունների ակտիվացմանը, հայտարարել է, որ այդ հարցում Եվրոպական միությունը նույնպես ներդրում է ունեցել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը նման տեսակետ է հնչեցրել JamNews-ին տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ Երևանի և Բաքվի միջև վերջին տարիներին տեղի ունեցած իրադարձությունների և զարգացումների պատկերը տարբեր է եղել, քանի որ եղել են ինչպես առավել բարվոք, այնպես էլ բազմաթիվ բռնություններով և անմեղ զոհերով լի բազմաթիվ իրավիճակներ։
«2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը, տարբեր զինված բախումները և լայնածավալ ռազմական գործողությունները, Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և, ոչ պակաս կարևոր, 2023 թվականի սեպտեմբերին Ղարաբաղի հայերի զանգվածային արտագաղթը ամենաբարդ իրավիճակներն էին, որոնց հետ ստիպված եմ եղել գործ ունենալ:
Ես միշտ կհիշեմ այս բռնության զոհերի հետ ունեցած զրույցներս և այն պատմությունները, որոնք լսել եմ 1990-ականներին նման դժվարություններ տեսած մարդկանցից:
Միևնույն ժամանակ, եղել են նաև դրական զարգացումներ: Ակտիվացել է երկխոսությունը Բաքվի և Երևանի միջև, որին, կարծում եմ, ԵՄ-ն նույնպես նպաստել է: Բանակցություններ են վարվում՝ ուղղված խաղաղության պայմանագրի վերջնականացմանը», - ընդգծել է Կլաարը:
Անդրադարձ կատարելով Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում ԵՄ միջնորդական ջանքերին՝ Տոյվո Կլաարը նկատել է, որ այդ համատեքստում 2020 թվականի պատերազմից առաջ ԵՄ-ն շատ ավելի քիչ տեսանելի դերակատարություն է  ունեցել, իսկ ԵՄ-ի խնդիրն ավելի շատ աջակցելն է եղել հիմնական միջազգային ձևաչափի՝ Մինսկի խմբի և նրա համանախագահների ջանքերին:
Կլաարը հայտնել է, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո ԵՄ-ն` հիմնականում հենց կողմերի խնդրանքով, սկսել է ավելի նշանակալի դեր խաղալ, որը գագաթնակետին է հասել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև բարձր մակարդակի եռակողմ հանդիպումների շարքով։
Նա կարծիք է հայտնել, որ վերոնշյալ հանդիպումները՝ ի լրումն այլ միջազգային դերակատարների ջանքերի, երկու առաջնորդներին տրամադրել են անհրաժեշտ հարթակ՝ հասնելու որոշ ընդհանուր պատկերացումների առանցքային հարցերի՝ խաղաղության պայմանագրի, սահմանազատման և սահմանագծման, տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերաբացման և մարդասիրական հարցերի շուրջ:
«2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ից մինչև 2023 թվականի հուլիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղի է ունեցել առաջնորդների վեց հանդիպում՝ Բրյուսելում, բազմաթիվ բարձր մակարդակի հեռախոսազրույցներ, ինչպես նաև կազմակերպել ենք անվտանգության հարցերով խորհրդականների հանդիպումներ այստեղ», - հիշեցրել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը և հավելել, որ Երևան և Բաքու կատարած իր այցելությունների և առավել լայն տարածաշրջան կատարած այցերի հետ մեկտեղ, ԵՄ-ն օգնել է ստեղծել որոշակի շրջանակ, որի հիման վրա առաջնորդները կարողացել են արտաքին գործերի նախարարներին, փոխվարչապետներին և այլ առանցքային դերակատարների ուղղորդել հետագա բանակցությունների համար։
Ըստ նրա՝ վերջին ամիսներին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությունը կոնկրետ դրական արդյունքներ է տվել:
«ԵՄ-ն ողջունել է այս բոլոր զարգացումները՝ լինի դա 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ի համատեղ հայտարարությունը՝ կալանավորների ազատ արձակման և COP29-ի վերաբերյալ, թե 2024 թվականի ապրիլի 19-ի՝ սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ վերջերս կնքված համաձայնագրերը և դրանց հետագա իրականացումը:
Վերջիններս հիմնված են հենց այն ընդհանուր պատկերացումների վրա, որոնք ավելի վաղ ձեռք էին բերվել մեր մասնակցությամբ, օրինակ՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը որպես երկկողմ սահմանի սահմանազատման հիմք ընդունելը», - նշել է Տոյվո Կլաարը՝ շեշտելով, որ թեև կողմերի միջև վերջերս ավելի շատ երկկողմ հանդիպումներ են եղել, այդուհանդերձ, ԵՄ-ն պատրաստ է կրկին միջնորդի դեր ստանձնել, երբ կողմերը դիմեն այդ հարցով:

YEREVAN, AUGUST 5, ARMENPRESS. The EU stands ready to again step in as a facilitator between Armenia and Azerbaijan when requested by the parties, Special Representative Toivo Klaar has said.
“It has been a mixed picture,” Toivo Klaar, the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, told JAMnews when asked to describe the developments between Armenia and Azerbaijan over the past few years.  “We have seen better moments, and I do hope that we are living some of them now, but we have also seen a lot of violence with many innocent victims. The 44-day war in 2020, the various armed clashes and larger military operations, the situation around the Lachin corridor, and not least the mass exodus of the Karabakh Armenians in September 2023 were among the most difficult situations I had to deal with. I will always remember the exchanges I had with the victims of this violence and the stories that I heard from those who faced similar hardships in the 1990s. At the same time we also have had more positive developments. We have more dialogue now between Baku and Yerevan, which also the EU has contributed to, I believe. We have discussions aimed at finalising a peace agreement. It is my hope that with political will and continued effort by all sides the page of enmity and violence can now finally be turned once and for all, for the benefit of all the peoples of the region.”
Klaar added that the EU has helped create a certain framework for Armenia and Azerbaijan in the talks.
“Before the 2020 war, the EU played a much less visible role,” he said when asked to assess the EU’s mediation role. “Our – my – task was mainly to act in support of the efforts undertaken by the main international format, the Minsk Group, and its co-chairs. After the 2020 war the EU, mostly at the request of the parties themselves, started to play a more prominent role, which culminated with the series of high-level trilateral meetings between President Michel, Azerbaijani President Aliyev and Armenian Prime Minister Pashinyan. I believe that these meetings – in addition to efforts undertaken by other international actors – provided the two leaders with the necessary space to reach some common understandings on the main issues at stake: the peace treaty, border delimitation and demarcation, the reopening of regional economic and transport links, and humanitarian issues. We had six meetings of the leaders in Brussels between 14 December 2021 and 15 July 2023, we had numerous high-level telephone exchanges, and we organised meetings of the security advisors here. Combined with my visits to Baku and Yerevan, and the wider region, I believe that the EU helped create a certain framework, based on which the leaders could give the Foreign Ministers, the Deputy Prime Ministers and other key actors guidance, and steer for further negotiations. Over the past months, the bilateral track between Armenia and Azerbaijan has managed to produce concrete positive outcomes. The EU has welcomed all these developments, be it the 7 December 2023 joint statement on releases of detainees and COP29, or the more recent agreements on border delimitation and demarcation of 19 April 2024, with their subsequent implementation. The latter are based precisely on the common understandings that had been reached earlier with our involvement, for instance on the unambiguous acceptance of the 1991 Almaty Declaration as the basis for the delimitation of the bilateral border. Finally, even though we have seen more bilateral meetings recently, the EU stands ready to again step in as a facilitator when requested by the parties.”